Piekło i metal. Historia zespołu KAT

Okładka książki Piekło i metal. Historia zespołu KAT
Mateusz Żyła Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
655 str. 10 godz. 55 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data wydania:
2023-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-27
Liczba stron:
655
Czas czytania
10 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383301570
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Musick Magazine nr 45 (4/2023) Piotr Dorosiński, Redakcja MUSICK Magazine, Mateusz Żyła
Ocena 0,0
Musick Magazin... Piotr Dorosiński, R...
Okładka książki Musick Magazine nr 44 (3/2023) Piotr Dorosiński, Redakcja MUSICK Magazine, Mateusz Żyła
Ocena 7,0
Musick Magazin... Piotr Dorosiński, R...
Okładka książki Musick Magazine nr 43 (2/2023) Piotr Dorosiński, Redakcja MUSICK Magazine, Mateusz Żyła
Ocena 7,0
Musick Magazin... Piotr Dorosiński, R...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła
Ocena 6,5
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
73 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
50
18

Na półkach: ,

Jako nastolatek zasłuchiwałem się w płytach (a tak naprawdę kasetach) zespołu Kat. Do dzisiaj nadal od czasu do czasu włączam niektóre ich utwory, a czasem też słucham całych albumów. Musiałem więc kupić książkę Mateusza Żyły “Piekło i metal. Historia zespołu Kat”. Kilka lat wcześniej czytałem biografię Romana Kostrzewskiego napisaną też przez tego autora - opartą na wielu godzinach spędzonych z Romanem na rozmowach. Tamtą książkę wspominam bardzo dobrze, więc tym chętniej sięgnąłem po historię Kata.
W sumie, nie wiem, od czego zacząć. Nie przygotowałem sobie jakiejś rozpiski. Więc może tak zacznę.
Autor postarał się dotrzeć do jak największej ilości osób, które były związane z zespołem Kat na przestrzeni 44 lat ich działalności (pomijam w wyliczeniu przerwy, bo to byłoby zbyt skomplikowane). W przypadku osób zmarłych autor podpiera się wywiadami z nimi. Tak samo jest w sytuacji, gdy do którejś osoby nie udało się dotrzeć lub odmówiła spotkania i rozmowy.
Zaczynamy więc w roku 1979 i podążamy z podwórek katowickiego Tauzena (Osiedla Tysiąclecia), gdzie Piort Luczyk i Ireneusz Loth pierwszy raz zaczęli rozmawiać o stworzeniu zespołu. Poznajemy krótkie biografie wszystkich najważniejszych muzyków zaangażowanych w zespół. Dowiadujemy się o tym, gdzie muzycy Kat mieli wcześniej styczność z ludźmi, którzy kilka lat później dołączyli do zespołu. Śledzimy karierę zespołu, płyta po płycie, z zatrzymaniem się najważniejszych koncertach czy trasach – Metalmania 86, koncerty z Hanoi Rocks i Metallicą, trasa On Tour Again.
Ponieważ po książkę pewnie w większości sięgną osoby znające zespół i jego historię, to nie będzie to spoilerem, gdy powiem, że bardzo dużo miejsca autor poświęcił na opisanie wszystkich problemów, które pojawiły się w zespole na przestrzeni lat. W pewnym momencie naturalnie skupiając się na sporze między Piotrem Luczykem i Romanem Kostrzewskim. Tutaj muszę podkreślić, że autor mimo bycia na co dzień przyjacielem Romana i spędzania z nim dużo czasu także w sferze prywatnej, zawarł w książce także te wypowiedzi różnych osób, które są negatywne wobec wokalisty. Ale prawdę mówiąc, to obrywa się tu każdemu członkowi zespołu, może poza Jackiem Regulskim, kilkoma muzykami z wczesnego okresu działalności. Jest to duży atut, że nie ma udawania, że ktoś był święty, tylko ludzie są pokazani jako ludzie ze wszystkimi swoimi dobrymi momentami, ale też złymi.
Kolejnym plusem jest to, że działania Piotra Luczyka po rozpadzie Kata nie spotykają się tylko z krytyką, a z kolei działania Romana i nagrane płyty nie są też oceniane jako doskonałe. Autor zachowuje tutaj, moim zdaniem, równowagę i stara się być jak najbardziej obiektywny.
Siłą rzeczy, wydaje się, że więcej miejsca poświęca Romanowi, jego wywiadom, pracy solowej, a także analizom tekstów. Zresztą, Mateusz Żyła pisał pracę dyplomową na temat nawiązań do poezji młodopolskiej w tekstach Romana, a z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych, więc nie mogło zabraknąć tego, co jest w jego życiu zawodowym najważniejsze.
Dodatkowym smaczkiem są niepublikowane dotychczas zdjęcia (tak zrozumiałem, że część nie była wcześniej publikowane, ale może źle zrozumiałem), a także wkładki, w których możemy przeczytać o tym, kiedy niektórzy muzycy i dziennikarze stykali się z muzyką Kata i jakie na nich wywarła wrażenie. Jest tu kilka niespodzianek, kto się wypowiedział na ten temat.
Ogólnie, książka jest świetnie zaplanowana i bardzo dobrze napisana. Jak wspomniałem autorowi udało się pozostać obiektywnym w opisaniu sporów wewnątrz zespołu, a także późniejszych zawodowych dokonań skłóconych stron. Oczywiście, można odnieść wrażenie o przesunięciu trochę szali na stronę Romana, ale i tak szanuję, że Mateusz Żyła włożył tak dużo wysiłku, by opowieść nie była jednostronna w tych fragmentach, które były najbardziej zapalne.

Mam tylko 2 uwagi, które mnie zdziwiły. W wielu miejscach nie jest odmieniona nazwa zespołu Kat. Jest to słowo w języku polskim, więc powinno się je odmieniać. Druga uwaga dotyczy wymiany zdań między Piotrem Luczykiem a Romanem Kostrzewskim za pomocą mediów - wypowiedź Luczyka jest zeskanowana i literki są tak małe, że nie da się ich przeczytać. Natomiast wypowiedź Romana została przez autora przepisana i jest zamieszczona w normalnym rozmiarze, w jakim napisana jest reszta książki. Jest to miejsce, gdzie autorowi trochę, świadomie lub nie, nie udało się zachować obiektywności.

Jako nastolatek zasłuchiwałem się w płytach (a tak naprawdę kasetach) zespołu Kat. Do dzisiaj nadal od czasu do czasu włączam niektóre ich utwory, a czasem też słucham całych albumów. Musiałem więc kupić książkę Mateusza Żyły “Piekło i metal. Historia zespołu Kat”. Kilka lat wcześniej czytałem biografię Romana Kostrzewskiego napisaną też przez tego autora - opartą na wielu...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    77
  • Chcę przeczytać
    40
  • Posiadam
    33
  • Teraz czytam
    14
  • Muzyczne
    3
  • Literatura faktu
    3
  • Ulubione
    3
  • Legimi
    2
  • 2023
    2
  • 2024
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Piekło i metal. Historia zespołu KAT


Podobne książki

Przeczytaj także