Anatolij Gładilin

Anatolij Gładilin, urodzony w roku 1935 w Moskwie, debiutował jako student Instytutu Literatury im. Gorkiego w roku 1956 powieścią Kronika czasów Wiktora Podgórskiego. Był dziennikarzem, redaktorem w... Anatolij Gładilin, urodzony w roku 1935 w Moskwie, debiutował jako student Instytutu Literatury im. Gorkiego w roku 1956 powieścią Kronika czasów Wiktora Podgórskiego. Był dziennikarzem, redaktorem w Studiu Filmowym im. Gorkiego, jednym z najpopularniejszych w pierwszej dekadzie lat 60. twórców tzw. młodzieżowej prozy spowiedniczej. Po procesie Andrieja Siniawskiego i Jurija Daniela, których skazano w roku 1966 na wiele lat łagru za „antyradziecką agitację i propagandę”, wyrażającą się w publikowaniu ich własnych książek na Zachodzie, Gładilin głośno protestował przeciwko tym represjom. W roku 1976 wyemigrował z ZSRR do Francji i odtąd mieszka w Paryżu. Przez długie lata współpracował z radiostacjami Swoboda i Deutsche Welle.
Od czasu swego debiutu po dziś (a zatem w ciągu pół wieku) napisał ponad trzydzieści utworów prozatorskich – powieści, opowiadań, reportaży, tekstów wspomnieniowych i publicystycznych oraz dziennikarskich. Na język polski przetłumaczono dwa – Brygantyna podnosi żagle i Dym w oczy. Opublikowało je w roku 1962 w jednym tomie wydawnictwo Iskry. Tłumaczami obu byli Danuta Wawiłow i Józef Ratajczak. W książce Ulica generałów. Próba wspomnień, wydanej w 2008 r. w Moskwie (wcześniej jej fragmenty ukazywały się w rosyjskiej emigracyjnej, a następnie krajowej prasie literackiej), Anatolij Gładilin niejednokrotnie wspomina tematykę i okoliczności powstania swoich utworów oraz liczne kłopoty z cenzurą.

źródło opisu: www.wydawnoctwosedno.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Brygantyna podnosi żagle. Dym w oczy
Brygantyna podnosi żagle. Dym w oczy
Anatolij Gładilin

4 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 4 (1 głos)
Ulica generałów. Próba wspomnień
Ulica generałów. Próba wspomnień
Anatolij Gładilin

8 (1 ocen i 0 opinii)
Ulica generałów. Próba wspomnień
Ulica generałów to wspomnienia Anatolija Gładilina, rosyjskiego dziennikarza, publicysty i prozaika, przynależnego do tzw. pokolenia lat 60., określanego też mianem „pokolenia XX Zjazdu” lub „czwarteg...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
3
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd