Tullio Avoledo

Czytając biografię Tullia Avoleda, trudno sobie wyobrazić, jak ktoś tak zapracowany znajduje czas na pisanie ekscytujących powieści. Urodzony w 1957 roku w Valvasone, w rejonie Friuli, pracownik kance... Czytając biografię Tullia Avoleda, trudno sobie wyobrazić, jak ktoś tak zapracowany znajduje czas na pisanie ekscytujących powieści. Urodzony w 1957 roku w Valvasone, w rejonie Friuli, pracownik kancelarii banku, mąż, ojciec dwójki dzieci, wreszcie świetny pisarz, obecnie mieszka i pracuje w Pordenone. Po ukończeniu studiów prawniczych był konsultantem do spraw szkoleń dla producenta komputerów osobistych oraz copywriterem w agencji reklamowej.

Jego talent literacki ujawnił się, gdy zaczął publikować w lokalnej gazecie oraz tłumaczyć anglojęzyczne powieści. Przygodę z literaturą angielską zaczął od lektury dzieł Szekspira w oryginale. W 1998 roku postanowił napisać do swoich ulubionych pisarzy angielskich. Jego inicjatywa spotkała się ze sporym odzewem: w ciągu czterech lat zgromadził fantastyczną kolekcję listów, autografów, pamiątek, a nade wszystko cennych kontaktów oraz niezwykłych informacji. Korespondencja Tullia Avoleda z Arthurem C. Clarkiem, dotycząca zdolności do powielania ludzkiej świadomości i zapisywania jej na komputerowych nośnikach danych, stała się podstawą do napisania powieści L'elenco telefonico di Atlantide („Książka telefoniczna z Atlantydy”) z 2003 roku, która przyniosła mu spektakularny sukces zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. Otrzymał za nią nagrodę Forte Village Montblanc dla najlepszego debiutanta roku. W listopadzie tego samego roku ukazała się jego kolejna powieść Mare di Bering („Morze Beringa”). Czwarta książka Tullia, Tre sono le cose misteriose („Trzy są tajemnicze rzeczy”), w 2006 roku została uhonorowana prestiżową nagrodę Grinzane.

Książki Tullia Avoleda powstają przy jego ulubionej muzyce i – podobnie jak Andrieja Diakowa – najczęściej w nocy, gdy reszta rodziny śpi.

Na pytanie, dlaczego pisze, odpowiada, że są dwa powody: bawi go sam proces twórczy oraz ponowne odczytywanie tego, co napisał.

Gatunek science fiction ma dla niego posmak młodości; jest miłością jeszcze z dzieciństwa. Większość powieści Tullia Avoleda przedstawia postapokaliptyczną wizję świata. To sprawia, że autor idealnie wpasowuje się w klimat Uniwersum Metra 2033.

źródło opisu: www.insignis.pl

źródło zdjęcia: www.insignis.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Korzenie niebios
Korzenie niebios
Tullio Avoledo

6,59 (1244 ocen i 151 opinii)
Korzenie niebios Cykl: Imperium Tysiąclecia (tom 1)
Seria: Uniwersum Metro 2033
Dziwnie jest poruszać się w otwartej przestrzeni. Żyję od tak dawna pod ziemią, że chyba doznałbym szoku pod rozgwieżdżonym niebem. Ale gwieździste niebo należy już do przeszłości. Pokrywa chmur, z kt...
czytelników: 2561 | opinie: 151 | ocena: 6,59 (1244 głosy)
Krucjata dzieci
Krucjata dzieci
Tullio Avoledo

6,43 (130 ocen i 18 opinii)
Krucjata dzieci Cykl: Imperium Tysiąclecia (tom 2)
Seria: Uniwersum Metro 2033
Historia toczy się po spirali: Mediolanowi grozi nowa atomowa zagłada, a dzieci znowu przygotowują beznadziejną wyprawę krzyżową. Czy mają szansę, czy też – jak poprzednio – religijni fanatycy prowadz...
czytelników: 340 | opinie: 18 | ocena: 6,43 (130 głosów)
L'ultimo giorno felice
L'ultimo giorno felice
Tullio Avoledo

5 (1 ocen i 0 opinii)
L'ultimo giorno felice
Francesco, architetto cinquantenne di successo, una domenica, insieme a moglie, figli e altre famiglie modello, si imbarca per una gita alle isole della laguna veneta. Ma non riesce a godersi la...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
1599
1125
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (10)

Czytelnicy (1599)

Cytaty tego autora (13)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Wywiad z autorem "Korzeni niebios"

Większość powieści Tullia Avoleda przedstawia postapokaliptyczną wizję świata. To sprawia, że autor idealnie wpasowuje się w klimat Uniwersum Metra 2033. Przy okazji niedawnej premiery "Korzeni niebios" prezentujemy wywiad z autorem.


więcej
„Korzenie niebios” – przełomowa powieść z serii Uniwersum Metro 2033 od jutra w księgarniach!

Nakładem wydawnictwa Insignis w środę trafi do księgarń pierwsza powieść z serii Uniwersum Metro 2033, której akcja toczy się poza Rosją, autorstwa nie-Rosjanina.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd