Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11442/dzieki-mnie-poznacie-co-to-szatan

Dzięki mnie poznacie, co to szatan

8 wartościowy tekst

Farmaceuta z Auschwitz to mało znana historia Victora Capesiusa, przedstawiciela handlowego firmy Bayer, który w 1943 roku wstąpił do SS i został naczelnym aptekarzem w największym obozie zagłady – Auschwitz. Pełniąc tę funkcję, wydawał leki wykorzystywane w eksperymentach medycznych, zarządzał zasobami cyklonu B, trującego gazu, za pomocą którego zabito miliony ludzi, oraz przeprowadzał selekcje Żydów przywożonych do obozu.

Chcąc zapewnić sobie dostatnie życie, kradł kosztowności odebrane więźniom i złote zęby wyrywane zwłokom przez nadzorowanych przez niego więźniów dentystów. Opierając się między innymi na utajnionych dotąd dokumentach, Patricia Posner przedstawia powojenną historię Capesiusa – jego aresztowanie przez aliantów, przebieg procesu sądowego, podczas którego oskarżony często się uśmiechał, a nawet wybuchał śmiechem, oraz przedterminowe zwolnienie z więzienia. Zbrodniarz, który nigdy nie okazał skruchy, dożył spokojnej starości otoczony szacunkiem sąsiadów.

Historia zwykłego człowieka, który w szczególnych okolicznościach staje się potworem, osadzona została przez autorkę w znacznie szerszym kontekście. Patricia Posner opisuje, w jaki sposób koncern I.G. Farben, ogromny niemiecki konglomerat, współpracował z dowództwem Auschwitz, w tym testował produkty lecznicze na więźniach. Odsłania kulisy często nieudanych rozliczeń zbrodni nazistowskich, toczących się na tle rosnących napięć zimnej wojny. Przedstawia także pracę zaangażowanych w ściganie zbrodniarzy wojennych ludzi, na czele z już legendarnym niemieckim sędzią i prokuratorem Fritzem Bauerem.

Bohaterami „Farmaceuty z Auschwitz” oprócz Capesiusa są naziści i przemysłowcy, którzy podczas wojny stali się mordercami, agenci wywiadu i nieustępliwi prokuratorzy, a także ocalali z obozu koncentracyjnego i tropiciele nazistów.

„Dokumentując życiorys Victora Capesiusa, Patricia Posner pokazuje czytelnikom przerażający świat chciwości, okrucieństwa i obojętności. Historia »farmaceuty z Auschwitz« szokuje i skłania do zawsze aktualnej refleksji nad »banalnością zła«”.
– Mateusz Łabuz, założyciel portalu II wojna światowa, www.wwii.pl

„Szokująca, odkrywcza i wciągająca lektura. Od tej książki nie można się oderwać. To kamień milowy w badaniach historycznych nad II wojną światową i Holokaustem”.
– Damien Lewis, autor „The Nazi Hunters”

Patricia Posner (właściwie Trisha Posner) – amerykańska dziennikarka brytyjskiego pochodzenia. Współpracowała ze swoim mężem, Geraldem, przy pisaniu wielu książek z gatunku literatury faktu, w tym biografii doktora Josefa Mengelego zwanego Aniołem Śmierci. Publikowała też artykuły w takich czasopismach, jak „The Huffington Post”, „Salon” i „The Daily Beast”.

artykuł sponsorowany

 

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 606
ina71
11-02-2019 17:33
Chętnie przeczytam, tym bardziej, że nie słyszałam wcześniej o tym człowieku.
książek: 91
Adam-Dz
11-02-2019 18:54
Kwestia zbrodniarzy nie przelewających krwi w bezpośredni sposób niestety często jest bagatelizowana w rozliczeniu historii. Temat jest szeroki i nie zamyka się na jednym przypadku. Dla przykładu podać należy chociażby znane przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe, które w czasach okupacji sprzedawali ludziom wywożonym do obozów ubezpieczenia na życie. Wolę nie podawać nazwy ale funkcjonuje ono i... Kwestia zbrodniarzy nie przelewających krwi w bezpośredni sposób niestety często jest bagatelizowana w rozliczeniu historii. Temat jest szeroki i nie zamyka się na jednym przypadku. Dla przykładu podać należy chociażby znane przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe, które w czasach okupacji sprzedawali ludziom wywożonym do obozów ubezpieczenia na życie. Wolę nie podawać nazwy ale funkcjonuje ono i ma się całkiem dobrze do dnia dzisiejszego.
Przede wszystkim pamiętać należy, że zbrodniarz nazistowski to nie tylko ss- Man z karabinem.
pokaż więcej
książek: 110
Paulina
12-02-2019 09:14
Książka już dodana do listy "Chcę przeczytać", a właściwie - muszę przeczytać. Takie historię trzeba znać i trzeba o nich mówić. Szczególnie my Polacy powinniśmy mieć wiedzę na temat ludzi, którzy tak prężnie "funkcjonowali" podczas II Wojny Światowej w obozie Auschwitz.
książek: 284
Anafis
12-02-2019 11:24
Tatuażysta, Farmaceuta, niedługo Magazynier, Tokarz, Okulista... ale koniecznie z Auschwitz, bo z Oświęcimia brzmi nie dość ekscytująco, co? A kiedy wydawca i autor zarobią już pieniądze, będzie można ujawnić, że to niezupełnie jest prawda.
książek: 119
kosz1
12-02-2019 22:46
Ale rozumiesz że Auschwitz to nie to samo co Oświęcim? Gdybyś napisał, że z Oświęcimia, to sugerowałoby, że pochodzi z tego miasta. Natomiast Auschwitz Birkenau funkcjonuje jako nazwa obozu zagłady.
Jak widać nadal wiele jest ciekawych, wstrząsających i mało znanych historii, mało nagłośnionych. W dzisiejszych czasach poprawności politycznej jak najbardziej należy głośno mówić o takich sprawach.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 565
Meszuge
13-02-2019 10:41
O "Tatuażyście z Auschwitz" mówiło się głośno. Aż do czasu, gdy okazało się, że z prawdą książka tylko trochę ma wspólnego.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wszystkie nasze obietnice

"Obiecuję, że będę kochał Cię bardziej, gdy będziesz w rozpaczy, niż wtedy, gdy będziesz szczęśliwa[...]Obiecuję, że będę kochał Cię bardziej, gd...

zgłoś błąd zgłoś błąd