Wolfgang Koeppen

(Wolfgang Arthur Reinhold Koeppen)

Niemiecki pisarz, jeden z najbardziej znanych niemieckich autorów okresu powojennego. Jego matka była szwaczką, ojciec nigdy formalnie go nie uznał. Mieszkał z babką w Greifswald, ale po jej śmierci... Niemiecki pisarz, jeden z najbardziej znanych niemieckich autorów okresu powojennego.
Jego matka była szwaczką, ojciec nigdy formalnie go nie uznał. Mieszkał z babką w Greifswald, ale po jej śmierci w 1908 wraz z matką przeniósł się do siostry w Ortelsburg (Szczytno) w Prusach Wschodnich i tam zaczął uczęszczać do szkoły publicznej. w 1912 wrócił z matką do Greifswald lecz po dwóch latach wrócili znów do Prus Wschodnich. Koeppen wrócił do Greifswald po I wojnie światowej i pracował jako chłopiec na posyłki u księgarza. W tym czasie występował jako amator w teatrze i uczęszczał na wykłady na Uniwersytecie w Greifswaldzie. Ostatecznie w 1920 opuścił Greifswald i po 12 latach przeprowadzek osiadł w Monachium.
Rozpoczął pracę jako dziennikarz. W 1934 ukazała się jego pierwsza powieść w czasie gdy był w Holandii. W 1939 wrócił do Niemiec a od 1943 mieszkał w Monachium gdzie zmarł w 1996 w wieku 89 lat.

In 1947, Koeppen received a book contract to rewrite the memoirs of the philatelist and Holocaust survivor Jakob Littner (born 1883 in Budapest, died 1950 in New York City). The resulting novel caused some controversy based on whether Koeppen was given a written manuscript to guide his work on Littner, and the novel never sold well. In 1992, a new edition was published, which led to the discovery of Littner's original text. In 2000, Littner's original manuscript was published in English and in 2002, in German.

Koeppen's last major novel Der Tod in Rom (Death in Rome) was published in 1954. In the ensuing years, Koeppen found it difficult to complete longer works. In 1951, Koeppen had published his novel Tauben im Gras (Piegeons on the Grass), which utilized a stream of consciousness literary technique and is considered a significant work of German-language literature by Germany's foremost literary critic Marcel Reich-Ranicki. Throughout the 1950s, Koeppen travelled extensively, to the U.S., the Soviet Union, London and Warsaw. Between 1962 and 1987, he received numerous literary prizes in the Federal Republic of Germany.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstawie Wikipedii

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Cieplarnia
Cieplarnia
Wolfgang Koeppen

6,13 (8 ocen i 0 opinii)
Cieplarnia Seria: Proza Współczesna
Prezentowana polskiemu czytelnikowi druga z kolei książka Koeppena jest powieścią polityczną: na tle osobistego dramatu głównego bohatera, zachodnioniemieckiego polityka, byłego emigranta, idealisty,...
czytelników: 26 | opinie: 0 | ocena: 6,13 (8 głosów) | inne wydania: 1
Młodość
Młodość
Wolfgang Koeppen

6 (5 ocen i 0 opinii)
Młodość
"Młodość" Wolfganga Koeppena (ur.1906)uznana w RFN za najciekawsze wydarzenie literackie roku 1876, jest poetycką opowieścią o dziecięcych i młodzieńczych marzeniach, buntach i rozczaro...
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 6 (5 głosów)
Pewnego razu na Mazurach
Pewnego razu na Mazurach
Wolfgang Koeppen

9 (3 ocen i 1 opinii)
Pewnego razu na Mazurach
Wspomnienia Wolfganga Koeppena. Opracowanie graficzne Marcin Kołpa.
czytelników: 11 | opinie: 1 | ocena: 9 (3 głosy)
Śmierć w Rzymie
Śmierć w Rzymie
Wolfgang Koeppen

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Śmierć w Rzymie
Wolfgang Koeppen, wybitny pisarz NRF (ur. w 1906 r. w Greifswaldzie), znany jest u nas jako autor znakomitej powieści "Śmierć w Rzymie" (PIW, 1957). Koeppen podróżował po wielu krajach Europ...
czytelników: 15 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
17
38
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (17)

Cytaty tego autora (5)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd