Chłopiec w pasiastej piżamie

literatura piękna
2017-02-28
Paweł Łopatka
literatura irlandzka obóz wojna Paweł Łopatka

John Boyne „Chłopiec w pasiastej piżamie”
Gdyby książki potrafiły mówić, to ta odrzekłaby, że nie ma ludzi różnych kategorii to tylko my sami tworzymy je w swoich urojeniach…

Powieść opowiada historię Bruna oraz Szmula. Pierwszy z nich był synem niemieckiego oficera, drugi zaś więźniem obozu koncentracyjnego. Wydawać by się mogło, że nie mieli prawa się poznać… Nic...

Bardzo dobra książka, chociaż film wstrząsnął mną bardziej. Może dlatego, że najpierw zobaczyłem film, a dopiero potem przeczytałem książkę.

Książka niezwykła... Siedzę już pół godziny po przeczytaniu i analizuję...nastawiałam się na historię chłopca, który znalazł się w nieludzkim obozie zagłady i tym książka bardzo mnie zaskoczyła. Patrzymy na chłopca w pasiastej piżamie, ale oczami Brunona, syna niemieckiego oficera. Nie wylałam łez ale zakończenie wywołuje ogromne wrażenie.

Głównym tłem książki jest wojna, a w szczególności holocaust.
Książka opowiada o przyjaźni dwóch chłopców - żydowskiego chłopca o imieniu Szmul, który przebywa w obozie, oraz Bruna, syna niemieckiego oficera.
Jeśli chodzi o moją opinię i odczucia co do tej książki to były różne. Nie potrafiłam się polubić się z żadnym bohaterem. Niektóre momenty według mnie były bardzo...

Oglądałem najpierw film, bardziej mnie poruszył. Akcja w obu tekstach kultury jest powolna. Zakończenie w książce bardziej subtelne, więc jest odpowiednia dla młodszych czytelników, film dla starszych.

Wzruszająca i tragiczna opowieść.

Nieliczna książka która tak mnie wzruszyła. Jeżeli ktoś się jeszcze zastanawia czy warto po nią sięgnąć mówię zdecydowanie tak!

Krótka, szybko się ją czyta, historia skłania do refleksji, zakończenie wydusza łezkę w oku. Kolejny przykład książki, którą warto przeczytać, gdyż nieznajomość jej treści, jest równoznaczna ze wstydem.

"Chłopiec w pasiastej piżamie".
Piękna i wzruszająca książka.
Na pewno wiele osób z Was kojarzy ten tytuł z filmu, który powstał na podstawie właśnie tej powieści.
Książka autorstwa Johna Boyne"a opowiada o dwóch obcych sobie chłopcach, urodzonych w tym samym dniu, miesiącu i roku. Ich światy, w których żyją są jednak całkowicie inne. Jeden jest synem niemieckiego oficera,...

Czyta się bardzo szybko, trochę szkoda że aż tak szybko poznajemy losy Brunona.
Najpierw trafiłam na film, popłakałam się na nim.
Myślę że książka jest delikatniejsza od filmu i warto zacząć od niej.
Mimo tej łagodniejszej odsłonie lektura jest poruszająca i wzrusza, uważam że jest to jedna z tych pozycji z którą powinien zaznajomić się każdy.

Dyskusje

8 506