Olga Tokarczuk czyta „Empuzjon”. Posłuchaj wyjątkowego materiału

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
26.05.2022

„Empuzjon”, pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po Noblu, pojawi się już 1 czerwca. Tymczasem Wydawnictwo Literackie opublikowało oficjalny trailer najnowszej książki polskiej pisarki. Materiał jest wyjątkowy. Z kilku powodów.

Olga Tokarczuk czyta „Empuzjon”. Posłuchaj wyjątkowego materiału

W swojej nowej powieści, która pojawi się na rynku już za niespełna tydzień, noblistka „odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić”. W „Empuzjonie” Olga Tokarczuk składa hołd jednej z najważniejszych dla siebie książek, powszechnie uważanej za opus magnum Tomasza Manna, „Czarodziejskiej górze”.

Polemika z Mannem

Choć światy stworzone przez Tokarczuk i Manna łączy wiele – obie opowieści toczą się przed pierwszą wojną światową, w sanatorium chorób płucnych, a w centrum akcji znajdziemy młodych inżynierów – to polska pisarka nie odtwarza powieści niemieckiego mistrza.

Podczas gdy, podobnie jak w przypadku „Czarodziejskiej góry”, rozmiłowani w politycznych dyskusjach pacjenci toczą swoje spory, w tle, niemal niedostrzegalnie, narasta groza. Tokarczuk polemizuje z Mannem – z subtelnością i znaną z jej twórczości erudycją analizuje pustkę świata bez kobiet.

To wszystko – i wiele więcej – znajdziemy w najnowszej powieści polskiej noblistki. Najciekawsze, jak pisze sama artystka, pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.

„Empuzjon” czytany przez Olgę Tokarczuk

Wydawnictwo Literackie postanowiło podsycić oczekiwanie na premierę „Empuzjonu”, publikując oficjalny zwiastun powieści. Zwiastun – dość wyjątkowy. „Jeszcze nikt tego nie słyszał, nikt tego w takiej formie nie widział, jesteście pierwsi”, czytamy w mediach społecznościowych wydawnictwa.

Dość powiedzieć, że w opublikowanym materiale funkcję lektorki pełni sama Olga Tokarczuk. W filmie wykorzystano ponadto archiwalną reklamę uzdrowiska Görbersdorf, do którego przybywa główny bohater powieści Mieczysław Wojnicz. Warstwa muzyczna to z kolei kompozycja Hani Rani, uznanej wokalistki i kompozytorki.


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jacekjo  - awatar
jacekjo 10.07.2022 05:56
Czytelnik

Nie wiedząc o motywach OT napisania Empuzjonu - czytałem książką z ciekawością i niesmakiem - co to CzG bis? Tak przyjemnie unosi, przemyślenie wpłata stare wciąż aktualne i odradzające się ścieżki. Lecz trudno mi się pogodzić z narracją CzG. Pocieszające jest to że literatura jest moim wytchnieniem a nie profesją - mogę sobie ją przyswajać jak chcę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
27.05.2022 18:21
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

MarekFeliks  - awatar
MarekFeliks 26.05.2022 21:08
Czytelnik

No, już sam tytuł brzmi jakoś tak... z należytym zadęciem! :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wiesia  - awatar
wiesia 26.05.2022 13:07
Czytelniczka

Pięknie czyta Olga Tokarczuk, chętnie wysłuchałabym całości w jej wykonaniu.
Świetny pomysł Wydawnictwa Literackiego, wszystko współbrzmi wspaniale - głos, muzyka, obraz. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon  - awatar
asymon 26.05.2022 12:49
Bibliotekarz

Coś wiadomo na temat audiobooka? Bo okazało się, że książki Tokarczuk i Gaimana dobrze mi wchodzą w ich autorskiej interpretacji. Bieguni, Dom dzienny, dom nocnyOpowiadania bizarne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 26.05.2022 11:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post