Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6134/literacka-nagroda-nobla---obejrzyj-ogloszenie-laureata

Literacka Nagroda Nobla - obejrzyj ogłoszenie laureata

15 wartościowy tekst

Już jutro, o godzinie 13:00 dowiemy się kto otrzyma tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nazwisko laureata (bądź laureatki) poda nowa sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius - pisarka i krytyk literacki. Zapraszamy do obejrzenia relacji na żywo w naszym serwisie.

Główną kandydatką do tegorocznego literackiego Nobla jest Swietłana Aleksijewicz - jej szansę bukmacherzy z landbrokes.com oceniają na 3:1. Na drugim miejscu jest wieczny faworyt Haruki Murakami - oceniany na 6:1. Takie same szanse ma kenijski pisarz Ngugi Wa Thiong'o. Adam Zagajewski ma szansę 33:1. Można jednak zakładać, że Szwedzka Akademia zaskoczy wszystkich.

Przy okazji przypominamy jak wygląda droga do Nobla.

Droga do Nobla

Nominacje mogą być dokonywane tylko przez osoby, które mają do tego uprawnienia. Nazwiska osób nominowanych i inne informacje związane z nominacjami mogą być ujawnione dopiero po pięćdziesięciu latach! W tym roku zgłoszono do Nagrody 259 propozycji, z których ostatecznie nominowano 198 nazwisk. 36 autorów pojawiły się na tej liście po raz pierwszy.

Kto ma uprawnienia do nominowania?

Przede wszystkim – członkowie Akademii Szwedzkiej oraz innych instytucji, które mają podobne cele statutowe. Nominować mogą również profesorowie literatury i językoznawstwa pracujący na uczelniach, prezesi organizacji zrzeszających pisarzy, którzy stanowią reprezentatywną grupę twórców z danego kraju, a także, co ciekawe, laureaci literackiej nagrody Nobla z lat ubiegłych. Laureata wybiera Akademia Szwedzka, licząca sobie osiemnastu członków. Mogą się oni kierować rekomendacjami Komitetu Noblowskiego, składającego się z czterech lub pięciu członków.

Co roku Komitet Noblowski wysyła zaproszenia do osób, które wybierane są spośród wszystkich spełniających powyższe kryteria. Proszeni są o wysłanie swoich nominacji. Osoby, które spełniają kryteria uprawniające do nominowania, a nie dostały zaproszenia od Komitetu Noblowskiego, mogą także przesłać swoje propozycje. Nie wolno nominować samego siebie.

W jaki sposób wybiera się laureata?

Wrzesień – Komitet Noblowski wysyła zaproszenia do 600-700 osób i instytucji, które mają uprawnienia do nominowania kandydatów.

Luty – wypełnione formularze muszą dotrzeć do Komitetu Noblowskiego przed 31 stycznia. Komitet przegląda nominowane osoby i przedstawia ostateczną listę Akademii, która ją zatwierdza.

Kwiecień – Komitet wybiera 15-20 nazwisk, które przedstawiane są Akademii jako wstępni kandydaci.

Maj – Komitet zawęża listę do pięciu kandydatów.

Czerwiec/Sierpień – członkowie Akademii spędzają lato na czytaniu i ocenianiu twórczości kandydatów. Komitet Noblowski również pracuje, przygotowując indywidualne raporty.

Wrzesień – po przeczytaniu książek kandydatów, członkowie Akademii dyskutują o ich zaletach.

Październik – na początku października członkowie Akademii wybierają laureata. Musi on otrzymać przynajmniej połowę wszystkich głosów. Następnie nazwisko laureata podawane jest do wiadomości publicznej.

Grudzień – ceremonia wręczenia nagród przypada 10 grudnia. Laureaci odbierają nagrody podczas gali odbywającej się w Sztokholmie – otrzymują wtedy medal, dyplom i dokument potwierdzający wysokość nagrody.

Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 14  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 699
Bosy_Antek
08-10-2015 08:05
Obojętnie kto niech nim będzie, ale niech to w końcu będzie poeta. Najlepiej Ashbery.
książek: 1009
Zuba
08-10-2015 09:28
Dlaczego tak uważasz?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1284
virginia1982
08-10-2015 11:50
Murakami!
książek: 1775
Magdalena
08-10-2015 12:05
Stephen King :)
książek: 1234
Anetka
08-10-2015 13:09
Nie wierzę, a jednak Aleksijewicz! :) Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona :)
książek: 1169
kakadu80
08-10-2015 14:54
Nobel szczególny, bo poprzez Spowiednika - Autorkę, obdarowani zostali wszyscy przez Nią spowiadani, słowem tzw. "zwykły człowiek". Jest radość ;)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ewangelia według Grubasa

Świetna podróż w świat handlu samochodami z drugiej połowy XX w. To nie Ewangelia, to raczej spowiedź handlarza.

zgłoś błąd zgłoś błąd