Zdzisława Górska

Zdzisława Górska, urodziła się i mieszka w Strzyżowie. Jest laureatką wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursów poezji. Jej debiutancki tomik poezji pt. «Wieczne źródło» ukazał się w 1996 roku. Do dz... Zdzisława Górska, urodziła się i mieszka w Strzyżowie. Jest laureatką wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursów poezji. Jej debiutancki tomik poezji pt. «Wieczne źródło» ukazał się w 1996 roku. Do dzisiaj wydała już sześć tomików poezji: «Przesiewanie czasu» (1999), «Po rajskim jabłku ziemi idę» (2002), «Atlantycka huśtawka» (2006), «Ojcu św. Janowi Pawłowi II w darze» (2007) oraz najnowszy pt. «Warto być». Jej wiersze opublikowano też w almanachu poezji pt. «Wspólna obecność» wydanym przez Oddział ZLP w Rzeszowie w 2002 r. Również okres 6 lat zamieszkania w Stanach Zjednoczonych przyniósł wiele publikacji w wydawnictwach i prasie polonijnej. Jej utwory znalazły się w antologiach: «Poezja emigrantów» (Fundacja Tadeusza Ungiera w Chicago), «Cały Twój Maryjo» (Polish American Poets Academy na 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II) oraz w tomikach pokonkursowych i «Nowym Dzienniku» w Nowym Jorku.
Od 2002 roku jest członkiem Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, a także Polish American Poets Academy w Wellington N.J. oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli w Strzyżowie. Oprócz poezji Zdzisława Górska zajmuje się także malarstwem, jej prace były prezentowane w wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2002 roku została wyróżniona przez Ministra Kultury odznaką «Zasłużony Działacz Kultury» oraz przez Burmistrza Strzyżowa tytułem «Zasłużony dla miasta i gminy Strzyżów». Natomiast w 2005 roku otrzymała nagrodę Zarządu Powiatu w Strzyżowie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Za poetycki tomik «Atlantycka huśtawka» została wyróżniona honorową nagrodą ZLP O/Rzeszów «Złote Pióro» za 2006 rok. W 2009 r. otrzymała honorową nagrodę miasta Strzyżowa — Statuetkę Świętego Michała za osiągnięcia literackie w dziedzinie Nauka i Oświata. W 2010 r. wydała własnym sumptem książkę prozatorską «Przylądki mojej nadziei» (Krosno — Strzyżów, Wydawnictwo Ruthenus), za którą otrzymała nagrodę ZLP O/Rzeszów «Złote Pióro» za 2010 rok. W 2012 r. ukazały się kolejne tomiki «Odlatuje czas» i «Wyprzedaż złudzeń», a w 2014 r. «Ponad czasem. Święty Jan Paweł II».
Publikacje w prasie: «Niedziela», «Gazeta Kulturalna» (Zelów), «Nasz Dom Rzeszów», «Kurier Błażowski», «Nadwisłocze», «Znad Popradu», małopolski «Głosiciel», nowojorski «Nowy Dziennik».

źródło opisu: zlp.rzeszow.pl

źródło zdjęcia: zlp.rzeszow.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Deskrypcje. Almanach prozy autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie
Deskrypcje. Almanach prozy autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie
Zbigniew Domino, Ewa Barańska, Krystyna Bęczkowska, Ryszard Hop, Bogusław Kotula, Marta Świderska-Pelinko, Edward Guziakiewicz, Mariusz Marczyk, Wiesław Hop, Teresa Paryna, Ryszard Mścisz, Barbara Mazurkiewicz, Agata Linek, Anatol Diaczyński, Włodzimierz Gąsiewski, Zdzisława Górska, Mieczysław Łyp, Jerzy Nawrocki, Mirosław Osowski, Jerzy Sułkowicz

10 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 10 (1 głos)
Z księgi życia. Almanach poezji autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie
Z księgi życia. Almanach poezji autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie
Marta Świderska-Pelinko, Joanna Turczyn, Dawida Ryll, Celina Depa, Adam Decowski, Teresa Paryna, Ryszard Mścisz, Halina Kurek, Barbara Mazurkiewicz, Agata Linek, Włodzimierz Gąsiewski, Zdzisława Górska, Mieczysław Łyp, Janina Ataman-Gąsiewicz, Bronisława Betlej, Ryszard Jaśkowski, Krzysztof Lechowicz, Tadeusz Masłyk, Mieczysław Mularski, Edyta Pietrasz, Bogdan Stangrodzki, Wacław Turek, Lesław Jan Urbanek, Mirosław Welz, Małgorzata Żurecka

10 (1 ocen i 0 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd