Furia i inne opowiadania

Okładka książki Furia i inne opowiadania Silvina Ocampo
Okładka książki Furia i inne opowiadania
Silvina Ocampo Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Inne Konstelacje Olgi Tokarczuk literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Inne Konstelacje Olgi Tokarczuk
Tytuł oryginału:
La furia y otros cuentos
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2024-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-17
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308083901
Tłumacz:
Tomasz Pindel
Tagi:
opowiadania literatura argentyńska
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści niesamowite z Hispanoameryki Roberto Arlt, Adolfo Bioy Casares, Eduardo Blanco, Rubén Darío, Esteban Echeverría, Carlos Fuentes, Juana Manuela Gorriti, Eduardo Ladislao Holmberg, Leopoldo Lugones, Carlos Monsalve, Silvina Ocampo, Clemente Palma, Horacio Quiroga, José María Roa Bárcena
Ocena 7,3
Opowieści nies... Roberto Arlt, Adolf...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2/2022 (606-607): Krótkie pisanie 2 Marcel Bénabou, Jacob Martinus Arend Biesheuvel, Elias Canetti, Kuźma Czorny, Gustave Flaubert, Paul Fournel, Arnošt Goldflam, Franz Hohler, Jerzy Jarniewicz, Maciej Libich, Mina Loy, Luigi Malerba, Javier Marías, Harry Mathews, Oskar Meller, George Moore, Silvina Ocampo, Răzvan Petrescu, Hans Raimund, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Maciej Robert, Pablo Martín Sánchez, Clemens J. Setz, Raija Siekkinen, Gábor T. Szántó, Eeva Tikka, Edward Upward, Dallas Wiebe
Ocena 6,0
Literatura na ... Marcel Bénabou, Jac...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
479
431

Na półkach: ,

lepka i grząska narracja „furii i innych opowiadań” jest trochę jak gorąca czekolada: przyjemna słodycz jej smaku miesza się z zawiesistą konsystencją tworząc świetną miksturę opartą na przeciwnościach. każda z historii zawartych w zbiorze z kronikarską spostrzegawczością opowiada o najróżniejszych obliczach codzienności, w każdej z nich jednak zauważając potencjalne niebezpieczeństwo. ten zabieg sprawia, że uśmiech pojawiający podczas czytania szybko może zostać starty z twarzy przez fakt, że śmierć i zło czają się nie dość, że w każdym z nas, to też wszędzie. w dniu ślubu, przez ukochanego psa i w nowym mieszkaniu.

opowieści stąpają po granicy jawy i snu, sielanki i koszmaru, niewinności i błędu. mając w sobie coś z legend zgrabnie operują realizmem magicznym, a ponadto moralizują w nieco diaboliczny sposób. to zbiór, nad którym warto się zatrzymać, dawkować go sobie i zatapiać się w nim kawałek po kawałku, aż nie wciągnie do reszty. ludzka natura zostaje tu wywrócona na lewą stronę, a obrazoburczą wisienką na torcie jest refleksja nad tym, jak zło może funkcjonować również w dzieciach. bogata symbolika i alegoryczność każdej z zamkniętych historii stanowi punkt wyjścia do fascynujących metatekstualnych poszukiwań, wypatrywania odpowiedzi na złożoność świata i rozważań nad figurą końca naszej egzystencji.

lepka i grząska narracja „furii i innych opowiadań” jest trochę jak gorąca czekolada: przyjemna słodycz jej smaku miesza się z zawiesistą konsystencją tworząc świetną miksturę opartą na przeciwnościach. każda z historii zawartych w zbiorze z kronikarską spostrzegawczością opowiada o najróżniejszych obliczach codzienności, w każdej z nich jednak zauważając potencjalne...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1037
568

Na półkach: , ,

Czy to kolejny bardzo dobry zbiór opowiadań, który miałam okazję przeczytać w tym roku? Zdecydowanie TAK!

W serii INNE KONSTELACJE Olgi Tokarczuk wydany został zbiór opowiadań argentyńskiej pisarki Silviny Ocampo. Zbiór niezwykły, wykraczający poza literackie granice gatunku i dla mnie osobiście wspaniały. To z jednej strony teksty zorientowane na odwracającym uwagę szczególe, z drugiej sączące powolną truciznę wprost do świadomości czytelnika. Przemoc i strach. Momenty niezwykłe i niezwyczajne w codziennym życiu; na poły magiczne, bizarne i niepoddające się logicznemu myśleniu. „Furia i inne opowiadania” to w końcu zbiór do którego chcę wracać i odkrywać go na nowo, na innych poziomach.

Jeśli doceniacie krótką formę, jeśli nie boicie się stąpania na granicy rzeczywistości i snu/koszmaru. Jeśli chcecie rozerwać Wasze szare komórki w najlepszy możliwy sposób (język i fraza Ocampo) - kupujcie. Czytajcie. Bawcie się.

Polecam i jestem bardzo ciekawa co znajdę w dwóch poprzednich tytułach w serii konstelacji, które mam już na swojej półce (dziękując sobie z przeszłości, że je zakupiłam).

Czy to kolejny bardzo dobry zbiór opowiadań, który miałam okazję przeczytać w tym roku? Zdecydowanie TAK!

W serii INNE KONSTELACJE Olgi Tokarczuk wydany został zbiór opowiadań argentyńskiej pisarki Silviny Ocampo. Zbiór niezwykły, wykraczający poza literackie granice gatunku i dla mnie osobiście wspaniały. To z jednej strony teksty zorientowane na odwracającym uwagę...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1083
636

Na półkach:

Silvina Ocampo była argentyńską pisarką, poetką i malarką, urodzoną 28 lipca 1903 roku w Buenos Aires, zmarłą 14 grudnia 1993 roku w tym samym mieście. Należała do wpływowego literackiego kręgu, związanego z takimi postaciami jak Jorge Luis Borges i Adolfo Bioy Casares, który był jej mężem. Pochodziła z zamożnej i wykształconej rodziny. Studiowała malarstwo w Paryżu pod kierunkiem sławnych artystów, takich jak Giorgio de Chirico. Jednak to literatura stała się główną pasją. Jej twórczość obejmuje zbiory poezji, opowiadań oraz powieści. Niedawno wydano w Polsce pierwszy tom jej miniatur zatytułowany „Furia i inne opowiadania”.
Składają się na niego 34 opowiadania, z których 6 mogliśmy już czytać w zbiorze „Opowieściniesamowite z Hispanoameryki”. Jakie są te teksty? Na pewno trudne do opisania. Objętościowo bardzo często nie przekraczają 4-6 stron. Są zatem skondensowane i skupiają się na wyrywku rzeczywistości (albo snu, fantazji czy mieszanki realności z niesamowitością). Wiele z nich cechuje się surrealistycznymi i fantastycznymi motywami, często eksplorującymi mroczne aspekty ludzkiej natury. Figura śmierci, szaleństwa czy dziecięcej traumy powraca tu jak refren, za każdy razem grany jednak nieco inaczej.

Spójrzmy chociażby na takiego „Potomka”. Oto Dziadzio terroryzuje dzieci. Zakazuje im chodzić do teatru, nie pozwala mieć dziewczyn ani modnie się ubierać. Ot taki tyran, jakich trochę po tym świecie chodzi. Jak to jednak w życiu bywa, im potężniejsze granice się stawia, tym większa pokusa, aby je przekraczać. Tak też się dzieje w tym opowiadaniu. W pewnym momencie narrator oddaje się uciechom z pewną panną, a owocem ich chwili zapomnienia jest dziecko. Żeni się jednak brat biologicznego ojca. Jakby jeszcze tego było mało to dziecko przejmuje cechy dziadka. Mamy więc uchwycone w jednej relacji wszystkie trzy najważniejsze motywy twórczości argentyńskiej pisarki: śmierć, szaleństwo i dziecięce traumy.

Różnorodność opowiadań Silviny Ocampo wynika z portretowania bohaterów należących do odmiennych grup społecznych, umiejscawiania akcji tak w Buenos Aires, jak i na prowincji, wreszcie zmieniania perspektyw. Pisarka lubiła prowadzić historie do zaskakującego finału. Ot na przykład w „Fotografie”, gdzie po szczęśliwym wyjściu ze szpitala młoda Adriana umiera na przyjęciu urodzinowym. Albo w „Pieszczochu”, gdzie smutek po odejściu ukochanego psa może ukoić tylko jego zabalsamowanie i wykorzystanie tego tworu do dalszych celów. W zebranych tu opowiadaniach znajdziemy zająca uciekającego przed psami, mysz o imieniu Marlon Brando czy czternastoletniego wróżbitę patrzącego w okna. Jest dziwnie, onirycznie, zaskakująco.
„Furia i inne opowiadania” to unikalny i mroczny zbiór opowiadań, które miały duży wpływ na rozwój literatury latynoamerykańskiej. Ocampo nie bała się poruszać trudnych i kontrowersyjnych tematów, za co doceniła je nasza Noblistka włączając książkę do serii Konstelacje Olgi Tokarczuk. Są tu pewne punkty styczne z twórczością Leonory Carrington (metaforyka, sugestywny język, surrealizm),ale w mojej opinii argentyńska pisarka bardziej eksploruje ludzką psychikę. Zwraca tez uwagę na małe, niepozorne przedmioty i zdarzenia, które dość nieoczekiwanie zmieniają przeznaczenie ludzi – ot znaleziona po 15 latach bransoletka. Trudna, nierówna, ale finalnie bardzo satysfakcjonująca lektura. Nie tylko dla koneserów.

Recenzja ukazała się pod adresem http://melancholiacodziennosci.blogspot.com/2024/05/recenzja-furia-i-inne-opowiadania.html

Silvina Ocampo była argentyńską pisarką, poetką i malarką, urodzoną 28 lipca 1903 roku w Buenos Aires, zmarłą 14 grudnia 1993 roku w tym samym mieście. Należała do wpływowego literackiego kręgu, związanego z takimi postaciami jak Jorge Luis Borges i Adolfo Bioy Casares, który był jej mężem. Pochodziła z zamożnej i wykształconej rodziny. Studiowała malarstwo w Paryżu pod...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
51
51

Na półkach: , , ,

34 opowiadania.
Ocampno niczym wytrawny linoskoczek doskonale balansuje między skrajnościami. Jest tu realizm i surrealizm, jawa miesza się ze sen, poezja z prozą, świat dzieci ze światem dorosłych. Są dzieci mówiące językiem rodziców i są dorośli, który zachowują się jak dzieci. Logika miesza się tu z absurdem, życie ze śmiercią, piękno ze szpetotą.
A nadto jest dziwaczność, okrucieństwo, groza, premedytacja i zło, które drzemie w każdym z nas. Bohaterowie przepełnieni są lękami, pragnieniem, targają nim skrajne emocje.
Autorka znajduję poezję w codzienności. W niewinnych kadrach dostrzega zapowiedź grozy. Ona nadejdzie, nie miejcie złudzeń.
Ocampo nie ma litości dla swoich bohaterów. Wodzi ich na pokuszenie, a potem, bez mrugnięcia okiem, przygląda się jak wpadają w trapy.
Te opowiadania to miniatury, z jednej strony, z drugiej, dobrze opowiedziane historie. Gęsta, intensywna proza, która wciąga jak bagno.

To nie jest porcja na raz. Można sobie dawkować. Można się delektować. Co kto woli.
I trzeba do nich wracać.
Bardzo, bardzo polecam.

34 opowiadania.
Ocampno niczym wytrawny linoskoczek doskonale balansuje między skrajnościami. Jest tu realizm i surrealizm, jawa miesza się ze sen, poezja z prozą, świat dzieci ze światem dorosłych. Są dzieci mówiące językiem rodziców i są dorośli, który zachowują się jak dzieci. Logika miesza się tu z absurdem, życie ze śmiercią, piękno ze szpetotą.
A nadto jest...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    90
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    10
  • 2024
    4
  • Legimi
    3
  • Opowiadania
    2
  • Biblioteka główna
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Oczekujące na półce
    1
  • ♥ Biblioteczka end (✘)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Furia i inne opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także