Wybór pism filozoficznych

Okładka książki Wybór pism filozoficznych
Ralph Waldo Emerson Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego filozofia, etyka
156 str. 2 godz. 36 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
156
Czas czytania
2 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379698837
Tłumacz:
Zofia Koenig
Tagi:
Emerson filozofia transcendentalizm amerykański transcendentalizm
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
397
23

Na półkach:

„POLEGAJ NA SOBIE, NIE NAŚLADUJ NIGDY”.

Bardzo lubię literackie podróże, lubię odnajdywać powiązania pomiędzy poszczególnymi autorami i teoriami, które głosili, lubię wreszcie dowiadywać się kto kogo inspirował i w otoczeniu jakich innych wielkich ludzi przebywał. Stąd nic dziwnego, że po lekturze „Waldenu” H.D. Thoreau czułem nieodpartą potrzebę sięgnięcia do dzieł jego mentora i przyjaciela jednocześnie, czyli Ralpha Waldo Emersona.

Oto krótki opis Emersona, napisany przez Halinę Cieplińską we wstępie do „Waldenu”: „Myśliciel ów był przez ponad trzydzieści lat autorytetem moralnym Ameryki i jej surowym krytykiem. Wyzbył się jankeskiej małostkowości, wyzbył się purytańskiej nietolerancji i oziębłości. Jako twórca idealistycznego kodeksu etyki, poeta i eseista stał się nie tylko wieszczem ideału, demokracji i indywidualizmu, lecz także krytykiem wulgarnego materializmu Ameryki, demaskującym narodową fanfaronadę, obłudę i zakłamanie, przeciwnikiem władzy państwowej opartej na przemocy. (…). Dla zgromadzonych wokół Emersona w Concord transcendentalistów jego myśl była zaczynem, wielką inspiracją. Mogli też liczyć na pomoc, zachętę i poparcie. Był człowiekiem jakbym stworzonym do inspirowania i pokrzepiania innych, którym udzielały się jego odwaga i energia. (…). Emerson jako człowiek i filozof sam stał się jak gdyby ową stworzoną przez siebie „przejrzystą gałką oczną”, w której skupiały się najbardziej wartościowe nurty dziedzictwa przeszłych wieków. (…) stał się nie tylko „instytucją” jako filozof, moralista i poeta, lecz także symbolem liberalnych, demokratycznych postaw amerykańskiego społeczeństwa”.

Po takim opisie naprawdę nietrudno było się zainspirować… Atoli lektura Emersona była w moim odczuciu taką trochę skondensowaną wersją wspomnianego „Waldenu”, lekturą co prawda bardzo przyjemną i pouczającą, ale niestety pozbawioną w większości warstwy emocjonalnej i tym samym nie tak bardzo inspirującą jak „Życie w lesie” Thoreau, po której dosłownie chciało się spakować wszystko w plecak i wyruszyć w podróż w nieznane, mając po swojej stronie jedynie instynkt i intuicję, a za przewodnika słońce. Czytając Emersona ma się wrażenie jakby czytało się poniekąd współczesną książkę z kategorii rozwoju osobistego, być może Emerson ze swoim esejem „Poleganie na sobie” mógłby nawet uchodzić za pierwszego coacha w branży. Czy nie brzmi to dla Was znajomo?

„Ufaj samemu sobie, każde serce drga w takt tej żelaznej struny. Przyjmij miejsce, które boska opatrzność znalazła dla ciebie, zaakceptuj społeczeństwo twoich współczesnych i układ zdarzeń”.
„(…) człowiek ociąga się albo rozpamiętuje; nie żyje w teraźniejszości, lecz z odwróconą głową opłakuje przeszłość, czy też nie bacząc na otaczające go bogactwa, wspina się na palce, żeby dojrzeć przyszłość. Nie może być szczęśliwy i silny, póki on także nie będzie żył z przyrodą w teraźniejszości, ponad czasem”.
„Czyny nasze to bogi nasze najlepsze”.
„Nic poza tobą nie przyniesie ci ukojenia. Nic poza triumfem zasad nie może przynieść ci spokoju”.
"Przyczyną braku jedności świata, jego rozbicia i bezładu jest brak jedności człowieka z samym sobą".

Oczywiście nie jest to zarzut, a unaocznienie faktu, że myśl filozoficzna Emersona w dalszym ciągu jest aktualna i z powodzeniem może posłużyć ludziom za drogowskaz we współczesnym świecie opanowanym przez poczucie bezsensu, nihilizm i dekadencję.

--> http://sladamiwilkastepowego.blogspot.com

„POLEGAJ NA SOBIE, NIE NAŚLADUJ NIGDY”.

Bardzo lubię literackie podróże, lubię odnajdywać powiązania pomiędzy poszczególnymi autorami i teoriami, które głosili, lubię wreszcie dowiadywać się kto kogo inspirował i w otoczeniu jakich innych wielkich ludzi przebywał. Stąd nic dziwnego, że po lekturze „Waldenu” H.D. Thoreau czułem nieodpartą potrzebę sięgnięcia do dzieł jego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    90
  • Przeczytane
    19
  • Filozofia
    8
  • Posiadam
    6
  • Do kupienia
    2
  • F: Ebook
    1
  • Nauki_przyrodnicze_ogólne_1
    1
  • Eseje i pogranicza
    1
  • Kupić
    1
  • Posiadam - papier
    1

Cytaty

Więcej
Ralph Waldo Emerson Wybór pism filozoficznych Zobacz więcej
Ralph Waldo Emerson Wybór pism filozoficznych Zobacz więcej
Ralph Waldo Emerson Wybór pism filozoficznych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także