Kazimierz Grochmalski

Kazimierz Grochmalski (1951, Stargard Szczeciński) – założyciel i twórca eksperymentalnego „teatru maya”. Przez ponad 20 lat w nieustannej podróży po całym świecie: stworzył 16 autorskich realizacji s... Kazimierz Grochmalski (1951, Stargard Szczeciński) – założyciel i twórca eksperymentalnego „teatru maya”. Przez ponad 20 lat w nieustannej podróży po całym świecie: stworzył 16 autorskich realizacji scenicznych, prezentując je w 22 krajach podczas 106 tournee.

Reżyserował spektakle w Belgii, Finlandii, Niemczech oraz w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie dziś mieszka. Stworzył własną metody pracy teatralnej pt. „kompozycja komediowa”. Zajęcia prezentujące tę metodę pracy prowadził na wielu uczelniach (w m.in. Zurichu, Norymberdze, Jyvaskyli, Oxfordzie, Yorku, Brukseli, Tunisie, L’Aquili, Nantes, Lyonie).

Na przełomie lat 1998/2000 zawiesza prowadzenie „teatru maya” ze względu na kłopoty finansowe.

W latach 2000-2008 wykładał na ASP Poznań zajęcia z teatru wizualnego, które artykułowane są w ramach szeregu wystąpień performerskich pt. „Teatr Plastyków”. W międzyczasie Kazimierz Grochmalski staje się właścicielem kilku firm biznesowych, co zapewnia mu stały dochód finansowy. Jest m.in. autorem koncepcji sieci sklepów Żabka , którą opracował na zlecenie firmy Elektromis (sic!).

W 2016 roku wydał zbiór wierszy pt. „Teatr którego nie było”. Tomik „Traktat o marionetkach”, to jego druga książka poetycka. Obecnie przygotowuje do druku powieść „Ostatnie lato reżymu ludowego”.

W 2019 roku, po latach wyrzeczeń i oczekiwań, „teatr maya” wznowi swoją działalność sceniczną spektaklem „Do widzenia, do jutra”.

źródło opisu: archiwum autora

źródło zdjęcia: fot. Ryszard Mejza, Galeria Jerzego Piotrowicza

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Teatr, którego nie było
Teatr, którego nie było
Kazimierz Grochmalski

7,42 (48 ocen i 45 opinii)
Teatr, którego nie było
Doświadczony mężczyzna w sile wieku jest otoczony wielością wszystkiego. Ludzi, przedmiotów, obrazów, reminiscencji. Mimo ich bliskości nie potrafi się z nimi utożsamić dopóki nie odkryje tajemnicy me...
czytelników: 60 | opinie: 45 | ocena: 7,42 (48 głosów)
Traktat o marionetkach
Traktat o marionetkach
Kazimierz Grochmalski

7,63 (56 ocen i 55 opinii)
Traktat o marionetkach
Był modernizm, postmodernizm, neomodernizm, post-postmodernizm a teraz jest... co? Czy rozmawiając o wszystkim i ze wszystkimi mamy coś jeszcze do powiedzenia? Czy nie wrzuciliśmy na śmietnik cywi...
czytelników: 76 | opinie: 55 | ocena: 7,63 (56 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
65
24
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (12)

Czytelnicy (65)

Cytaty tego autora (1)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd