Małgorzata Gąsiorowska

Urodzona 14 maja 1947 roku w Warszawie. Studiowała fortepian, rytmikę, reżyserię dźwięku i teorię muzyki kolejno: w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej i Liceum Muzycznym imienia Karola Szymano... Urodzona 14 maja 1947 roku w Warszawie. Studiowała fortepian, rytmikę, reżyserię dźwięku i teorię muzyki kolejno: w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej i Liceum Muzycznym imienia Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Akademia Muzyczna). Dzięki zainteresowaniu problematyką radiową i fonograficzną (praca magisterska na temat pierwszych lat fonografii) w 1974 roku rozpoczęła pracę w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia zajmując się muzyką XX wieku (cykl audycji o pierwszych utworach muzyki konkretnej i elektroakustycznej, audycje o Edgarze Varese i innych, wybitnych postaciach muzyki XX wieku). Z czasem jej zainteresowania koncentrowały się coraz bardziej na muzyce polskiej.

W 1977 roku przedstawiła na antenie Polskiego Radia nagranie z prawykonania „Symfonii Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. W 1978 roku, w 3 numerze dwutygodnika „Ruch Muzyczny” opublikowała pierwszy w Polsce artykuł na temat tego utworu, pt. Symfonia pieśni żałosnych. Od tego czasu stale współpracuje z dwutygodnikiem „Ruch Muzyczny”, zamieszczając tam artykuły o muzyce polskiej, recenzje z koncertów i książek. Współpracuje też z innymi periodykami kulturalnymi.

W 1978 roku została zaproszona przez profesora Mieczysława Tomaszewskiego do udziału w Spotkaniach Muzycznych w Baranowie, cyklu corocznych seminariów połączonych z prezentacją dorobku artystycznego przedstawicieli różnych dziedzin sztuki (koncerty, wernisaże, wieczory poezji), odbywających się od 1976 do 1981 roku w ramach działalności Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Od tego czasu stale współpracuje z krakowską Akademią Muzyczną, biorąc czynny udział w sympozjach i publikując w wydawnictwach Akademii.

W lutym 1999 roku, w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, ukazała się obszerna (505 stron) monografia życia i twórczości Grażyny Bacewicz pióra Małgorzaty Gąsiorowskiej. Książka, zamówiona przez PWM w związku z 90 rocznicą urodzin i 30 rocznicą śmierci wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki jest trzecią pozycją w serii Kompozytorzy polscy XX wieku. W tym samym, 1999 roku, Małgorzata Gąsiorowska, wraz z Jackiem Rogalą - dyrygentem i ówczesnym kierownikiem Redakcji Muzyki Współczesnej w Programie II Polskiego Radia, zorganizowała - przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i Programem 2 Telewizji Polskiej - Dni Muzyki Grażyny Bacewicz. Był to cykl czterech koncertów, w których wzięli udział: Krzysztof Penderecki. Agnieszka Duczmal, Kwartet Śląski, skrzypek Krzysztof Bąkowski, pianista Wiaczesław Nowikow, Jacek Rogala, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Amadeus i Polska Orkiestra Radiowa. W programie - oprócz muzyki głównej bohaterki - znalazły się także utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Marka Stachowskiego, Benjamina Brittena, Francisa Poulenca, Dymitra Szostakowicza i Ottorina Respighiego. Trwałym śladem tego wydarzenia jest płyta kompaktowa opublikowana przez Polskie Radio wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, zawierająca wyłącznie utwory Grażyny Bacewicz wykonywane podczas Dni.

Małgorzata Gąsiorowska jest także inicjatorką i autorką scenariusza dokumentalnego filmu telewizyjnego pt. „Dla ludzi mam zawsze twarz pogodną - Grażyna Bacewicz”. Film, wyreżyserowany przez Dariusza Pawelca, przy współpracy z Barbarą Golą, istnieje w polskiej i angielskiej wersji językowej. Był czterokrotnie prezentowany w Telewizji Polskiej, a także na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Pradze, w 2000 roku. Małgorzata Gąsiorowska jest od 1982 roku członkiem Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich. Pełni tam różne funkcje, m.in. była sekretarzem Oddziału Warszawskiego, dwukrotnie sekretarzem Sekcji Muzykologów. Od 1999 roku jest przewodniczącą Komisji Koncertowej, zaś od 2000 r. sekretarzem Komisji Rewizyjnej.

W 2011 roku ukazała się w serii Kompozytorzy Polscy XX Wieku monografia „Kisielewski” pióra Małgorzaty Gąsiorowskiej. Publikacja została przygotowana w związku z obchodami 100. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci Stefana Kisielewskiego. W swojej książce Gąsiorowska odkrywa dla szerokiego grona czytelników postać wybitnego publicysty i polityka jako kompozytora. W książce zawarte zostało wnikliwe spojrzenie na życie kompozytora na tle historii Polski, na jego pracę jako redaktora, nauczyciela, posła, kompozytora, która to nieustannie splatała się z pełnionymi rolami męża, ojca i przyjaciela. Szczegółowe zostały zanalizowane utwory, począwszy od młodzieńczego Kwartetu smyczkowego, a skończywszy na ostatnim dziele Koncercie fortepianowym. Czytelnik zapoznać się może również z prywatnymi poglądami Kisiela, jego literacko-muzycznymi upodobaniami, nastawieniem do świata i ludzi, a także i publicznie okazywanym stosunkiem do ówczesnej władzy i polityki kraju. Książka zawiera liczne przykłady nutowe, pełny wykaz twórczości kompozytora, bibliografię oraz indeksy.

Małgorzata Gąsiorowska współpracuje stale z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Jest autorką komentarzy do partytur wydawanych w serii Arcydzieła Muzyki Polskiej XX wieku, a także autorką haseł w Encyklopedii Muzycznej PWM.

źródło opisu: www.pwm.com.pl

źródło zdjęcia: www.pwm.com.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bacewicz
Bacewicz
Małgorzata Gąsiorowska

6,5 (2 ocen i 0 opinii)
Bacewicz Seria: Kompozytorzy Polscy XX Wieku
Monografia Grażyny Bacewicz autorstwa Małgorzaty Gąsiorowskiej, jest pierwszym, tak obszernym i wyczerpującym studium życia i twórczości najwybitniejszej polskiej kompozytorki. Poznajemy atmosferę dom...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 6,5 (2 głosy)
Kisielewski
Kisielewski
Małgorzata Gąsiorowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
Kisielewski Seria: Kompozytorzy Polscy XX Wieku
Stefan Kisielewski publicysta, prozaik, krytyk muzyczny, polityk i kompozytor? Kompozytor przede wszystkim! Tę prawdę postanowiła pokazać autorka niniejszej publikacji. Małgorzata Gąsiorowska znako...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
2
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd