Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/11435/elektroniczna-ksiazka-roku-2018-przeglad-dostepnych-e-tytulow

Elektroniczna Książka Roku 2018. Przegląd dostępnych e-tytułów

3 wartościowy tekst

O tym, że w Plebiscycie Książka Roku 2018 nominowaliśmy 238 książek w 12 kategoriach, już wiecie. Ale ile z tych publikacji ukazało się w wersji elektronicznej? Analizuje Robert Drózd.

Czy najlepsza literatura jest przyjazna e-czytelnikom? O tym decydują wydawcy. I choć w tym roku nie wszystkie tytuły są dostępne jako e-booki, miłośnicy elektronicznej wersji książek nie będą zawiedzeni. Porównując rok 2018 z poprzednimi latami, w których organizowaliśmy plebiscyt, sytuacja wydaje się optymistyczna.

Plebiscyt Książka Roku 2015 – 167 książek na 190 miało wersje elektroniczne (87,9%)

Plebiscyt Książka Roku 2016 – 199 na 230 (86,5%)

Plebiscyt Książka Roku 2017 – 223 na 240 (92,9%)

Plebiscyt Książka Roku 2018 – 216 na 238 (90,8%).

Jak wygląda to w poszczególnych kategoriach?

W tegorocznym plebiscycie spośród 238 nominowanych książek 216 dostępnych jest w wersji elektronicznej. Spadek o 2,1% w stosunku do ubiegłego roku wynika z obecności w zestawieniu książek poszczególnych wydawnictw. Część z nich, np. Papierowy Księżyc, Szósty Zmysł, Vesper, Dom Horroru, Iuvi, Akapit Press, przygotowuje bowiem e-booki bardzo rzadko. Niekiedy wynika to z charakteru danej publikacji – trudno stworzyć wersję elektroniczną książki dla dzieci o wyjątkowych ilustracjach czy „młodzieżówki” o nietypowym formacie. Jak wskazuje Robert Drózd, jeśli w plebiscycie nie znalazłyby się trzy kategorie z literaturą dziecięcą i młodzieżową, to wśród pozostałych 178 książek aż 171 miałoby wersję elektroniczną. Dałoby to o wiele lepszy wynik procentowy, bo aż 96%.

Poniższy wykres jeszcze czytelniej pokazuje różnice w dostępności e-booków w poszczególnych kategoriach plebiscytowych.

A czy wy mieliście ostatnio problem z dostępem do wybranej lektury w wersji na czytniki? Uważacie, że literatura dziecięca i młodzieżowa powinna być dostępna w formie elektronicznej, czy może wystarczy jej tradycyjna, papierowa forma? Dajcie znać w komentarzach. Nie zapomnijcie też zapoznać się z analizą elektronicznych wersji nominowanych w Plebiscycie książek, którą Robert Drózd opublikował na stronie swiatczytnikow.pl.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 27  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 179
Maciej
10-02-2019 22:04
Dla osób czytających ebooki (do takich się zaliczam) strona Roberta powinna być obowiązkowa :)
Codziennie tam zaglądam, a dostępna tam porównywarka cen jest naprawdę rewelacyjna (choć nie jest doskonała).
Prezentowane zestawienie jest tylko jednym z wielu wartościowych materiałów dostępnych na stronie Roberta
książek: 217
Christopher
10-02-2019 23:14
Świetna jest ta strona o czytnikach. Porównywarka cen bardzo przydatna. Wciąż zmagam się z całkowitym przeniesieniem się na czytanie książek elektronicznych, ale jakoś nie mogę się zdecydować. Książki fizyczne w twardych oprawach i ładnych wydaniach są takie kuszące, ale miejsce zajmują, którego nie mam. Do tego jest zawsze ten dylemat czy książka spodoba mi się na tyle, żeby ją zatrzymać. Jak... Świetna jest ta strona o czytnikach. Porównywarka cen bardzo przydatna. Wciąż zmagam się z całkowitym przeniesieniem się na czytanie książek elektronicznych, ale jakoś nie mogę się zdecydować. Książki fizyczne w twardych oprawach i ładnych wydaniach są takie kuszące, ale miejsce zajmują, którego nie mam. Do tego jest zawsze ten dylemat czy książka spodoba mi się na tyle, żeby ją zatrzymać. Jak kupię fizyczną i mi się nie spodoba, to jeszcze odsprzedam, ale co zrobić z ebookiem, który się nie podoba? Można odsprzedać ebooka? I jedna i druga wersja książek ma swoje zalety. Mam też kilka audiobooków, ale muszę przyznać, że interpretacja niektórych lektorów potrafi mnie zniechęcić nawet do tytułów, które lubię.
pokaż więcej
książek: 280
marckoza
11-02-2019 09:23
Przede wszystkim w Polsce ebooki są nadal drogie (pomijając ceny książek wogóle w kraju o szczątkowym czytelnictwie), tyle dyskusji o VATach, podatkach itp, a nadal różnica w cenie między wersją elektroniczną a papierową to ledwo kilka złotych. Czy naprawdę mam wierzyć że skopiowanie pliku jest porównywalne kosztowo do wydrukowania kolejnego egzemplarza książki? Jedyna sensowna alternatywa,... Przede wszystkim w Polsce ebooki są nadal drogie (pomijając ceny książek wogóle w kraju o szczątkowym czytelnictwie), tyle dyskusji o VATach, podatkach itp, a nadal różnica w cenie między wersją elektroniczną a papierową to ledwo kilka złotych. Czy naprawdę mam wierzyć że skopiowanie pliku jest porównywalne kosztowo do wydrukowania kolejnego egzemplarza książki? Jedyna sensowna alternatywa, abonamentowy Legimi dość słabo wypada na czytnikach (psujące się same z siebie ekrany Pocketbooków, aplikacyjne ograniczenia dla Kindlów), bo czytanie na smartfonie takiego Dostojewskiego jest dość karkołomne. Poza tym, jak przez wiele lat byłem fanem ebooków, bo łatwo, lekko, wygodnie, tak teraz skłaniam się do papieru, jakoś tak bardziej namacalnie.
pokaż więcej
książek: 1237
asymon
11-02-2019 09:42
Cena nie jest wprost zależna od kosztów produkcji, zobacz np. ile kosztuje kawa w Starbucksie czy Coście (jakkolwiek się to odmienia). Ziarna, woda, prąd, to może złotówka, może mniej.

Jeśli wydawcom nie będzie się opłacało wydawanie ebooków, to... nie będą wydawać ebooków. Proste.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 786
utracjusz
11-02-2019 11:57
Związek książek nominowanych w plebiscycie LC z najlepszą literaturą pozostaje nader luźny.
książek: 226
Maupka
11-02-2019 16:34
Jako fanatyk dotyku papieru, a zarazem pragmatyk z czytnikiem w ręku uważam, że brakuje bardzo dużo książek trochę bardziej leciwych, a jeszcze jednak nie klasyków. Boli to, ale już się z tym pogodziłem.
Uważam natomiast, że przyszłość branży to zakup "multiscreen", gdzie kupując romantyczny, esencjonalny papier, dostajesz również e-wersję.
książek: 351
femmeNikita26
11-02-2019 16:48
Ze względu na zawiłości prawne rozwój sprzedaży w kierunku multiformat/multiscreen jest raczej wątpliwy. E-book raczej będzie w przyszłości nadal usługą, a nie książką, więc zakup książki raczej nie będzie tożsamy z zakupem usługi dotyczącej dostępu do treści tej książki. Osobiście też mi to przeszkadza, ale tradycja prawa europejskiego jest jaka jest i prawo to zmienia się tak, jak się... Ze względu na zawiłości prawne rozwój sprzedaży w kierunku multiformat/multiscreen jest raczej wątpliwy. E-book raczej będzie w przyszłości nadal usługą, a nie książką, więc zakup książki raczej nie będzie tożsamy z zakupem usługi dotyczącej dostępu do treści tej książki. Osobiście też mi to przeszkadza, ale tradycja prawa europejskiego jest jaka jest i prawo to zmienia się tak, jak się zmienia jeśli chodzi o adaptację do nowych rozwiązań technologicznych.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Naznaczeni śmiercią

Okładka: 7/10 Treść: 6,75/10 Początek niezbyt mi się spodobał, bo książka jest dość schematyczna. Mamy dwóch nastolatków pochodzących z waśnionych lu...

zgłoś błąd zgłoś błąd