Peter Swirski

Peter Swirski jest Kanadyjczykiem polskiego pochodzenia, osiadłym aktualnie w Hongkongu, profesorem literatury University of Missouri-St. Louis, a także honorowym profesorem Jinan University i South C... Peter Swirski jest Kanadyjczykiem polskiego pochodzenia, osiadłym aktualnie w Hongkongu, profesorem literatury University of Missouri-St. Louis, a także honorowym profesorem Jinan University i South China University of Technology. Wykładał również m.in. w Hong Kong University, Helsinki Collegium for Advanced Studies, University of Alberta, University of Toronto. Jest autorem lub współautorem ponad stu publikacji naukowych poświęconych literaturze i kulturze amerykańskiej, a także twórczości Stanisława Lema. Wielokrotnie występował w programach radiowych i telewizyjnych m.in. w BBC World Service, Hong Kong Cable TV News, TV4 Russia, Belgian National Art Channel “Canvas”.

Profesor Swirski posiada bogaty wkład w życie akademickie i kulturalne. Jest przede wszystkim uznanym na świecie znawcą twórczości i filozofii Stanisława Lema, z wieloma wydanymi książkami i artykułami na ten temat, m.in.:

A Stanislaw Lem Reader (Rethinking Theory). Evanston, IL: Northwestern UP, 1997.

Between Literature and Science: Poe, Lem, and Explorations in Aesthetics, Cognitive Science, and Literary Knowledge. Montreal, London: MQUP, 2000.

From Lowbrow to Nobrow. Montreal, London: MQUP, 2005.

The Art and Science of Stanislaw Lem. Montreal, London: MQUP, 2006.

Of Literature and Knowledge: Explorations in Narrative Thought Experiments, Evolution, and Game Theory. New York, London: Routledge, 2007.

Lem—Polemics: Essays, Letters, Provocation. Montreal, London: MQUP, 2013.

Lem, Turing, Darwin: Explorations in Computer Literature, Philosophy of Mind, and Cultural Evolution. Montreal, London: MQUP, 2013.

Lemography: Stanislaw Lem in the Eyes of the World. Liverpool: Liverpool UP, 2014.

Artykuły prof. Swirskiego o Stanisławie Lemie były publikowane w wielu opracowaniach i encyklopediach, np. „Times Literary Supplement”. Prowadził wykłady na jego temat na kilku kontynentach, włączając w to Europę – w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2009 i 2012 roku, na zaproszenie polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Thesaurus Poloniae Senior Research Fellow. Gościnny wykład – o Lemie – sfilmowany we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie można zobaczyć na stronie:

http://www.mck.krakow.pl/video/stanislaw-lem-l-homme-1

W czasie pobytu w Edmonton kierował Polish Cultural Society. Biegle znając język polski wielokrotnie tłumaczył Lema na angielski, za co otrzymał uznanie samego pisarza, który napisał o nim:

Stanisław Lem: „Peter Swirski, wybitny krytyk literacki i fantastyczny tłumacz, zasługuje na szerokie uznanie jako badacz amerykańskiej i polskiej literatury”.

źródło opisu: http://www.hongkong.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wybitny_znawca_literatury_s__lema__prof__peter_swirski_z_goscinnym_wykladem_w_hongkongu?channel=www

źródło zdjęcia: http://www.russia-direct.org/sites/default/files/Peter%20Swirski.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Świat według Lema: O literaturze, filozofii i nauce ze Stanisławem Lemem rozmawia Peter Swirski.
Świat według Lema: O literaturze, filozofii i nauce ze Stanisławem Lemem rozmawia Peter Swirski.
Stanisław Lem, Peter Swirski

7,17 (6 ocen i 0 opinii)
Świat według Lema: O literaturze, filozofii i nauce ze Stanisławem Lemem rozmawia Peter Swirski. Seria: Biblioteka Kwartalnika Kulturalnego "Opcje"
Wacław M.Osadnik,Peter Swirski: Lem z przeszłości.Zamiast wstępu. Świat według Lema. O literaturze, filozofii i nauce ze Stanisławem Lemem rozmawia Peter Swirski.
czytelników: 13 | opinie: 0 | ocena: 7,17 (6 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
7
6
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd