rozwiń zwiń
Bookvholic

Profil użytkownika: Bookvholic

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 lata temu
108
Przeczytanych
książek
230
Książek
w biblioteczce
8
Opinii
66
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Po całą recenzję zapraszam na book-v-holic.blogspot.com

Często podczas czytania książek, lecz także oglądania filmów czy seriali, główny bohater ma jakiś cel - dąży do czegoś, musi coś znaleźć, zniszczyć, pokonać; po drodze zazwyczaj natyka się na wiele przeszkód i niebezpieczeństw. Z kolei Opowieść Podręcznej jest jakby obyczajówką. Główna bohaterka, a zarazem narratorka nie pragnie niczego osiągnąć. Ta powieść nie jest nawet jedną, ciągłą historią, bardziej przypomina zbiór losowo wyrwanych kartek z pamiętnika połączony z retrospekcjami. Z pamiętnika kogoś, kto żyje w świecie rodem z piekła i porzucił już wszelkie nadzieje.
Polecam tę powieść, szczególnie osobom lubiącym pozycje mroczne, smutne i dobijające, osobom lubiącym wizje przyszłości, nie tylko te pesymistyczne. Fakt, że po ponad trzydziestu latach nadal jest aktualna dodatkowo za nią przemawia. Książka wywołuje emocje, chwilami sprawia, że mamy wątpliwości, nie pozostaje nam obojętna. Nie uważam ją za idealną czy wybitną - nie umywa się chociażby do Orwella, nie oczarowała mnie do reszty, jednak nie zmienia to faktu, iż jest to bardzo dobra powieść i każdy z nas powinien coś z niej wynieść.

Po całą recenzję zapraszam na book-v-holic.blogspot.com

Często podczas czytania książek, lecz także oglądania filmów czy seriali, główny bohater ma jakiś cel - dąży do czegoś, musi coś znaleźć, zniszczyć, pokonać; po drodze zazwyczaj natyka się na wiele przeszkód i niebezpieczeństw. Z kolei Opowieść Podręcznej jest jakby obyczajówką. Główna bohaterka, a zarazem narratorka...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Po całą recenzję zapraszam na book-v-holic.blogspot.com

Sandersona kojarzymy przeważnie z ogromnych "kloców" zaliczanych do fantastyki. Jednak autor ten ma w dorobku również kilka krótszych powieści, a właściwie - nowelek. Z jedną z nich już się spotkałam - Idealny Stan, weszła na rynek wraz z Legionem, jednak nie podbiła mojego serca. Miałam więc pewne obawy, iż ta pozycja również nie przypadnie mi do gustu, jednak stało się inaczej.

Po całą recenzję zapraszam na book-v-holic.blogspot.com

Sandersona kojarzymy przeważnie z ogromnych "kloców" zaliczanych do fantastyki. Jednak autor ten ma w dorobku również kilka krótszych powieści, a właściwie - nowelek. Z jedną z nich już się spotkałam - Idealny Stan, weszła na rynek wraz z Legionem, jednak nie podbiła mojego serca. Miałam więc pewne obawy, iż ta...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Książka, na podstawie której powstał znany film, opowiadająca o synu cenionego niemieckiego oficera, który ze względu na profesję ojca musi wraz z nim przeprowadzić się w pobliże obozu koncentracyjnego, gdzie przypadkowo spotyka osadzonego tam żydowskiego chłopca.
Książka, która podchodzi do poważnego tematu Holokaustu, przedstawiając wszystko z perspektywy małego, niewinnego, nieświadomego dziecka, któremu od narodzin wpajana jest nazistowska propaganda. Zabieg ten z pewnością został zastosowany, by poruszyć czytelnika, i tak też się dzieje. Główny cel osiągnięty, co w takim razie mi nie pasuje?
Autor dość znacząco narusza fakty historyczne. Mam świadomość, że zostało to zrobione na potrzeby fabuły i w pełni rozumiem, niektórym zapewne to wcale nie przeszkadza, aczkolwiek mi źle się czyta coś, co zawiera błędy rzeczowe. Mowa tutaj o np. ogrodzeniu obozów, które w rzeczywistości było naelektryzowane, a sami więźniowie nie przebywali bezpośrednio przy nim, w dodatku mało prawdopodobnym wydaje się to, że Szmul przetrwał w obozie koncentracyjnym aż rok. Kolejna, dość rażąca sprawa - wiek Bruno i Gretel. Podobno mają po 9 i 12 lat, a czytając można im dać maksimum 6 i 8. Bruno nie ma pojęcia, kim jest Hitler, kim są Żydzi (i że są zabijani), Führer wymawia "Furia", a Oświęcim - "Po-Świecie", nie wie nawet, w jakim kraju się znajduje. Tak, nawet w opisie zawarte jest, iż spotkanie chłopców ma charakter symboliczny, jednak chociażby błędów związanych z wiekiem bohaterów dałoby się uniknąć lub chociaż je zredukować. Autor nie skupia się również na kreowaniu bohaterów, robi to jedynie "po łebkach", by postaci nie były zupełnie bezosobowe. Powieść napisana jest bardzo prostym językiem, co wynika z tego, iż ukazano nam sytuację z perspektywy dziewięciolatka. Nie twierdzę, że jest to książka zła, ponieważ potrafi wywołać emocje u czytelnika, a polityka nazistowskich Niemiec została całkiem dobrze ukazana. Chociaż poruszona przez autora tematyka jest ciężka, narracja oraz niewielka objętość czynią z niej powieść do pochłonięcia w jeden wieczór. Dobra jako wyciskacz łez i przyczyna do refleksji na temat Holokaustu, ale z pewnością nie należy w niej szukać złożonych postaci, zawiłej fabuły czy upatrywać w niej źródła faktów historycznych.

Książka, na podstawie której powstał znany film, opowiadająca o synu cenionego niemieckiego oficera, który ze względu na profesję ojca musi wraz z nim przeprowadzić się w pobliże obozu koncentracyjnego, gdzie przypadkowo spotyka osadzonego tam żydowskiego chłopca.
Książka, która podchodzi do poważnego tematu Holokaustu, przedstawiając wszystko z perspektywy małego,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Bookvholic

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
108
książek
Średnio w roku
przeczytane
11
książek
Opinie były
pomocne
66
razy
W sumie
wystawione
104
oceny ze średnią 7,1

Spędzone
na czytaniu
778
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
15
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]