Objawienia prywatne

W drodze
2022-12-01
2022-12-01
Objawienie prawda wiara Kościół

Niezwykle klarowna i rzetelna książka. Bardzo potrzebna wielu ludziom mocno zagubionym w świecie konkurencyjnych i katastroficznych (millenarystycznych) wizji i proroctw, które są przyczyną wielkiego zamieszania życiowego i duchowego wielkich rzesz ludzi. Z książki płynie światło zrównoważonego podejmowania przeróżnych fenomenów duchowych - osadzonego w Objawieniu i Tradycji, biorącego pod uwagę zarówno aspekty stricte duchowe (odrobinę nieuchwytne),jak również przykładające trzeźwiącą i rozjaśniającą miarę płynącą z rozumu - zgodnie z nauczaniem św. Tomasza z Akwinu i jego następców.
Bardzo zachęcam do przeczytania.

Bardzo ciekawa książka. Wiele rzeczy mi uświadomiła i na niektóre będę miała szersze spojrzenie, zrozumienie tematu. Pomaga w zachowaniu takiego bezpiecznego dystansu, ale nie negacji w temacie objawień prywatnych. Serdecznie polecam.

Zdecydowana większość objawień prywatnych to objawienia fałszywe. Czy da się je prawidłowo rozpoznać i jakie warunki muszą zaistnieć, by Kościół zdecydował się na określenie ich jako autentyczne? "Objawienia prywatne" – niewielka publikacja Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze wiele wyjaśnia, rozwiewa wątpliwości, umożliwiając tym samym zrozumienie oraz uporządkowanie myśli teologicznej.

Oddając do rąk czytelnika "Praktyczny przewodnik" po tematyce objawień, Wit Chlondowski zwraca uwagę na to, co tylko na pozór wydaje się być oczywistym. Rozpoczynając od treści ogólnych, tłumaczy podstawowe terminy: "Objawienie publiczne" (depozyt wiary),"objawienie prywatne" (skierowane do jednostki, nie nakłada na wszystkich bezpośredniego obowiązku wiary),"proroctwo" (wyjaśnianie woli Bożej w dzisiejszym kontekście),"fałszywe proroctwo" (celowe ogłaszanie jako pochodzących od Boga słów, które od Niego nie pochodzą),"nieproroctwo" (niezamierzone głoszenie własnych myśli, uczuć oraz intuicji jako pochodzących od Boga). Autor przedstawia krótką historię proroczego charyzmatu, a także uczy rozeznawania proroków i proroctw (podaje wynikające z Nowego Testamentu reguły rozeznawania, przyczyny całkowicie fałszywych proroctw oraz powody błędnych interpretacji).

Ponieważ określenie autentyczności objawień należy do zadań niezwykle trudnych i odpowiedzialnych, Wit Chlondowski dokonuje szczegółowej analizy upublicznionych przez Kongregację Nauki Wiary (a funkcjonujących od 1978 roku) norm rozeznawania przez Kościół domniemanych objawień (oficjalna procedura składa się z trzech etapów: ocenianie według kryteriów pozytywnych i negatywnych oraz dwuetapowa interwencja władz kościelnych). Wylicza (i obszernie omawia) objawienia prywatne (w Polsce i na świecie) oficjalnie przez Kościół zatwierdzone. Ponieważ każdy Boży dar wymaga najpierw rozeznania, a dopiero potem przyjęcia, zaprezentowane przez Chlondowskiego dane są jak najbardziej potrzebne oraz uzasadnione.

Zawarte w publikacji drobiazgowe rozważania są interesujące, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały. W refleksjach autora nie brakuje satysfakcjonujących uzasadnień, na co mają wpływ odwołania do Pisma Świętego, cytaty biblijne (wraz z siglami),passusy z dokumentów Kościoła, przetłumaczone na język polski greckie i łacińskie zwroty (zapisane kursywą),wcięcia w tekście. Niektóre pojęcia zapisano wytłuszczoną czcionką. Pomocne w zrozumieniu skondensowanej treści są fachowe interpretacje, przypisy (wyjaśniające i bibliograficzne) oraz wykaz dodatkowych książek i artykułów.

Należąca do serii "Pszenica i kąkol" niewielka publikacja Wydawnictwa W drodze nie posiada limitu odbiorców, przyniesie korzyść wszystkim zainteresowanym zgłębieniem zagadnienia tak bliskiego przecież ludziom wierzącym.

• Religijne
  • Zielony
  • Brak w bibliotece

Dodaj cytat z książki Objawienia prywatne