Juan Ramón Jiménez

(Juan Ramón Jiménez Mantecón)

(1881 - 1958), hiszpański poeta, laureat Nagrody Nobla. Już jako kilkunastoletni chłopak drukował swoje utwory w lokalnej prasie. W 1900 roku ukazały się jego dwa pierwsze tomiki poezji. Ten radosny o... (1881 - 1958), hiszpański poeta, laureat Nagrody Nobla. Już jako kilkunastoletni chłopak drukował swoje utwory w lokalnej prasie. W 1900 roku ukazały się jego dwa pierwsze tomiki poezji. Ten radosny okres przerwała nagła śmierć ojca. Od tego czasu Jiménez cierpiał na powracające stany lękowe. Początek XX w. spędził na leczeniu psychiatrycznym we Francji. W 1905 powrócił do rodzinnej Andaluzji, aby w krainie dzieciństwa odnaleźć spokój i harmonię. W 1912 zły stan finansowy rodziny zmusił Jimeneza do podjęcia pracy redaktora i recenzenta w Madrycie. W czasie hiszpańskiej wojny domowej wraz z żoną zainicjował kampanię na rzecz osieroconych dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w domu poety. Po przejęciu władzy przez republikanów Jimenez objął w sierpniu 1936 posadę attache kulturalnego przy ambasadzie w Waszyngtonie. Nigdy nie wrócił już do kraju. Mieszkał w USA, na Kubie, by w 1951 osiąść na stałe w Portoryko. W 1956 otrzymał literacką Nagrodę Nobla, której nie mógł odebrać osobiście. Czuwał przy łóżku umierającej żony, którą przeżył zaledwie o osiemnaście miesięcy.
Srebrzynek i ja, tłumaczony na wszystkie języki europejskie, powstał po powrocie Jimeneza ze szpitala psychiatrycznego do domu. Impresje z wędrówek po okolicach rodzinnego miasteczka mają formę krótkich lirycznych monologów, skierowanych do nieodłącznego towarzysza włóczegi - tytułowego Srebrzynka, czyli... osiołka o srebrzystej sierści. Świat oglądany podczas tych eskapad jest pełen żywych istot i ich spraw - radości i trwogi, zmysłowości i powagi, cierpienia i dobroci, opisywanych z pozycji współodczuwającego obserwatora, pełnego empatii i zrozumienia.

źródło opisu: www.republika.pl

źródło zdjęcia: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Andaluzja i Kastylia: Antologia poezji hiszpańskiej XX wieku
Andaluzja i Kastylia: Antologia poezji hiszpańskiej XX wieku
Miguel de Unamuno, Juan Ramón Jiménez, Rafael Alberti, Antonio Machado, Federico García Lorca

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Srebrzynek i ja
Srebrzynek i ja
Juan Ramón Jiménez

7,52 (23 ocen i 5 opinii)
Srebrzynek i ja
Impresje z wędrówek po okolicach rodzinnego andaluzyjskiego miasteczka, Adresowane do nieodłącznego ich towarzysza, osiołka o srebrzystej sierści, składają się na całość tak głęboko i prawdziwie ludzk...
czytelników: 100 | opinie: 5 | ocena: 7,52 (23 głosy) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
26
72
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (6)

Czytelnicy (26)

Powiązane treści
Najlepsze europejskie książki dla dzieci

Zdecydowana większość dorosłych moli książkowych zaczynała czytać jako małe dziecko. Często też z tymi dziecięcymi lekturami wiążą się najsilniejsze emocje. Zobaczcie literacką mapę Europy z zaznaczonymi najpopularniejszymi tytułami z poszczególnych krajów! Znacie je wszystkie?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd