Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Historia polskich problemów mieszkaniowych w pigułce. Rosnąca populacja ludzkości od samego początku rodziła pytanie o jego osiedlenie, zamieszkanie lub po prostu zapewnienie własnego kąta. Te pytanie od zawsze rodziło problemy i dylematy natury ekonomicznej, psychologicznej jak i moralnej. Na te pytania autor stara się odpowiedzieć poprzez rzetelną, dziennikarską pracę rozpoczynając od podejścia historycznego (opisując problemy mieszkaniowe II RP), płynnie przechodząc do relacji sobie współczesnych mieszkańców Polski a kończąc na próbach rozwiązania głodu mieszkaniowego w wolnej Polsce. Pozycja dla każdego, kto zastanawia się nad źródłem i sposobami radzenia z głodem mieszkaniowym wraz z jego jasnymi i ciemnymi stronami.

Historia polskich problemów mieszkaniowych w pigułce. Rosnąca populacja ludzkości od samego początku rodziła pytanie o jego osiedlenie, zamieszkanie lub po prostu zapewnienie własnego kąta. Te pytanie od zawsze rodziło problemy i dylematy natury ekonomicznej, psychologicznej jak i moralnej. Na te pytania autor stara się odpowiedzieć poprzez rzetelną, dziennikarską pracę...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Skrupulatna, syntetyczna a przede wszystkim dokładna biografia jednego z najważniejszych polskich twórców muzyki poważnej XX wieku. Skupiona nie tylko na kolejach życia Wojtka z perspektywy twórczej ale również życiowej, zahaczającej zarówno o bieżącą politykę jak również relacje między artystami i artystkami polskiej sceny muzyczno-filmowej. Całość stanowi bardzo dokładną (ogromna i kompletna praca biograficzna autora), przyjemną (przystępny język) lekturę, w której nudy nie zaznałem ani na chwilę.

Skrupulatna, syntetyczna a przede wszystkim dokładna biografia jednego z najważniejszych polskich twórców muzyki poważnej XX wieku. Skupiona nie tylko na kolejach życia Wojtka z perspektywy twórczej ale również życiowej, zahaczającej zarówno o bieżącą politykę jak również relacje między artystami i artystkami polskiej sceny muzyczno-filmowej. Całość stanowi bardzo dokładną...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zgrabny i syntetyczny przewodnik po architekturze powojennego modernizmu, skupiającego się głównie na architekturze dobrej i bardzo dobrej (nie bez kilku wyjątków). Krótkie, maksymalnie dwustronicowe felietoniki są dobrze znane czytelnikom "Gazety Wyborczej", więc dla fanów książka może stanowić uwieńczenie biblioteczki traktującej o polskiej architekturze.

Dla tych, którzy felietonów Springera nie znają lub też historia architektury modernizmu nie jest bliska, warto zagłębić się w nią przed rozpoczęciem lektury. Niektóre z pojęć, nazwisk i odniesień mogą okazać się niewystarczająco zrozumiałe.

Dużą wartość posiadają również załączone bibliografie polecające dzieła z zakresu klasyki światowego lub polskiego modernizmu, które właśnie dopisuję do listy "Chcę przeczytać".

Zgrabny i syntetyczny przewodnik po architekturze powojennego modernizmu, skupiającego się głównie na architekturze dobrej i bardzo dobrej (nie bez kilku wyjątków). Krótkie, maksymalnie dwustronicowe felietoniki są dobrze znane czytelnikom "Gazety Wyborczej", więc dla fanów książka może stanowić uwieńczenie biblioteczki traktującej o polskiej architekturze.

Dla tych,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Przygotowując się do tej książki, nie oczekujcie powieści o podróżach w czasie. Nie nastawiajcie się również na fantasy umiejscowione w średniowieczu. Aby czerpać przyjemność z tej książki, należy zestawić średniowieczne baśnie i legendy ze współczesnym, zdroworozsądkowym podejściem. Twain bowiem bawi się nadużyciami i konwencjami, jakie stosowano w średniowiecznych opowieściach i podchodzi do nich tak, jakby spojrzał na nie zdrowo myślący człowiek.

Mamy tu zatem zamki za siódmą górą i siódmą rzeką... ale chwila - jakie konkretnie góry i jakie rzeki należy przejść? W końcu nie bez znaczenia pozostaje, czy są to górskie potoki czy rzeki wielkości Missisipi, przecież do takich wypraw trzeba się zupełnie inaczej przygotować. Z lubością autor rozprawia się również z mitem rycerstwa, stawania w szranki i kodeksem honorowym, uznającym najmniej krzywdzącą opinię za zniewagę godną pojedynku. Rozważa również koncepcję, w której człowiek współczesny, wykorzystując dziewiętnastowieczną wiedzę o świecie do otumanienia i rządzenia ciemnym, średniowiecznym ludem. Koniec końców daje nam wyciągnąć głębsze, ludzkie wnioski o naturze człowieka, jego naiwności i łatwowierności.

Cała książka jest napisana z przymrużeniem oka i należy ją traktować jako lekką lekturę w krzywym zwierciadle.

Przygotowując się do tej książki, nie oczekujcie powieści o podróżach w czasie. Nie nastawiajcie się również na fantasy umiejscowione w średniowieczu. Aby czerpać przyjemność z tej książki, należy zestawić średniowieczne baśnie i legendy ze współczesnym, zdroworozsądkowym podejściem. Twain bowiem bawi się nadużyciami i konwencjami, jakie stosowano w średniowiecznych...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka jak podróż w czasie. Poprzez chronologiczny układ opowiadań i ich dobór mamy okazję poznać Zajdla z różnych okresów a co za tym idzie - z różnej perspektywy. Zbiór opowiadań prezentuje jego twórczość zarówno z perspektywy zafascynowanego nowoczesną fizyką studenta ("Druga strona lustra", "Towarzysz podróży"), zirytowanego pracownika Instytutu Badań Jądrowych ("Inspekcja", "Pigułka bezpieczeństwa") czy też świetnie znanego już pisarza fantastyki socjologicznej ("Wyższe racje", "Utopia"). Na dodatek możemy tutaj poznać Zajdla komentującego rzeczywistość stanu wojennego ("Chrzest bojowy") i zapoznać się z konspektami powieści, których autor napisać już nie zdążył.

Książka jak podróż w czasie. Poprzez chronologiczny układ opowiadań i ich dobór mamy okazję poznać Zajdla z różnych okresów a co za tym idzie - z różnej perspektywy. Zbiór opowiadań prezentuje jego twórczość zarówno z perspektywy zafascynowanego nowoczesną fizyką studenta ("Druga strona lustra", "Towarzysz podróży"), zirytowanego pracownika Instytutu Badań Jądrowych...

więcej Pokaż mimo to