rozwiń zwiń

Sztuka jasnego myślenia, czyli 52 błędy poznawcze, które lepiej niech popełniają inni

Okładka książki Sztuka jasnego myślenia, czyli 52 błędy poznawcze, które lepiej niech popełniają inni
Rolf Dobelli Wydawnictwo: Laurum poradniki
215 str. 3 godz. 35 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
DIE KUNST DES KLAREN DENKENS 52 Denkfehler, die Sie besser anderen uberlassen
Wydawnictwo:
Laurum
Data wydania:
2014-04-11
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-11
Liczba stron:
215
Czas czytania
3 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377466186
Tłumacz:
Agnieszka Dąbek-Malczyk
Tagi:
myślenie biznes przesiębiorstwo poradnik zarządzanie ekonomia HR
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1863
1515

Na półkach: , , ,

Książka jest popularnym katalogiem typowych błędów, jakie my ludzie wciąż popełniamy i popełniać będziemy w codziennym życiu; chodzi o błędy poznawcze, mające głównie charakter psychologiczny, ale dość często są związane z ekonomią czy matematyką. Jest to dosyć powierzchowna analiza, ale trzeba przyznać że lekko i zajmująco napisana.

Wylicza Dobelli około 60 błędów, nie sposób ich wszystkich omówić, ale dam parę przykładów. Na przykład ciekawy i bardzo rozpowszechniony jest efekt potwierdzenia, według autora ojciec wszystkich błędów poznawczych; jest to: „skłonność do takiego interpretowania nowych informacji, żeby pasowały do naszych już istniejących teorii, światopoglądów i przekonań. Inaczej mówiąc, odfiltrowujemy te informacje, które są sprzeczne z naszymi poglądami.” Spotykam się z tym błędem na każdym kroku, a i sam często go popełniam. Jak go unikać? Autor radzi tu brać przykład z Karola Darwina, który: „już w młodości nastawił się na systematyczne zwalczanie efektu potwierdzenia. Kiedy jego obserwacje były sprzeczne z założeniami, zawsze traktował je szczególnie poważnie.” No cóż, niewielu jest takich...

Ja sam niektóre błędy nawet lubię, weźmy złudzenie kosztu utopionego, które w uproszczeniu polega na tym, że pieniądze bezpowrotnie na coś wydane nie powinny wpływać na nasze późniejsze zachowanie. Gdy się kiedyś chciałem nauczyć nowego języka, to płaciłem z góry za cały kurs (bez możliwości zwrotu), potem gdy mi się nie chciało iść na kolejne zajęcia, to bodźcem była pamięć o tym, że zapłaciłem; to nieracjonalne zachowanie jest właśnie złudzeniem kosztu utopionego.

Najciekawsze w książce jest posłowie, pisze w nim Dobelli, że większość błędów poznawczych można wytłumaczyć ewolucyjnie, bo w sumie niewiele różnimy się od naszych praprzodków, myśliwych-zbieraczy: „Biologia nie pozostawia cienia wątpliwości: fizycznie, łącznie z mózgiem, jesteśmy myśliwymi i zbieraczami w ciuchach od Hugo Bossa”. Co ciekawe, nawet mając świadomość owych błędów, nadal je popełniamy, robi to także i autor, jedynie w przypadku dużych i ważnych decyzji wraca do tej książki i stara się postępować racjonalnie.

Dlatego warto sobie do tego, czasami dosyć monotonnego, katalogu wracać od czasu do czasu i zastanawiać się jakie typowe błędy poznawcze popełniamy. Oraz czy warto podjąć wysiłek, by ich nie powtarzać... Ja na razie wyłapuję błędy poznawcze u innych, to na pewno łatwiejsze i bardziej przyjemne...

Po lekturze Dobellego nabrałem apetytu na bardziej pogłębione dzieła z pokrewnych dziedzin, głównie z psychologii, zresztą pożyteczna bibliografia znajduje się na końcu książki.

Książka jest popularnym katalogiem typowych błędów, jakie my ludzie wciąż popełniamy i popełniać będziemy w codziennym życiu; chodzi o błędy poznawcze, mające głównie charakter psychologiczny, ale dość często są związane z ekonomią czy matematyką. Jest to dosyć powierzchowna analiza, ale trzeba przyznać że lekko i zajmująco napisana.

Wylicza Dobelli około 60 błędów, nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    258
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    9
  • Teraz czytam
    4
  • Rozwój osobisty
    3
  • Poradniki
    2
  • 2023
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Ulubione
    2
  • Rozwój, psychologia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także