Nowa powieść literackiej gwiazdy znad Bosforu

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.05.2016

Sama o sobie mówi, że najbardziej przypomina Orlando – zwłaszcza wtedy, gdy ucieka z Konstantynopola, by żyć z Cyganami. Dziennikarze nazywają ją „literacką gwiazdą znad Bosforu”. W Polsce znana jest jako autorka takich powieści jak „Pchli pałac”, „Czarne mleko” czy „Sufi”. Dziś ma premierę kolejna książka Elif Shafak - „Uczeń architekta”.

Nowa powieść literackiej gwiazdy znad Bosforu

Elif Shafak urodziła się w 1971 roku w Strasburgu (Francja). Jest nagradzaną powieściopisarką i najchętniej czytaną kobietą w Turcji. Krytycy nazywają ją „jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów literatury tureckiej i światowej”. Jej powieści opublikowano w ponad czterdziestu krajach, została odznaczona Orderem Literatury i Sztuki.

Jest autorką trzynastu książek, w tym dziewięciu powieści. Tworzy w językach tureckim i angielskim. W niezliczonych historiach kobiet, mniejszości, imigrantów i rozmaitych subkultur łączy sztukę opowiadania wschodu i zachodu, nadając swoim opowieściom uniwersalny wymiar. Jej twórczość czerpie z rozmaitych kultur i tradycji literackich, a także z poważnych zainteresowań historią, filozofią, sufizmem, tradycyjnym przekazem ustnym i polityką. Twórczość Shafak wymyka się kategoryzowaniu i szufladkowaniu, nie sposób ją jednoznacznie zdefiniować. Znana jest także z czarnego humoru.

Dziennikarze nazywają Elif Shafak „literacką gwiazdą znad Bosforu”. W jednominutowym wywiadzie dla The Independent, odpowiadając na pytanie, jaką postać literacką najbardziej przypomina, porównała się do Orlando: zwłaszcza od momentu, kiedy ucieka z Konstantynopola, by wieść nomadyczne życie z Cyganami. W prawdziwym świecie niespecjalnie lubi „bohaterów”, ale ma ogromny szacunek do wielu osób ze wschodu i zachodu. Wśród polityków był to Nelson Mandela; zalicza do nich też mistyka Rumiego.

Pytana o ulubionego autora i o to, dlaczego go podziwia, odpowiedziała:

Moi ulubieni autorzy nieustannie się zmieniają, w zależności od tego, w którym momencie życia właśnie się znajduję. Dziś wpadam w zachwyt albo podziwiam na nowo Lawrence'a Durrella, Javiera Cercasa, Rohintona Mistry i Ali Smith.

W jakich warunkach lubi pisać?

Pisuję w zatłoczonych kawiarniach, restauracjach, na lotniskach i dworcach kolejowych, a szczególnie upodobałam sobie malutkie bistra, gdzie pachnie świeżym pieczywem, czasami zdarza się, że piszę w domu. Mogę pisać gdziekolwiek jestem, pod warunkiem, że nie otacza mnie cisza. Nie lubię ciszy.

W Polsce ukazały się m.in. Pchli pałac, Bękart ze Stambułu, Czarne mleko, Sufi.

Najnowsza książka Elif Shafak to Uczeń architekta – powieść o intrydze, pasji i klątwie w sercu XIX-wiecznego Stambułu.

Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania. 

Elif Shafak stworzyła powieść wielowarstwową, intrygującą i misternie skonstruowaną. „Uczeń architekta” zachwyca rozmachem, maestrią pióra i wiernym portretem epoki, uwodząc czytelnika i wciągając w świat niczym z „Opowieści z tysiąca i jednej nocy”.

Sinan – tytułowy architekt – to autentyczna postać. Był naczelnym architektem za rządów Sulejmana I Wspaniałego (1520-1566), Selima II (1566-1574) i Murada III ((1574-1595). Sinan zmienił styl budowania i zamiast praktycznych, ciężkich budowli, jakie powstawały wcześniej, zaczął tworzyć w zupełnie innym stylu: meczety ze strzelistymi minaretami, pełne gracji budynki i mosty. Całe swoje życie poszukiwał harmonii, piękna i prostoty w jednym. Przykładał ogromną wagę do szczegółów, a jego dzieła są przemyślane od fundamentów po kolor szyb w oknach. Przykładał również dużą wagę do tego, by budowle były zharmonizowane z otoczeniem.

Witold Szabłowski w reportażu Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji pisał o nim, że taki architekt jak Sinan rodzi się raz na tysiąc lat. Nazywają go tureckim Michałem Aniołem, ale Michał Anioł mógłby mu buty wiązać.

Przeczytajcie o jego losach w powieści „Uczeń architekta” i zobaczcie, jak tę postać widziała Elif Shafak.

Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak pod patronatem lubimyczytać.pl. Od 11 maja w księgarniach.

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
12.05.2016 18:58
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Elżbieta 12.05.2016 12:40
Czytelnik

Właśnie odebrałam przesyłkę z książką.Dokończę te które teraz czytam i zabieram się za nią.Chciaż właściwie to może trochę pozwlekam z czytaniem,żeby jak najdłużej mieć tą przyjemność przed sobą,a nie za sobą.Nie wątpię bowiem,że będzie to ogromna przyjemność.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 12.05.2016 13:56
Czytelniczka

Znam ten smak czekania i odwlekania:).
Życzę pasjonującej lektury!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 12.05.2016 17:25
Czytelniczka

Ja czekam na przesyłkę , mam nadzieję , że w poniedziałek dostanę i ze szczęścia cała jestem w skowronkach !!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iza 30.05.2016 22:15
Czytelniczka

Zaczęłam. Kocham. Moja ulubiona to "Bękart ze Stambułu". Przeczytałam wszystkie powieści Elif Shafak, które ukazały się w Polsce. Jeszcze raz: kocham.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 11.05.2016 21:30
Czytelniczka

Elif Shafak to jedna z moich ukochanych pisarek dlatego cieszę się , że będę mogła przeczytać jej nową powieść !!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kryptonite 11.05.2016 19:22
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Uwielbiam pióro Elif Shafak, uwielbiam jej książki (no, może z wyjątkiem '40 zasad miłości', bo ten tytuł jest aż zbyt naiwny), po prostu to jedna z moich ulubionych współczesnych autorek. Z całą pewnością przeczytam 'Ucznia architekta'. Jak mogłabym tego nie zrobić? ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 11.05.2016 12:29
Czytelniczka

Ostrzę sobie zęby na "Ucznia architekta". Dotychczas przeczytałam kilka powieści pani Shafak i każda zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 10.05.2016 12:43
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post