rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: , , , ,

W porównaniu do "Listy Wächtera" ta książka jest dużo mniej spójna i przez to czyta się ją ciężej. Każda z części stanowi osobną historię, biegnącą w innym stylu i tempie. Niemniej jednak jest warta przeczytania, aby zapoznać się z niejednokrotnie szokującymi faktami, które zostały ustalone dzięki zacięciu determinacji i mrówczej pracy Autorki. Zbrodnie nazistów z Niemiec, Austrii, czy Holandii są powszechnie znane, ale dokonująca się przy okazji grabież, a po wojnie - ukrywanie zbrodniarzy, odmowa współpracy, czy karania - dużo mniej. Zatem jest to ważne i cenne przypomnienie nierozliczonych wciąż zbrodni i kradzieży oraz ze wszech miar haniebnego zaniechania ich ścigania - z wygody, kumoterstwa, lub... chciwości. Dobrze by było, żeby książka w wersji angielskojęzycznej została szeroko rozpowszechniona.

W porównaniu do "Listy Wächtera" ta książka jest dużo mniej spójna i przez to czyta się ją ciężej. Każda z części stanowi osobną historię, biegnącą w innym stylu i tempie. Niemniej jednak jest warta przeczytania, aby zapoznać się z niejednokrotnie szokującymi faktami, które zostały ustalone dzięki zacięciu determinacji i mrówczej pracy Autorki. Zbrodnie nazistów z Niemiec,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Pomocnik historyczny nr 8/2021; Polacy i Ukraińcy Redakcja tygodnika Polityka, praca zbiorowa
Ocena 7,5
Pomocnik histo... Redakcja tygodnika ...

Na półkach: , , ,

Różnorodne artykuły zebrane w jeden tom. Początek historyczny - bardzo ciekawy, ale później zaczynają się dłużyzny i nudy, gdy przychodzi do polityki ostatnich dziesięcioleci. Jak to w "Polityce" jest też określony punkt widzenia, z którego dobrane/pisane są artykuły. Jednym odpowiada, innym nie. Szczęśliwie, zdaje się, że większość mocno zapalnych tematów (np. Ludobójstwo Wołyńskie) jest potraktowana w sposób raczej wyważony. Cenne są informacje nt. postrzegania Polski i Polaków przez Ukraińców oraz ich świadomości historycznej. Zwrócenie uwagi na te odmienności może być kluczem do wzajemnego zrozumienia i porozumienia. Jak zwykle mało rozbudowane wątki historii gospodarczej, a szkoda.

Różnorodne artykuły zebrane w jeden tom. Początek historyczny - bardzo ciekawy, ale później zaczynają się dłużyzny i nudy, gdy przychodzi do polityki ostatnich dziesięcioleci. Jak to w "Polityce" jest też określony punkt widzenia, z którego dobrane/pisane są artykuły. Jednym odpowiada, innym nie. Szczęśliwie, zdaje się, że większość mocno zapalnych tematów (np. Ludobójstwo...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Zakazana prawda. Ucieczka od wolności Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 7,1
Zakazana prawd... Tomasz Budzyński, W...

Na półkach: , , , ,

Więcej treści merytorycznej i ciekawej (choćby nt. metod działania służb specjalnych), ale wciąż trochę powtórzeń z innych książek, a także mankamentów dość rozwlekłego "fabularyzowanego" stylu. Czyta się szybko i spośród ostatnich książek Autorów wnosi najwięcej informacji o sytuacji wojskowej i geostrategicznej Polski w kontekście wojny na Ukrainie i starcia ośrodków siły na całym świecie.

Więcej treści merytorycznej i ciekawej (choćby nt. metod działania służb specjalnych), ale wciąż trochę powtórzeń z innych książek, a także mankamentów dość rozwlekłego "fabularyzowanego" stylu. Czyta się szybko i spośród ostatnich książek Autorów wnosi najwięcej informacji o sytuacji wojskowej i geostrategicznej Polski w kontekście wojny na Ukrainie i starcia ośrodków siły...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Książka jest historią młodzieńca (Karl), który w obliczu skandalu wygoniony z domu trafia z Europy do tytułowej Ameryki, gdzie doświadcza "prawdziwego życia" w pełni jego wzlotów i upadków. Kafka, jak to w jego stylu, poświęca dużo uwagi relacjom Karla z innymi ludźmi oraz typowym niezrozumieniem, nieczułością owych na troski, trudności i samotność głównego bohatera. Książka jest ciekawa przede wszystkim tym, czego w niej nie ma, a nie tym, co jest. Psychologiczne odmalowanie postaci w jakimś istotnym sensie wybrakowanych, choć bardzo realistycznych, oraz wydarzenia, które prowadzą do nagłego, niespodziewanego wpadnięcia Karla w kolejne tarapaty, któremu ten się zupełnie nie dziwi. Ten brak oparcia w relacjach międzyludzkich, oparcia społecznego jest czymś, co zdaje się najlepiej rezonować z osamotnieniem współczesnego człowieka.

Książka jest historią młodzieńca (Karl), który w obliczu skandalu wygoniony z domu trafia z Europy do tytułowej Ameryki, gdzie doświadcza "prawdziwego życia" w pełni jego wzlotów i upadków. Kafka, jak to w jego stylu, poświęca dużo uwagi relacjom Karla z innymi ludźmi oraz typowym niezrozumieniem, nieczułością owych na troski, trudności i samotność głównego bohatera....

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Strefa zgniotu. Zapowiedź globalnego chaosu Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 6,6
Strefa zgniotu... Tomasz Budzyński, W...

Na półkach: , , , ,

Książka porusza szereg ciekawych wątków związanych ze starciem mocarstw: Rosji, Chin i USA oraz miejsca Polski w tym, już rozpoczętym, starciu. Porusza też wątki pandemii i grup mających interes w chaosie kryzysów.

Mimo, że Autor wielokrotnie korzysta ze źródeł zakulisowych, to jednak przydałyby się konkretne odnośniki do dostępnych źródeł. Nadto, przesadna beletryzacja książki oraz sensacyjny ton być może powodują, że książkę łatwo się czyta, ale nie dodaje ona powagi i nie buduje obrazu jej rzetelności.

Książka porusza szereg ciekawych wątków związanych ze starciem mocarstw: Rosji, Chin i USA oraz miejsca Polski w tym, już rozpoczętym, starciu. Porusza też wątki pandemii i grup mających interes w chaosie kryzysów.

Mimo, że Autor wielokrotnie korzysta ze źródeł zakulisowych, to jednak przydałyby się konkretne odnośniki do dostępnych źródeł. Nadto, przesadna beletryzacja...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

María z Ágredy spisując swoje wizje Męki Chrystusa przesyca je zarówno odwołaniami do Biblii, apokryfów, jak i interpretacjami teologicznymi. Z tych względów współczesny czytelnik nabiera wątpliwości, co do realności niektórych wydarzeń (np. jak się wydaje nadawanie cech i zachowań NMP, które Kościół podkreślał w odniesieniu do Maryi dopiero w Jej życiu niebieskim). Może to razić współczesnego czytelnika, który często nie będzie widział tej reinterpretacji postaci Maryi z perspektywy wieluset stuleci kontemplacji Jej postaci i z tego powodu zachowanie i wiedza Maryi będzie się wydawała niezbyt prawdopodobną. Dla współczesnego czytelnika będzie to słabością książki, choć z pewnością daje ono wiele pożytecznych wskazań co do Męki Chrystusa i Jej znaczenia oraz dla życia duchowego.

Podkreślmy również, że wydanie polskie nie posiada żadnych kwalifikacji władz kościelnych - typu "Nihil obstat" lub "Imprimatur" i jako objawienie prywatne należy je o tyle cenić, o ile przybliża do wiary.

María z Ágredy spisując swoje wizje Męki Chrystusa przesyca je zarówno odwołaniami do Biblii, apokryfów, jak i interpretacjami teologicznymi. Z tych względów współczesny czytelnik nabiera wątpliwości, co do realności niektórych wydarzeń (np. jak się wydaje nadawanie cech i zachowań NMP, które Kościół podkreślał w odniesieniu do Maryi dopiero w Jej życiu niebieskim). Może to...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Koniec Polski? Ile zostało nam czasu? Tomasz Budzyński, Michał Krupa, Wojciech Sumliński
Ocena 7,8
Koniec Polski?... Tomasz Budzyński, M...

Na półkach: , , , ,

Pomimo tego, że treść książki - sensacyjna w swej esencji i często o wielkiej wadze dla Polski i Polaków - to rozwodniona do tego stopnia w beletryzującej "otoczce", że dająca poczucie miałkości treści. Jest to szkodliwe dla wagi informacji, które są w książce przedstawiane. Trzeba też dodać, że Autorzy w swoich wystąpieniach publicznych wydają się wyczerpywać zakres treściowy książki (nawet jeżeli w sposób mniej zorganizowany niż w książce). Z tego powodu ocena jest uśrednieniem - wysokiej oceny treści merytorycznych z niską oceną sposobu ich podania.

Pomimo tego, że treść książki - sensacyjna w swej esencji i często o wielkiej wadze dla Polski i Polaków - to rozwodniona do tego stopnia w beletryzującej "otoczce", że dająca poczucie miałkości treści. Jest to szkodliwe dla wagi informacji, które są w książce przedstawiane. Trzeba też dodać, że Autorzy w swoich wystąpieniach publicznych wydają się wyczerpywać zakres...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Bardzo wnikliwa analiza postaw ludzkich wobec grzechu na podstawie kuszenia w Raju. Autor rozbija fałsz samousprawiedliwień i postaw ucieczki od odpowiedzialności za uczynione zło. Dzięki temu może służyć do głębszego zastanowienia się nad własnymi postawami wobec grzechu, ludzi i Boga, a także może być wsparciem w rachunku sumienia.

Książeczka niezwykle cenna również z perspektywy egzegezy. Wnikliwie odkrywa sensy pierwszej perykopy księgi rodzaju.

Bardzo wnikliwa analiza postaw ludzkich wobec grzechu na podstawie kuszenia w Raju. Autor rozbija fałsz samousprawiedliwień i postaw ucieczki od odpowiedzialności za uczynione zło. Dzięki temu może służyć do głębszego zastanowienia się nad własnymi postawami wobec grzechu, ludzi i Boga, a także może być wsparciem w rachunku sumienia.

Książeczka niezwykle cenna również z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Książka potrzebna, wnikliwa i ciekawa. Sytuacja społeczna ludzi wierzących w Stanach Zjednoczonych pokazuje nam dokąd zmierza świat zachodni. Warto czerpać z tych lekcji - zarówno jako ostrzeżenia, jak również z przemyśleń społeczności zmagających się z nieprzyjaznym prawem i ostracyzmem na dużą skalę. Proponowane rozwiązania są niejednokrotnie bardzo trafne, a spostrzeżenia błyskotliwe. Jednak wymowę książki osłabia amerykano-centryzm oraz labilność autora w kwestiach wiary mimo nawoływania do ortodoksji. Można jednak traktować tę sytuację jako przestrogę.

Książka potrzebna, wnikliwa i ciekawa. Sytuacja społeczna ludzi wierzących w Stanach Zjednoczonych pokazuje nam dokąd zmierza świat zachodni. Warto czerpać z tych lekcji - zarówno jako ostrzeżenia, jak również z przemyśleń społeczności zmagających się z nieprzyjaznym prawem i ostracyzmem na dużą skalę. Proponowane rozwiązania są niejednokrotnie bardzo trafne, a...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , ,

Oprócz niewątpliwych walorów historycznych i bardzo silnego ładunku emocjonalnego, książka Kossakowej charakteryzuje się pięknem języka, wielką wnikliwością psychologiczną, niezwykłą zręcznością pióra i spostrzegawczością. Świat miniony przed przeszło stu laty odmalowuje plastycznie, barwnie i z niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, a przy tym jaskrawie ukazuje różnice pomiędzy ruskim, ukraińskim, a polskim mirem.

Oprócz niewątpliwych walorów historycznych i bardzo silnego ładunku emocjonalnego, książka Kossakowej charakteryzuje się pięknem języka, wielką wnikliwością psychologiczną, niezwykłą zręcznością pióra i spostrzegawczością. Świat miniony przed przeszło stu laty odmalowuje plastycznie, barwnie i z niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, a przy tym jaskrawie ukazuje różnice...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Książka napisana w typowej dla Roach stylu - zabawnym, pełnym ciekawych spostrzeżeń laika. Z wad książka jest skoncentrowana na badaniach typowych dla wojska USA. Dużo jest o urazach, o wodzie, rekinach i łodziach podwodnych. Jest to więc wycinkowe potraktowanie problemów pola walki. Trochę jak słoiczek z bakaliami wydłubanymi z keksa. I owszem, potrafią być bardzo smaczne, ale ciasto to to nie jest. Zatem - jedynie dla zainteresowanych ciekawostkami.

Książka napisana w typowej dla Roach stylu - zabawnym, pełnym ciekawych spostrzeżeń laika. Z wad książka jest skoncentrowana na badaniach typowych dla wojska USA. Dużo jest o urazach, o wodzie, rekinach i łodziach podwodnych. Jest to więc wycinkowe potraktowanie problemów pola walki. Trochę jak słoiczek z bakaliami wydłubanymi z keksa. I owszem, potrafią być bardzo smaczne,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Retrospekcja Autora "Nowego wspaniałego świata" po 30 latach dotycząca jego przewidywań, które przybrały fabularyzowaną formę w oryginalnym dziele. Dodatkowego kolorytu dodaje szczególny okres - po wydaniu "Roku 1984" przez Orwella, w szczycie Zimnej Wojny i podczas niebywałego rozkwitu industrializacji w USA i innych częściach świata. Oprócz ciekawych uwag na temat propagandy, procesu zniewalania społeczeństw, pozbawiania ludzi wolności poprzez albo przymus, albo pluszowy totalitaryzm przyjemności i sytości, sporo uwag podszytych maltuzjanizmem i specyficzną formą eugeniki. Postulowana konieczność kontroli populacji, a także doboru jedynie najokazalszych osobników stoi w kontrze do ostrzeżeń dot. zniewolenia. Autor zdaje się nie zauważać zbieżności tych poglądów. Być może ze względu na jawną anty-chrześcijańskość. W tych aspektach - rozczarowujące.

Retrospekcja Autora "Nowego wspaniałego świata" po 30 latach dotycząca jego przewidywań, które przybrały fabularyzowaną formę w oryginalnym dziele. Dodatkowego kolorytu dodaje szczególny okres - po wydaniu "Roku 1984" przez Orwella, w szczycie Zimnej Wojny i podczas niebywałego rozkwitu industrializacji w USA i innych częściach świata. Oprócz ciekawych uwag na temat...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Z pewnością autor zna się na rzeczy, ale w tym właśnie problem - kosztem przejrzystości książki i wywodu przeskakuje kroki w dowodach, nie w pełni wprowadza notację lub reużywa nazw zmiennych i zapisów w nowych kontekstach, czym ostatecznie gubi nawet zmotywowanego czytelnika. Jest to z pewnością popis wiedzy autora, ale już nie jego zdolności pedagogicznych. Być może w zamierzchlejszych czasach był to bardzo dobry podręcznik, jednak obecnie mógłby być poprawiony.

Z pewnością autor zna się na rzeczy, ale w tym właśnie problem - kosztem przejrzystości książki i wywodu przeskakuje kroki w dowodach, nie w pełni wprowadza notację lub reużywa nazw zmiennych i zapisów w nowych kontekstach, czym ostatecznie gubi nawet zmotywowanego czytelnika. Jest to z pewnością popis wiedzy autora, ale już nie jego zdolności pedagogicznych. Być może w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Książkę czyta się bardzo dobrze ze względu na wiele przygód, które wiążą się z historią ratowania polskiego złota przed Niemcami w trakcie II Wojny Światowej. Natomiast jej styl jest momentami mocno chropowaty, zatem nie jest to literackie arcydzieło. Mimo wszystko, ze względu na walory historyczne i wartkość akcji, jest to pozycja warta przeczytania.

Książkę czyta się bardzo dobrze ze względu na wiele przygód, które wiążą się z historią ratowania polskiego złota przed Niemcami w trakcie II Wojny Światowej. Natomiast jej styl jest momentami mocno chropowaty, zatem nie jest to literackie arcydzieło. Mimo wszystko, ze względu na walory historyczne i wartkość akcji, jest to pozycja warta przeczytania.

Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Krótko, zwięźle i na temat. Plejada świętych uznanych za najważniejszych dla Kościoła z uwypukleniem ich dokonań - wkładu w chrześcijańską myśl i wpływu na ludzi swojej epoki oraz inspiracji dla kolejnych pokoleń. Jeżeli poszukujesz inspiracji, wskazówek dla swojego życia, to dobrze sprawdzić, do czyich dzieł warto zajrzeć dla rozwoju życia duchowego. Ta książeczka doskonale w tym pomaga.

Krótko, zwięźle i na temat. Plejada świętych uznanych za najważniejszych dla Kościoła z uwypukleniem ich dokonań - wkładu w chrześcijańską myśl i wpływu na ludzi swojej epoki oraz inspiracji dla kolejnych pokoleń. Jeżeli poszukujesz inspiracji, wskazówek dla swojego życia, to dobrze sprawdzić, do czyich dzieł warto zajrzeć dla rozwoju życia duchowego. Ta książeczka...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Niezwykle klarowna i rzetelna książka. Bardzo potrzebna wielu ludziom mocno zagubionym w świecie konkurencyjnych i katastroficznych (millenarystycznych) wizji i proroctw, które są przyczyną wielkiego zamieszania życiowego i duchowego wielkich rzesz ludzi. Z książki płynie światło zrównoważonego podejmowania przeróżnych fenomenów duchowych - osadzonego w Objawieniu i Tradycji, biorącego pod uwagę zarówno aspekty stricte duchowe (odrobinę nieuchwytne), jak również przykładające trzeźwiącą i rozjaśniającą miarę płynącą z rozumu - zgodnie z nauczaniem św. Tomasza z Akwinu i jego następców.
Bardzo zachęcam do przeczytania.

Niezwykle klarowna i rzetelna książka. Bardzo potrzebna wielu ludziom mocno zagubionym w świecie konkurencyjnych i katastroficznych (millenarystycznych) wizji i proroctw, które są przyczyną wielkiego zamieszania życiowego i duchowego wielkich rzesz ludzi. Z książki płynie światło zrównoważonego podejmowania przeróżnych fenomenów duchowych - osadzonego w Objawieniu i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , ,

Podsumowując - książka okazała się dla mnie rozczarowaniem - prezentowana jest spekulatywna metafizyka (z wykluczeniem dorobku np. filozofii Akwinaty) w sosie najnowszych dokonań uczenia maszynowego, filmografii (Westworld, I, Robot; Her; A.I.) oraz kognitywistyki (w paradygmacie funkcjonalnym) oraz promocji transhumanizmu. Jednak mimo tylu wątków, wydźwięk filozoficzny książki jest bardzo niekonkluzywny, a wnioski często naiwne, cząstkowe i płytkie. Co więcej, autorce najwyraźniej brakuje wiedzy z zakresu matematyki obliczeniowej, uczenia maszynowego, filozofii chrześcijańskiej, neurobiologii, czy fizyki kwantowej, która to wiedza zdecydowanie mogłaby okazać się istotna dla pełniejszego zaprezentowania tematyki książki. Fakt współpracy z NASA i afiliacja Cambridge nie przesądzają o tym, że ma się coś sensownego do powiedzenia.
Ewidentnie dla fanów transhumanizmu o bardzo zdefiniowanych poglądach etycznych i światopoglądowych na naturę osoby, świadomości, duszy.

Podsumowując - książka okazała się dla mnie rozczarowaniem - prezentowana jest spekulatywna metafizyka (z wykluczeniem dorobku np. filozofii Akwinaty) w sosie najnowszych dokonań uczenia maszynowego, filmografii (Westworld, I, Robot; Her; A.I.) oraz kognitywistyki (w paradygmacie funkcjonalnym) oraz promocji transhumanizmu. Jednak mimo tylu wątków, wydźwięk filozoficzny...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Ciekawe wywiady z plejadą ludzi sukcesu i myślicieli z bardzo zróżnicowanym doświadczeniem. Dają one wgląd w pomysły na Polskę na następne lata oraz plan gospodarczy, polityczny dla Polski, który rysuje się w głowach osób przenikliwych z racji swego doświadczenia i unikalnej perspektywy. Być może dałoby się wydestylować kluczowe wnioski, czy sugestie w krótszej objętości, ale nie byłyby one podane w sposób naturalny.

Ciekawe wywiady z plejadą ludzi sukcesu i myślicieli z bardzo zróżnicowanym doświadczeniem. Dają one wgląd w pomysły na Polskę na następne lata oraz plan gospodarczy, polityczny dla Polski, który rysuje się w głowach osób przenikliwych z racji swego doświadczenia i unikalnej perspektywy. Być może dałoby się wydestylować kluczowe wnioski, czy sugestie w krótszej objętości,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Całkiem realistyczna, wciągająca powieść odmalowująca scenariusz prawdziwie apokaliptycznego walenia się cywilizacji w wyniku celowego ataku na system energetyczny Europy. Ze względu na osadzenie w raporcie eksperckim, a także relacje z prawdziwych (choć cząstkowych) wydarzeń, książka ta zarówno budzi grozę, jak i wciąga swoją warstwą narracyjną. W dużej mierze pouczająca pozycja każąca się zastanowić nad złożonością codzienności i docenić zdobycze cywilizacji.

Audiobook czytany dość drażniącym głosem, mimo różnorodnej modulacji nie nadaje się do podkładania bohaterów kobiecych. Ponadto lektor poległ wielokrotnie na wyrazach obcojęzycznych - angielskich, francuskich, holenderskich. Dla osób wrażliwych fonetycznie, lub po prostu dźwiękowo - nie polecam.

Całkiem realistyczna, wciągająca powieść odmalowująca scenariusz prawdziwie apokaliptycznego walenia się cywilizacji w wyniku celowego ataku na system energetyczny Europy. Ze względu na osadzenie w raporcie eksperckim, a także relacje z prawdziwych (choć cząstkowych) wydarzeń, książka ta zarówno budzi grozę, jak i wciąga swoją warstwą narracyjną. W dużej mierze pouczająca...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Ekonomia zakłada, że konsumenci i wyborcy podejmują racjonalne wybory z ekonomicznego punktu widzenia. Jest jednak wiele dowodów empirycznych, które przeczą tej teorii. Wyborcy mogą więc bezkarnie podejmować rażąco niekorzystnie ekonomicznie decyzje, bo nie ponoszą kosztu (nie płacą ceny) ich wprowadzania w życie.

B. Caplan poświęca tej, jak również kilku innym pomniejszym teoriom ekonomicznym całą książkę, która choć pełna dowodów, przykładów, niekiedy zgrabnych cytatów, jest przyciężkawa w odbiorze i, podobnie jak w przypadku "Thinking fast and slow", zadziwia więc jej popularność na listach bestsellerów.

Zdecydowanie warta polecenia politykom i ekonomistom. Pozostałym zalecałbym raczej dobre podsumowanie.

Ekonomia zakłada, że konsumenci i wyborcy podejmują racjonalne wybory z ekonomicznego punktu widzenia. Jest jednak wiele dowodów empirycznych, które przeczą tej teorii. Wyborcy mogą więc bezkarnie podejmować rażąco niekorzystnie ekonomicznie decyzje, bo nie ponoszą kosztu (nie płacą ceny) ich wprowadzania w życie.

B. Caplan poświęca tej, jak również kilku innym pomniejszym...

więcej Pokaż mimo to