Nowość! Książka Nortona Justera „Wielka podróż małego Mila”

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.08.2021

Zapnijcie pasy, zabieramy was w wielką podróż z małym Milem! Podczas tej wyprawy traficie do Spodziewanii, na Wyspę Wniosków, do Liczburga, Leksykonii i innych tajemniczych krain. Po drodze spotkacie całą galerię fascynujących postaci: Taktyka, księżniczki Radę i Rozwagę, ćmę Ściemę, Słowieszczkę oraz wiele innych. Gdzieś po drodze, między jedną a drugą przygodą, bohater powieści Nortona Justera „Wielka podróż małego Mila” udowodni wam, że życie ani trochę nie jest nudne! Gotowi na przygodę?

Nowość! Książka Nortona Justera „Wielka podróż małego Mila”

Wielka podróż małeg Mila„Był raz chłopiec imieniem Milo, który nie wiedział, co ma ze sobą począć. Nie wiedział tego nigdy, a nie tylko chwilami. Kiedy był w szkole, chciał się z niej wyrwać, a gdy tylko mu się to udawało, natychmiast pragnął do niej wrócić. W drodze do szkoły myślał o powrocie do domu, a kiedy do niego wracał, robiło mu się w nim za ciasno. Zawsze i wszędzie marzył o tym, żeby się znaleźć gdzie indziej (...)” – tak zaczyna się ta opowieść.

Znudzony chłopiec dokonuje odkrycia

Milo nie wie, co ma ze sobą począć, bez przerwy się nudzi, absolutnie nic go nie interesuje i wszystko wydaje mu się stratą czasu, szczególnie szkoła! W posłowiu do książki autor wspomina, że pisząc tę książkę wrócił do własnych uczuć i przemyśleń z dzieciństwa:

„Najżywsze było wspomnienie jakże częstego stanu, gdy nic mi się nie chciało robić ani niczego uczyć. Kiedy miałem dziesięć lat, życie wcale nie wydawało mi się rozważne ani radosne”.

Kiedy pewnego dnia po powrocie do domu Milo znajduje w swoim pokoju dziwną przesyłkę wraz z instrukcją użycia jej zawartości, decyduje się postąpić zgodnie z wytycznymi, bo zwyczajnie nie ma nic ciekawszego do roboty. Wtedy wszystko się zmienia…

Milo trafia do Spodziewanii, na Wyspę Wniosków, do Liczburga, Leksykonii, w której odwiedza jarmark słów, i w wiele innych tajemniczych miejsc. Dzięki spotkanemu po drodze psu o imieniu Taktyk dowiaduje się tego i owego o czasie, poznaje też Letargarian, Ściemę, Aleca Wznosia i wielu innych, a w końcu podejmuje wyzwanie, by uratować córki starego króla – Rozwagę, Księżniczkę Ważkich Rozmyślań oraz jej siostrę Radę – Księżniczkę Radości i Dobrych Rad.

Gdzieś po drodze, między jedną a drugą przygodą, Milo dokonuje wielkiego odkrycia: życie wcale nie jest nudne! Wręcz przeciwnie, jest bardziej ekscytujące niż wszystkie sny i marzenia razem wzięte…

„Przeszedł przez pokój i starannie wytarł autko z kurzu. Wziął mapę i książkę przepisów, wskoczył do autka i z braku lepszych zajęć wolno podjechał do bramki. Kiedy wrzucił monetę i przejechał przez bramkę, pomyślał melancholijnie: „Oby to była dobra zabawa, bo inaczej czeka mnie okropnie nudne popołudniu. Zanim się połapał, już pędził nieznaną wiejską drogą, a gdy się obejrzał za siebie, nie zobaczył bramki, swojego pokoju ani nawet domu. To, co zaczęło się na niby, stało się nieodparcie oczywiste”.

– „Wielka podróż małego Mila”, Norton Juster

Książka wszech czasów

Mały Milo, bohater powieści Nortona Justera, wyruszył w swoją wielką podróż dokładnie 60 lat temu. Od tamtej pory książka „Wielka podróż małego Mila” (oryg. „The Phantom Tollbooth”) sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy i zachwyca kolejne pokolenia czytelników.

Absurdalny humor i przewrotne gry słowne sprawiają, że jest to jedna z tych książek, które – choć dedykowane dzieciom – sprawią dużą przyjemność również dorosłym czytelnikom.

Ta ponadczasowa powieść przygodowa w Stanach Zjednoczonych weszła do kanonu lektur szkolnych i stale wymieniana jest jako jedna z najważniejszych powieści dla młodzieży wszech czasów. Właśnie ukazało się jej polskie wydanie, w oryginalnej szacie graficznej i w nowym przekładzie Michała Kłobukowskiego.

„I nawet w pokoju, w którym siedział Milo, były książki zdolne go zabrać w każdą podróż, rzeczy do wymyślenia, zrobienia, zbudowania i popsucia – pytania i zagadki kuszące do odkrycia wszystkiego , czego jeszcze nie znał: muzyka do zagrania, piosenki do zaśpiewania, przygody do wyobrażenia, a z czasem i do urzeczywistnienia. Jego myśli gorączkowo pomykały to tu, to tam, bo wszystko wydawało się nowe – i warte spróbowania”.

– „Wielka podróż małego Mila”, Norton Juster

Przez krytyków „Wielka podróż małego Mila” jest porównywana do „Alicji w Krainie Czarów”, książek Roalda Dahla, „Niekończącej się historii” Michaela Endego czy „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Powieść została doceniona przez takich mistrzów literatury jak Maurice Sendak czy Phillip Pullman.

W 1970 roku studio Metro-Goldwyn-Mayer zrealizowało animowaną adaptację powieści. Obecnie trwają wersję nad nowym filmem animowanym na podstawie książki. Zrealizuje go studio TriStar, a za reżyserię będzie odpowiedzialny Carlos Saldanha, który w swoim dorobku ma pracę przy takich produkcjach jak „Epoka lodowcowa” czy „Rio”.

Wielka podróż małego Mila

O autorze

Norton Juster urodził się w 1929 roku w stanie Nowy Jork, tuż przed Wielkim kryzysem. Wciąż nie brakuje osób, które przypisują to katastrofalne wydarzenie bezpośrednio jego narodzinom... Dorastał na Brooklynie, studiował architekturę na Uniwersytecie Pensylwanii. Po trzech latach spędzonych w Marynarce Wojennej USA praktykował architekturę w Nowym Jorku i Massachusetts, a następnie uczył architektury i planowania. W czasie służby w marynarce na poważnie zajął się pisaniem. Jego najbardziej znaną książką jest Phantom Tollbooth („Wielka podróż małego Mila”). Z tych trzech rzeczy, którymi się parał (architektura, pisanie i nauczanie), zawsze najbardziej lubił te dwie, którymi akurat w danym momencie się nie zajmował. Norton Juster zmarł w 2021 roku.

Norton Juster

Przeczytaj fragment powieści „Wielka podróż małego Mila”

Wielka podróż małego Mila

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Myszka  - awatar
Myszka 16.08.2021 14:01
Czytelniczka

Muszę zdobyć ją dla wnuków. Pewnie się ucieszą, chociaż ja sama tez przeczytam z pewnością.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.08.2021 11:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post