Znamy laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.06.2021

W pięknych okolicznościach przyrody, na barce przycumowanej przy warszawskich Bulwarach Wiślanych, wręczona została tegoroczna Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Kto otrzymał to wyróżnienie w kategoriach: Proza, Poezja, Literatura dziecięca i Książka o tematyce warszawskiej? Komu przyznano tytuł Warszawskiej twórczyni?

Znamy laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021 Materiały prasowe Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

W uroczystym ogłoszeniu laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – poza nominowanymi autorami i autorkami – wzięli udział przedstawiciele wydawnictw, w których ukazały się nagrodzone i nominowane książki, a także dziennikarze oraz pasjonaci literatury. Każdy mógł bowiem odwiedzić warszawski Bulwar gen. Pattona przy Wiśle i wziąć udział w uroczystości na świeżym powietrzu.

W tegorocznej edycji wyróżniono czworo (a właściwie pięcioro, bo jedną z nagród przynano małżeństwu) autorów, przyznano również tytuł Warszawskiej twórczyni. O tym, kto w tym roku otrzyma Nagrodę m.st. Warszawy, zadecydowało jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak.

Zyta Rudzka zwyciężczynią w kategorii Proza

Autorkę wyróżniono za jej książkę „Tkanki miękkie”. Jak zauważyli w laudacji przedstawiciele jury, „Zyta Rudzka tworzy fikcję i ją podważa”. Nagrodzona książka opowiada o zwierzęcym niemal przywiązaniu między ojcem a synem, o tym, że czasem w życiu – poza wszystkimi innymi relacjami – pozostaje właśnie ta pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Rudzka, odbierając wyróżnienie zaznaczyła, że – z niechęcią, ale jednak – chciałaby podziękować głównemu bohaterowi „Tkanek miękkich”, czyli powieściowemu synowi. Trudno go polubić, jest postacią nieoczywistą, jednak być może właśnie przez to przyciąga uwagę czytelnika.

Radosław Jurczak zwycięzcą w kategorii Poezja

Radosława Jurczaka, laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius z roku 2017, nagrodzono za tom „Zakłady holenderskie”. Poetę doceniono za to, w jaki sposób pisze o (mieniącej się raczej w ciemnych barwach) przyszłości. Jurczak miksuje bowiem w nagrodzonym tomie pokoleniowy rap z żargonem programistów, naukę z popkulturą, a hard si-fi z poezję Miłosza i Kochanowskiego. W „Zakładach holenderskich” autor prezentuje posthumanistyczny obraz świata, w którym nad rozbitymi na bajty podmiotami prym wiedzie logika algorytmów i „cichy, bezradny plastik”. Warto dodać, że nagrodzona książka otrzymała także nominację do Silesiusa i do Nagrody Literackiej Gdynia.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy zwycięzcami w kategorii Literatura Dziecięca

Choć sami autorzy nie mogli pojawić się na rozdaniu nagród, wyróżnienie odebrał w ich imieniu przedstawiciel wydawnictwa, w którym ukazała się nagrodzona książka. Podkreślił on, że cieszy się z decyzji jury tym bardziej, iż Nagroda m.st. Warszawy jest jedyną „wśród prestiżowych nagród literackich”, która docenia również twórców piszących książki dla dzieci, nie są one traktowane przez jury jako literatura niepoważna. Aleksandra i Daniel Mizielińscy to laureaci wielu wyróżnień, w tym m.in. Bologna Ragazzi Award z 2010 roku. Nagrodę m.st. Warszawy otrzymali w tym roku za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” – komiks oferujący dzieciom (i nie tylko) książkową podróż przez różnorodne parki narodowe z całego świata.

Grzegorz Piątek zwycięzcą w kategorii Książka o tematyce warszawskiej

„Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka to pozycja wyróżniona w kategorii Książka o tematyce warszawskiej. Wcześniej ten sam tytuł otrzymał tegoroczną Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Autor opisuje w „Najlepszym mieście świata” ogromne wyzwanie odbudowania polskiej stolicy z gruzów, w czasach trudnych politycznie, pełnych zależności pomiędzy architektami i urbanistami Biura Odbudowy Stolicy a nowymi władzami państwa. Książka Piątka to opowieść nie tylko o mieście, ale i ludziach na nowo je tworzących.

Autor, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że dzięki niemu czuje się coraz bardziej nie tylko „osobą piszącą”, ale i „pisarzem”, podczas gdy do niedawna określał siebie głównie jako architekta, historyka architektury. Grzegorz Piątek już raz otrzymał Nagrodę m.st. Warszawy, podczas jej 10. edycji, za książkę „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”.

Joanna Rudniańska z tytułem Warszawskiej twórczyni

Jury w tym roku tytuł Warszawskiej twórczyni przyznało Joannie Rudniańskiej. To wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych pisarzach i pisarkach, którzy są w szczególny sposób związani z Warszawą. Rudniańska, z wykształcenia matematyczka, zasłynęła przede wszystkim jako twórczyni książek dla dzieci, a później także dla dorosłych. W 1992 roku jej „Rok smoka” został wyróżniony Międzynarodową Nagrodą im. Janusza Korczaka, a „Kotkę Brygidy” uhonorowano Głównym Wyróżnieniem Literackim w konkursie Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY. Rudniańska w swoich utworach, m.in. we wspomnianej „Kotce Brygidy”, ale także w „Snach o Hiroszimie” i „RuRu” opowiada o losach ludzi, dla których ważne tło stanowi właśnie Warszawa. Dziękując za wyróżnienie, autorka zaznaczyła, że choć Warszawa często pojawia się w jej książkach, to czasem ma wrażenie, że – w niektórych jego odsłonach – tego miasta jednak nie lubi. Rudniańska była już też raz nominowana do Nagrody m.st. Warszawy – w 2013 roku za „XY”.

Warszawska twórczyni otrzymała wraz z wyróżnieniem 100 tys. zł, każdy z autorów nagrodzonych w czterech kategoriach – 30 tys. zł, a każda z nominowanych osób – 5 tys. zł.

[as]


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 04.07.2021 12:34
Czytelniczka

„Najlepsze miasto świata” brzmi zachęcająco. Czuję ogromną niechęć do Warszawy za każdym razem, gdy muszę tam jechać. Może dzięki tej książce zmienię zdanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.06.2021 11:04
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam