Sławomir Sikora

Sławomir Sikora, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Po kilkuletnim doświadczeniu pracy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, której początek zbiegł się... Sławomir Sikora, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Po kilkuletnim doświadczeniu pracy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, której początek zbiegł się z zakończeniem studiów na warszawskiej etnologii (1984, dyplom 1985), przeniosłem się do Instytutu Sztuki PAN (1987), na długie lata wiążąc się z zespołem „Kontekstów” wówczas (jak i dziś jeszcze czasem) nazywanych „Polską Sztuką Ludową”. Po krótkotrwałym epizodzie pracy w „Kwartalniku Filmowym” (wydawanym również przez IS PAN) i obronieniu pracy doktorskiej na temat antropologii fotografii (2002; opublikowanej pod tytułem: Fotografia. Między dokumentem a symbolem w 2004), podjąłem w 2003 roku pracę w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej (UW). Zająłem się tu przede wszystkim antropologią filmu i fotografii, a szerzej wizualnością w kulturze.

Antropologia wizualna paradoksalnie zyskuje coraz więcej uznania, choć sam paradygmat wizualny (związany silnie z nauką pozytywistyczną), jak się wydaje, legł w gruzach… W swoim najszerszym ujęciu antropologia wizualna nie sprowadza się, jak niegdyś bywało, do rejestracji różnych form „rzeczy widzialnych” (film i fotografia) – jest również, a może nawet przede wszystkim, pytaniem o rolę wizualności, metaforyki wizualnej w danej kulturze, także naszej. Pewna oczywistość, która wiąże się z naocznością, sprawia, że mniej uwagi zazwyczaj poświęcamy temu, że czytania komunikatów wizualnych, podobnie jak tekstów pisanych, trzeba się uczyć. Ten obszar zainteresowań w Instytucie stale się poszerza i obecnie objął także praktyczną naukę posługiwania się kamerą.

Poza tym moje zainteresowania oscylują wokół antropologii pamięci i śmierci, a zagadnieniom tym poświęcona była już moja praca magisterska, opublikowana w formie artykułu Cmentarz. Antropologia pamięci w „Polskiej Sztuce Ludowej” (1986). Zajmuję się także antropologią refleksyjną. Oprócz wspomnianej książki Fotografia…, jestem autorem licznych tekstów z zakresu antropologii kulturowej i wizualnej, opublikowanych między innymi w „Kontekstach”, „Kwartalniku Filmowym”, "Kulturze Współczesnej" „Ludzie”, „Czasie Kultury”, "Dialogu", „Roczniku Historii Sztuki”, „op. cit.”. Współpracowałem przy tworzeniu wystawy Malinowski – Witkacy. Fotografia: między nauką w sztuką (Muzeum Narodowe w Krakowie i CSW, Warszawa, 2000) oraz byłem jednym z kuratorów wystawy Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografiach Kazimierza Zagórskiego (Zachęta 2005). Ponadto jestem tłumaczem lub współtłumaczem następujących książek: John Berger O patrzeniu (1999), Clifford Geertz Dzieło i życie (2000) oraz James Clifford Kłopoty z kulturą (2000), Paul Rabinow Refleksje na temat badań terenowych w Maroku (2010), a także licznych artykułów opublikowanych w pismach bądź wyborach tekstów.

źródło opisu: strona autora

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Fotografia. Między dokumentem a symbolem
Fotografia. Między dokumentem a symbolem
Sławomir Sikora

6,75 (4 ocen i 0 opinii)
Fotografia. Między dokumentem a symbolem
Rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem Prof. dra hab. W. Juszczaka, obroniona w Instytucie Sztuki PAN. Fotografia towarzyszy nam od ponad stu sześćdziesięciu lat. Nadal jednak potrafi być prz...
czytelników: 31 | opinie: 0 | ocena: 6,75 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
8
22
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (8)

zgłoś błąd zgłoś błąd