Paul Lendvai

(Pál Lendvai)

Urodził się w Budapeszcie w 1929 roku, tam też w 1944 roku przetrwał w ukryciu pogromy organizowane przez węgierskich faszystów i niemieckie deportacje węgierskich Żydów do Auschwitz. W czasie powstan... Urodził się w Budapeszcie w 1929 roku, tam też w 1944 roku przetrwał w ukryciu pogromy organizowane przez węgierskich faszystów i niemieckie deportacje węgierskich Żydów do Auschwitz. W czasie powstania węgierskiego w 1956 roku był korespondentem zagranicznym w Polsce. Rok później wyjechał do Wiednia, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych i wpływowych publicystów europejskich. Przez 22 lata był korespondentem „Financial Times”; stałym komentatorem wiedeńskich dzienników „Die Presse” i „Der Standard”. W 1982 roku został redaktorem naczelnym redakcji ds. Europy Wschodniej i południowo‑Wschodniej telewizji austriackiej ORF. W latach 1987–1998 był dyrektorem Radio Österreich International. Od 1973 roku wydaje renomowany kwartalnik „Europäische Rundschau”. Jest komentatorem i konsultantem ORF oraz moderatorem programu telewizyjnego „Europastudio”, do którego często zaprasza uczestników z Europy Środkowej.

Za swą publicystykę był wielokrotnie odznaczany, w 1974 roku – nagrodą im. Karla Rennera, w 1999 roku nagrodą im. Axela Cortiego. Za wkład w dialog między Wschodem a Zachodem został w 1999 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Jest autorem wielu żywo dyskutowanych książek popularno‑naukowych na temat Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej, w tym wyróżnionej nagrodą im. Brunona Kreisky’ego analizy rewolucji roku 1989 w Europie Środkowo‑Wschodniej „Zwischen Hoffnung und Ernüchterung – Reflexionen zum Wandel in Osteuropa” („Między nadzieją a rozczarowaniem – refleksje na temat przemian w Europie Wschodniej”). Jego wspomnienia „Auf schwarzen Listen – Erinnerungen eines Mitteleuropäers” („Na czarnych listach – wspomnienia mieszkańca Europy Środkowej”) były tłumaczone na wiele języków. Ostatnio opublikował „Leben eines Grenzgängers”.

źródło opisu: http://kuznia.art.pl/nowosci-wydawnicze/1607-wegrzy-tysiac-lat-zwyciestw-w-kleskach-paul-lendvai.html

źródło zdjęcia: http://ecowin.at/wp-content/uploads/2014/11/Autorenfoto_Paul_Lendvai.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach
Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach
Paul Lendvai

7,25 (4 ocen i 1 opinii)
Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach
Autor:
Seria: Biblioteka Europy Środka
Jeśli istnienie i przetrwanie Węgier można uważać za cud, to Węgrzy przez wieki byli zwycięzcami w porażkach; cytując słowa Tibora Déryego, wypowiedziane po zdławionej rewolucji z 1956 roku: „Czym jes...
czytelników: 28 | opinie: 1 | ocena: 7,25 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
4
23
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd