Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6317/wydawnictwo-literackie-wyda-ksiazke-marlona-jamesa

Wydawnictwo Literackie wyda książkę Marlona Jamesa

3 wartościowy tekst

Wydawnictwo Literackie poinformowało właśnie o nabyciu praw do wydania powieści Marlona Jamesa A Brief History of Seven Killings („Krótka historia siedmiu zabójstw”). Książka 13 października bieżącego roku została wyróżniona prestiżową nagrodą Man Booker Prize.

Wydawnictwo Literackie kontynuuje tym samym świetną passę związaną z Bookerem: pod koniec 2014 roku ukazała się głośna powieść Wszystko, co lśni nowozelandzkiej pisarki Eleanor Catton, w październiku 2015 roku -  Ścieżki północy australijskiego powieściopisarza Richarda Flanagana. „A Brief History of Seven Killings” Marlona Jamesa dołączy do tego znakomitego grona. Teraz wystarczy cierpliwie czekać, aż tegoroczny Booker pojawi się w zapowiedziach na 2016 rok.Marlon James urodził się w roku 1970 na Jamajce. Obecnie pracuje jako wykładowca uniwersytecki w Stanach Zjednoczonych, mieszka w Minneapolis. Jest autorem trzech powieści: „The Book of Night Women” (2009), „John Crow's Devil” (2010) i „A Brief History of Seven Killings” (2014).

Wyróżniona Bookerem powieść „A Brief History of Seven Killings” to wielowątkowa, monumentalna (blisko 700 stron!), napisana z niezwykłym kunsztem książka, której centralnym punktem jest nieudany zamach na gwiazdora muzyki reggae Boba Marleya. 3 grudnia 1976 roku w stolicy Jamajki Kingston do domu muzyka wdarło się siedmiu uzbrojonych mężczyzn. W wyniku strzelaniny Marley, jego żona i  menadżer muzyka odnieśli rany. Po tym wydarzeniu nie ujawniono wiele na temat zamachowców, ale Jamajczycy szeptali, plotkowali, wymieniali się teoriami i rozmaitymi domysłami.

Marlon James nawiązując do tych wydarzeń tworzy epicki obraz Jamajki. Powieść, na przestrzeni trzydziestu lat, przedstawia losy blisko 80 bohaterów, od handlarzy narkotyków, członków gangu, agentów FBI aż po…duchy! Znajdziemy tu elementy thrillera politycznego, biografii, powieści obyczajowej; pisarz sprawnie łączy gatunki i zmienia rejestry językowe. Słowem, nagrodzona Bookerem powieść A Brief History of Seven Killings to prawdziwa literacka uczta.

Prawa do wydania powieści Marlona Jamesa nabyły obok Wydawnictwa Literackiego oficyny z Francji, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Stacja HBO wykupiła opcję do adaptacji telewizyjnej. Nad scenariuszem serialu pracuje sam Marlon James.

Nagroda Bookera nie jest jedynym wyróżnieniem przyznanym powieści Marlona Jamesa. Książka została nominowana do kilku prestiżowych nagród i zajęła wysokie pozycje w podsumowaniach roku na łamach wielu poczytnych dzienników.

Przyznane nagrody i wyróżnienia:

One of the Top 10 Books of 2014 – Michiko Kakutani, The New York Times
Longlisted for the 2015 PEN Open Book Award
Winner of the Cleveland Foundation’s 2015 Anisfield-Wolf Book Award
A Publishers Weekly 2014 Best Book of the Year
One of Library Journal’s Top 10 Best Books of 2014
A New York Times Editor’s Choice

Kilka opinii  na temat dzieła Marlona Jamesa:

Michiko Kakutani –  najważniejsza recenzentka „The New York Times”

Jakimi słowami opisać nową, monumentalną powieść Marlona Jamesa? Można ją porównać do remake’u filmu The Harder They Come zrobionego przez Quentina Tarantino nakręconego do muzyki Boba Marleya ze scenariuszem autorstwa Olivera Stone’a i Williama Faulknera, doprawionego szczyptą marihuany najlepszego sortu. Można ją nazwać epicką w każdym znaczeniu tego słowa: jest wszechogarniająca, mitologizująca, przerysowana, przepastna i oszałamiająca czytelnika swoją złożonością.

Jest także bardzo gęsta, surowa, pełna agresji,  ciętego dowcipu i czarnego poczucia humoru, jednocześnie porywająca, wciągająca czytelnika i nie dająca mu chwili wytchnienia – jest świadectwem olbrzymich ambicji autora i jego kolosalnego talentu.

Kirkus Reviews

Marlon James w mistrzowski sposób naśladuje głosy i dialekty, nie stroni od tematyki nacechowanej brutalnością, podsycaną narkotykowym nałogiem, opisywania zbrodni popełnianych z zimną krwią w jamajskich gettach.  (…) James tworzy w swojej powieści niezwykły obraz XIX-wiecznej i XX-wiecznej Jamajki.

Powiązane treści:
Jamajski przepis na sukces: Marlon James

Jego pierwszą powieść odrzucono 78 razy. Chciał się poddać i zarzucić pisanie. Wyrzucił rękopis, skasował tekst ze swojego laptopa, a nawet z komputerów przyjaciół. Na szczęście zmienił zdanie. Niedawno otrzymał Nagrodę Bookera. Przedstawiamy: Marlon James.więcej
Znamy tegorocznego laureata Bookera

Jurorzy Man Booker Prize 2015 zdecydowali się nagrodzić jamajskiego pisarza Marlona Jamesa, autora książki „A Brief History of Seven Killings”. To kryminał, który wykracza poza ramy przestępczego świata i pozwala lepiej poznać najnowszą historię, o której wciąż wiemy za mało – uzasadniali swój wybór. więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1806
LubimyCzytać
17-11-2015 12:08
Marlon James
A Brief History of Seven Killings

Zapraszamy do dyskusji.
książek: 504
FOCZKA
17-11-2015 13:30
Czekam na wydanie w języku polskim. Chętnie przeczytam tą książkę
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion

Już po "Siódemce" Szczerek dostał ode mnie żółtą kartkę, teraz dostaje czerwoną. Ojcem chrzestnym wcale nie jest tu Gombrowicz, ale raczej P...

zgłoś błąd zgłoś błąd