Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8189/marlon-james-pisze-afrykanska-gre-o-tron

Marlon James pisze afrykańską „Grę o tron“

7 wartościowy tekst

Laureat nagrody Bookera z 2015 roku, Jamajczyk Marlon James pisze trylogię fantasy, określaną mianem afrykańskiej „Gry o tron”. Każdy z tomów ma opowiadać historię jednego z trzech głównych bohaterów. Premiera w Stanach Zjednoczonych jest zapowiadana na 2018 rok.

Trylogia Dark Star [Mroczna Gwiazda - wszystkie tłumaczenia tytułów i imion bohaterów pochodzą od redakcji] składać się będzie z następujących książek: "Black Leopard, Red Wolf" [Czarny Lampart i Czerwony Wilk], "Moon Witch, Night Devil" [Księżycowa Wiedźma i Nocny Diabeł] oraz "The Boy and the Dark Star" [Chłopiec i Mroczna Gwiazda] - każdy z tomów będzie opowiadał historię jednego z bohaterów zwanych The Tracker [Tropiciel], The Moon Witch [Księżycowa Wiedźma i The Boy [Chłopiec].

Oficjalny opis trylogii brzmi: Trzej główni bohaterowie są zamknięci w lochach zamku, którego król umiera, czekając na tortury i proces za zamordowanie dziecka. To trójka z ośmiu najemników wynajętych do odnalezienia rzeczonego dziecka. Poszukiwania, które w planach miały trwać dwa miesiące przeciągnęły się do dziewięciu lat. Pod koniec, zarówno dziecko, jak i piątka najemników zginęło. Każdy tom będzie opisywał perypetie jednego z żyjących bohaterów i z jego punktu widzenia przedstawiał co się wydarzyło w ciągu tych dziewięciu lat.

Marlon James zapytany o inspiracje powiedział, że na pomysł wpadł w trakcie pewnej kłótni, która odbyła się przy okazji ogłoszenia obsady do filmu "Hobbit". Miał wtedy powiedzieć: 'Wiecie, gdyby hobbit był czarny lub pochodził z Azji, to nikogo by to nie obeszło'. A mój przyjaciel powiedział: 'No wiesz, ale Władca Pierścieni to brytyjska i celtycka mitologia'..., a ja na to: 'Wiesz, Władca Pierścieni nie jest prawdziwy...' - to była jedna z tych rozmów o różnorodności, w które często się wdajemy. Uświadomiłem sobie wtedy, że istnieje całe gigantyczne uniwersum zaludnione przez bohaterów afrykańskich mitologii - te wszystkie niesamowite historie, fantastyczne zwierzęta i cała reszta tylko czekają, żeby o nich napisać. Jestem wielkim fanem fantastyki - kocham "Władcę Pierścieni", uwielbiam Angelę Carter i "Ostatniego Smokobójcę" Jaspera Fforde'a [w Polsce wydane przez SQN - przyp. red.]. Wydaje mi się, że kłótnia zakończyła się słowami: 'Wiesz co? A weź sobie tego Hobbita!' I wtedy zacząłem intensywanie myśleć nad niesamowitą epicką afrykańską historią - przypomniały mi się opowieści, które poznałem, gdy byłem dzieckiem - chociażby Pan Pająk - Anansi. Uświadomiłem sobie, że to jest cały ocean historii, z którego można czerpać.

Pierwsza część ma się ukazać w Stanach w 2018 roku.

Nie wiemy jak Wy, ale część redakcji już nie może się doczekać!

Powiązane treści:
Booker w Polsce rośnie w siłę

Dla krytyków i czytelników na całym świecie Nagroda Bookera to znak jakości, którego nie można zlekceważyć. Również w Polsce – prestiżowo i sprzedażowo – zaczyna doganiać literacką Nagrodę Nobla – przekonuje Ryszard Kozik, wieloletni redaktor, dziennikarz i krytyk literacki. więcej
Wydawnictwo Literackie wyda książkę Marlona Jamesa

Wydawnictwo Literackie poinformowało właśnie o nabyciu praw do wydania powieści Marlona Jamesa „A Brief History of Seven Killings” („Krótka historia siedmiu zabójstw”). Książka 13 października bieżącego roku została wyróżniona prestiżową nagrodą Man Booker Prize. To już trzeci Booker, który ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1925
LubimyCzytać
11-01-2017 13:07
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 2507
AmyColl
11-01-2017 23:07
książki mało że jeszcze nie ma wydanej, to nawet nie wiadomo na jakiej fazie wydawania się znajduje, a już bestseller jak Gra o tron? okey... pierwszy raz komentuje artykuł choć do tego właściwie brak mi słów...
książek: 668
AMisz
12-01-2017 11:24
Podejrzewam, że tu chodzi raczej o rozmach i tematykę Gry o tron, niż sprzedaż. I z tego co czytałam, to spora część pierwszego tomu jest napisana.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 667
doliwaq
12-01-2017 01:01
Racja co do tego, że afrykańska mitologia jest nieodkryta. Tak samo jak wiele innych. Powodzenia w pisaniu, choć określenia "... Gra o Tron" są używane tak często że powoli tracą wiarygodność.
książek: 820
DarkStar
12-01-2017 13:52
Od razu się skrzywiłem widząc porównanie do "Gry o tron". Wszystko jest teraz "jak 'Gra o tron'", a George Martin poleca albo redaguje. :/

Szkoda, że zamkowe lochy (patrz opis książki) pasują do wierzeń afrykańskich jak pięść do oka.
książek: 794
ogarbejbe
14-01-2017 09:36
W Afryce chyba też są jakieś zamki, prawda? :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wampir

Ciekawa, ale ten język i styl mnie przeraża. Kompletnie nie mój klimat, ale lepsza od "Dziadów".

zgłoś błąd zgłoś błąd