O podstawowych pojęciach judaizmu

Okładka książki O podstawowych pojęciach judaizmu
Gershom Scholem Wydawnictwo: Aletheia religia
242 str. 4 godz. 2 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2015-07-22
Data 1. wyd. pol.:
2015-07-22
Liczba stron:
242
Czas czytania
4 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362858774
Tłumacz:
Juliusz Zychowicz
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
347
120

Na półkach:

Niezwykle interesująca książka, w której autor omówił takie rudymentarne dla judaizmu zagadnienia jak: Bóg, stworzenie, objawienie, tradycja i mesjanizm. Praca przedstawia powyższe zagadnienia w konfrontacji z chrześcijaństwem, ujawniając punkty styczne, ale i rozbieżności pomiędzy obydwiema religiami.
Rozdział pierwszy podejmuje zagadnienie napięcia w definicji Boga w Biblii, a w twórczości Plotyna. Jest to równocześnie napięcie pomiędzy judaizmem, a spekulatywnymi aspektami filozofii greckiej, które ujawniają się w twórczości Plotyna. Omówiono tu m. in. problem plotyńskiej ,,jedni" przeciwstawionej biblijnemu ,,hen''. Bogu Plotyna brakuje osobowości, ale i dobra, jest ponad wszelkimi opozycjami, a nawet poza wszelkim istnieniem. Spór ów ujawnia się także w wczesnym chrześcijaństwie, w którym pojęcia żydowskie ulegały przekształceniom na skutek stałego stykania się z filozofią grecką.
Rozdział o stworzeniu również opisuje napięcie grecko-judaistyczne; tym razem kontrowersję stanowi kwestia możliwej autoredukcji Boga, tworzącego świat, czy to go może umniejszyć, czy może Bóg zupełnie z niczego stworzył świat. Ujawnia się waga spekulacji Arystotelesa, negującego możliwość, dla niego świat nie ma początku ani końca. Scholem omawia też kwestię leksemów biblijnych, budujących narrację o akcie stwórczym.
Kwestia tradycji jest jedną z fundamentalnych dla judaizmu. Wiąże się bowiem z Torą ustną, ale i rozproszeniem Narodu Wybranego. Tradycja ma w judaizmie podobną wartość, jak w katolicyzmie.
Ostatnią kwestią jest mesjanizm. Ten łączy się z dwiema tendencjami uobecniającymi się w judaizmie: restauratywną i utopijną. Przy czym mesjanizm żydowski ma wyraźnie odmienny charakter od mesjanizmu chrześcijańskiego. Ten ostatni zwraca się ku wnętrzu każdego człowieka, odkupienie jest w nim procesem w sferze duchowej. W judaizmie zaś jest proces w dokonujący się w sferze publicznej.
Bardzo pobieżnie omówiłem zagadnienia podjęte w pracy Gershoma Scholema. Zachęcam do lektury. To ciekawa lektura, w której autor często odwołuje się do kabały (co pominąłem w streszczeniu). Książka wymaga jednak od czytelnika pewnej cierpliwości: autor często posługuje się wtrąceniami (nie tylko na poziomie jednego zdania, ale i akapitu), chwila nieuwagi i już po nas, nie wiemy o co chodzi. Mimo wszystko to bardzo wartościowa pozycja. Polecam.

Niezwykle interesująca książka, w której autor omówił takie rudymentarne dla judaizmu zagadnienia jak: Bóg, stworzenie, objawienie, tradycja i mesjanizm. Praca przedstawia powyższe zagadnienia w konfrontacji z chrześcijaństwem, ujawniając punkty styczne, ale i rozbieżności pomiędzy obydwiema religiami.
Rozdział pierwszy podejmuje zagadnienie napięcia w definicji Boga w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Religia
    2
  • Żydowskie
    1
  • Judaica
    1
  • Religie
    1
  • Religioznawstwo, Teologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O podstawowych pojęciach judaizmu


Podobne książki

Przeczytaj także