rozwiń zwiń

Płynne pokolenie

Okładka książki Płynne pokolenie
Zygmunt BaumanThomas Leoncini Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
110 str. 1 godz. 50 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Nati Liquidi
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2018-05-09
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-09
Liczba stron:
110
Czas czytania
1 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380158641
Tłumacz:
Szymon Żuchowski
Tagi:
spoleczeństwo współczesność lata 80
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O świecie i sobie samych Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
Ocena 8,3
O świecie i so... Zygmunt Bauman, Sta...
Okładka książki ZNAK 752 1/2018 Lekcje Baumana Zygmunt Bauman, Sylwia Chutnik, Barbara Klicka, Tomasz Kunz, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Joanna Tokarska-Bakir
Ocena 7,7
ZNAK 752 1/201... Zygmunt Bauman, Syl...
Okładka książki Zarządzanie w płynnej nowoczesności Irena Bauman, Zygmunt Bauman, Jerzy Kociatkiewicz, Monika Kostera
Ocena 8,4
Zarządzanie w ... Irena Bauman, Zygmu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
98 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
53
4

Na półkach:

Panta rhei

“Płynność” oznacza gotowość na zmiany, otwartość na nowe doświadczenia. Jest to plastyczna, nieustająco zmieniająca się forma. Podąża ona wraz z czasem, dostosowując się do jego tempa. Nie jest zatem stałym punktem, lecz nieustannie zmieniającą się, niepewną rzeczywistością.
Zygmunt Bauman tym właśnie terminem określa najnowsze pokolenie “milenialsów”, oraz następujące po nim pokolenie “Z”. W książce zatytułowanej “Płynne pokolenie” wraz z Thomasem Leoncinim zastanawiają się nad formą jaką przyjmują obecnie młodzi ludzie. Pewne jest to, że różnią się oni znacząco od pokolenia swoich rodziców i dziadków. Świadomie zrzekają się życia we wspólnocie, na rzecz indywidualizmu oraz kreowania własnej tożsamości. Zależy ona od “wolnego wyboru”, a jej przejawem są estetyczne upiększania ciała - tatuaże oraz chirurgia plastyczna. Jest to masowe zjawisko, występujące obecnie wśród młodych ludzi.
Kolejną kwestią staje się agresja oraz podejście nowego pokolenia do spraw przemocy i znęcania się. Jest ono prawdziwym urzeczywistnieniem pragnienia wspólnoty. Według Baumana żebyśmy byli “my”, muszą być też “oni”. Przejawem tego są liczne prześladowania innych grup społecznych np. migrantów czy homoseksualistów. Pojawiającym się zjawiskiem jest również koncepcja widza, czyli osoby która świadomie odwraca wzrok od zła, zrzucając odpowiedzialność na resztę społeczeństwa. Przez monotoniczną powtarzalność szokujących spraw w mediach, następuje “normalizacja” pewnych zachowań, dając więcej przestrzeni dla przemocy i agresji.
Bardzo ważnym elementem dla płynnej epoki jest nowa forma przestrzeni - internetu. Skraca on czas dzielący nas od innych, lecz nie zważa na dystans i dzielącą nas odległość. Daje złudzenie demokracji oraz władzy nad ową przestrzenią. Pod kapturem anonimowości zmianie ulegają normy zachowań. Każdy dąży do chwilowej sławy, a relacje miłosne stają się szybsze i krótsze.
Rodzący się w książce dialog między Zygmuntem Baumanem a Thomasem Leoncinim, przyjmuje lekką i przyjemną formę. Nie natrafimy tu na krytykę lub opozycyjne postawy. Autorzy pomimo ogromnej różnicy wieku, płyną w tym samym kierunku, wzajemnie się dopełniając. Zdarza im się odbijać od poruszanych tematów na rzecz ciekawych przykładów i interesujących anegdot, lecz zawsze powracają do punktu wyjścia i odnoszą je do poruszanego tematu. Całość przypomina rejs, podczas którego nakreśla się rola “mistrza”. Co prawda to Leoncini dyktuje kierunek, w którym potoczy się rozmowa, lecz jest on jedynie punktem wyjścia, próbą konfrontacji do poznania opinii Baumana.
Niestety książka w żadnym stopniu nie wyczerpuje poruszonego tematu “płynnego pokolenia”. Nawet na bazie omawianych w poszczególnych rozdziałach zagadnień, ledwie dotyka występujących problemów, pozostawiając sporą przestrzeń do dyskusji. Nie sugeruje również jakichkolwiek możliwych rozwiązań, ani spekulacji dotyczących przyszłości. Jest opisem obecnej, płynnej chwili, próbą uchwycenia aktualnej formy społecznej rzeczywistości, lecz w szczególności jest pretekstem do pięknej i błyskotliwej, ostatniej rozmowy z wybitnym socjologiem i intelektualistą.

Panta rhei

“Płynność” oznacza gotowość na zmiany, otwartość na nowe doświadczenia. Jest to plastyczna, nieustająco zmieniająca się forma. Podąża ona wraz z czasem, dostosowując się do jego tempa. Nie jest zatem stałym punktem, lecz nieustannie zmieniającą się, niepewną rzeczywistością.
Zygmunt Bauman tym właśnie terminem określa najnowsze pokolenie “milenialsów”, oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    134
  • Przeczytane
    120
  • Posiadam
    19
  • 2019
    6
  • Socjologia
    5
  • 2021
    3
  • Ulubione
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2020
    2
  • Nauka
    2

Cytaty

Więcej
Zygmunt Bauman Płynne pokolenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także