rozwiń zwiń

Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności

Okładka książki Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności
Maurice IssermanStewart Weaver Wydawnictwo: Bez Fikcji literatura podróżnicza
612 str. 10 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Bez Fikcji
Data wydania:
2019-11-16
Data 1. wyd. pol.:
2019-11-16
Liczba stron:
612
Czas czytania
10 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381780117
Tagi:
Mount Everest Himalaje wspinaczka górka historia
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i tragicznego dnia na K2 Amanda Padoan, Peter Zuckerman
Ocena 7,4
Pochowani w ni... Amanda Padoan, Pete...
Okładka książki Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Ocena 7,2
Zostanie tylko... Berenika Lenard, Pi...
Okładka książki Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki Jean Ammann, Erhard Loretan
Ocena 7,1
Erhard Loretan... Jean Ammann, Erhard...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1213
966

Na półkach: , ,

W 1953 roku zdobyto Mount Everest, w 1954 padły dwa kolejne ośmiotysięczniki, rok później tyle samo, w 1956 wspinacze weszli na trzy następne, a w latach 1957, 1958 i 1960 zdobyli po jednym. W tamtych właśnie latach trwała złota era himalaizmu, w których upadły olbrzymy. Książka koncentruje się na pokazaniu historii himalaizmu od czasów imperium brytyjskiego do epoki skrajności, czyli komercyjnych wypraw w najwyższe góry świata. Ramy czasowe książki to lata 1892-1996, od wyprawy Martina Conwaya, w którym autorzy upatrują prekursora wypraw w wysokie Himalaje do komercyjnej ekspedycji na Everest, w której śmierć ponieśli przewodnicy Rob Hall i Scott Fischer, a którą unieśmiertelnił w swojej książce Jon Krakauer.
Książka rozpoczyna się rozdziałem wstępnym, w którym historycy przedstawiają genezę wspinaczek w Himalajach, począwszy od pomiarów kartograficznych dokonywanych przez między innymi George'a Everesta poprzez pierwsze wyprawy rekonesansowe toczone jeszcze w atmosferze "Wielkiej Gry". Kolejne rozdziały to już imponująca podróż opisująca najsłynniejsze ekspedycje w Himalaje. Nie zabrakło miejsca dla takich tuz wspinaczki jak George Mallory, Edmund Hillary, Reinhold Messner czy Eric Shipton. Autorzy skupili się głównie na brytyjskich i amerykańskich wyprawach, ale nie zabrakło również opisów eskapad włoskich, austriackich, francuskich czy nazistowskich z lat 30-tych ubiegłego stulecia. Historycy pokazują jak przez dziesięciolecia zmieniały się wyprawy pod kątem organizacyjnym, ale także jak zmieniały się motywacje himalaistów od romantycznego, idealistycznego modelu wspinaczki po materialistyczny i wyobcowany. Nie brak w tej książce wielkich czynów, bohaterskich postaw, ale również konfliktów oraz podłości, które na zachodzie odbijały się dawniej szerokim echem. Przyznam też, że bardzo się cieszę, iż autorzy mocniej postawili na opisywanie wcześniejszych wypraw niż bliższych współczesności (lata 1971-1996 to "ledwie" 70 stron lektury). Pochwalić należy również wydanie książki; pozycja zawiera wiele zdjęć z ekspedycji oraz map ukazujących trasy wejścia na szczyty olbrzymów.

W 1953 roku zdobyto Mount Everest, w 1954 padły dwa kolejne ośmiotysięczniki, rok później tyle samo, w 1956 wspinacze weszli na trzy następne, a w latach 1957, 1958 i 1960 zdobyli po jednym. W tamtych właśnie latach trwała złota era himalaizmu, w których upadły olbrzymy. Książka koncentruje się na pokazaniu historii himalaizmu od czasów imperium brytyjskiego do epoki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    157
  • Przeczytane
    37
  • Posiadam
    25
  • Góry
    8
  • Teraz czytam
    5
  • Góry
    3
  • Chcę kupić
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Literatura górska
    2
  • TOP 10 Najlepszych książek górskich (suplement)
    1

Cytaty

Więcej
Maurice Isserman Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także