Stanisław Wielebski

(Kmdr mgr. inż. w st. spocz. Stanisław Wielebski)

Komandor w st. spocz. Stanisław WIELEBSKI urodził się 12 grudnia 1929 roku. W wieku 20 lat rozpoczął studia w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej. W 1953 roku ukończył studia z wyróżnieniem i awanso... Komandor w st. spocz. Stanisław WIELEBSKI urodził się 12 grudnia 1929 roku. W wieku 20 lat rozpoczął studia w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej. W 1953 roku ukończył studia z wyróżnieniem i awansował na stopień porucznika marynarki.

Służbę na okrętach rozpoczął na okręcie podwodnym ORP „SĘP" na stanowisku II oficera mechanika. W czerwcu 1954 roku został wyznaczony na stanowisko I mechanika nowego okrętu podwodnego typu „Malutka" – ORP „KASZUB". W 1956 roku powrócił ponownie na ORP „SĘP", gdzie objął stanowisko I mechanika.

W 1958 roku przeszedł do służby w pionie technicznym Dowództwa Marynarki Wojennej, a następnie Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym okresie ukończył studia inżynierskie w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, a następnie uzyskał tytuł magistra inżyniera Politechniki Gdańskiej w zakresie budowy okrętów.

Od 1969 roku powrócił do Marynarki Wojennej i objął stanowisko zastępcy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 1976 roku został wyznaczony na stanowisko Szefa Budowy Okrętów i Postępu Technicznego w Dowództwie Marynarki Wojennej. Od 1980 roku był zastępcą Szefa Szefostwa Techniki Morskiej podległego Głównemu Inspektorowi Techniki Wojska Polskiego.

W 1986 roku został wyznaczony na dyrektora Centrum Techniki Morskiej - ośrodka naukowo-badawczego przeznaczonego dla potrzeb Marynarki Wojennej. Funkcję tę pełnił do końca 1990 roku, po czym odszedł w stan spoczynku.

źródło opisu: http://www.mw.mil.pl/

źródło zdjęcia: Marynarka Wojenna RP

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Inżynierowie okrętów
Inżynierowie okrętów
Stanisław Wielebski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Inżynierowie okrętów
W pierwszej części książki autor przedstawia swoją drogę na morze – jak z prawobrzeżnego warszawiaka stał się uczniem OSMW, a po jej ukończeniu pełnił służbę mechanika na ORP Sęp, ORP Kaszub i ponowni...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd