rozwiń zwiń

Legenda niemej wyspy

Okładka książki Legenda niemej wyspy
Vanessa Montfort Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La leyenda de la isla sin voz
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2016-03-03
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-03
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379438471
Tłumacz:
Anna Magdalena Jankowska
Tagi:
Anna Magdalena Jankowska literatura hiszpańska - 21 w.
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
143 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1961
251

Na półkach: , , , ,

Fascynująca opowieść o miłości i potędze marzeń, o okrucieństwie i krzywdzie zadanej drugiemu człowiekowi. O Wyspie Blackwella, leżącej na East River , pomiędzy Manhattanem od zachodu a dzielnicą Queens od wschodu, która w XIX wieku jawiła się jako piekło na ziemi, z którego nie ma powrotu.
W 1826 roku miasto Nowy Jork odkupiło wyspę od prawnuka Roberta Blackwella aby umieszczać tutaj wyrzutki społeczeństwa. Otworzono więzienie, sierociniec i poprawczak, przytułek dla mężczyzn i kobiet , a przede wszystkim zakład psychiatryczny i szpital, w którym w latach sześćdziesiątych , umieszczano chorych na ospę. Dużą część stanowili imigranci , zwłaszcza z Irlandii, którzy byli zagrożeniem dla nowojorskich pracowników.Tutaj, bez żadnych kontroli dokonywały się straszne rzeczy. Znęcanie się nad podopiecznymi, eksperymenty medyczne, zabójstwa, gwałty i mordowanie noworodków. Stąd nikt nie mógł wrócić, a śmiałkowie, którzy próbowali przepłynąć East River, tonęli w bystrych nurtach rzeki. Dlatego też nikt nie był zbytnio pilnowany.
Autorka bardzo zgrabnie oparła sensacyjną akcję powieści na wizycie Karola Dickensa na wyspie w 1842 roku. Powieściopisarz był zszokowany tym co zobaczył , w tymże roku wydał "Notatki z podróży do Ameryki" , w których wszystko opisał . Po czym nowojorska prasa nie zostawiła na nim suchej nitki. Owocem tej wizyty była także wydana w 1843 roku " Opowieść wigilijna".
Prawdę o Blackwell Asylum też ujawniła w 1887 roku reporterka Nellie Bly ( jedna z bohaterek powieści), która spędziła na wyspie dziesięć dni jako obłąkana. Jej reportaż wywołał skandal i władze miasta zmuszone były zamknąć obiekty. Nikt jednak nie został ukarany, zaginęło również masę dokumentów.
Wyspa Blackwella była wyrzutem sumienia dla Nowego Jorku, który mienił się symbolem nowoczesności i demokracji. Dlatego też w 1921 roku nazwano ją Welfare Island, a w 1973 roku zmieniono nazwę na Wyspę Roosevelt`a, dla uczczenia prezydenta Roosevelt`a.
W 2017 roku miałam okazję odwiedzić wyspę. Z budynków pozostał tylko szpital dla chorych na ospę, który straszył pustymi otworami okiennymi, obrośnięty zimozielonym bluszczem. Jednak jest w planie zagospodarowanie tego obiektu. Na nabrzeżu, po którym chodzili więźniowie , których " biało-beżowe pasiaki sprawiały, że wyglądali jak wyblakłe tygrysy" ( Karol Dickens), obecnie można spacerować pięknymi promenadami okalającymi wyspę oraz odpoczywać na licznych zielonych skwerach, widząc przed sobą piękną panoramę wieżowców Manhattanu.
Powieść urzekła mnie nie tylko osobistymi wspomnieniami z Wyspy Roosevelt`a ale także ciekawą i sensacyjną akcją, w której wszystko jest dopięte do ostatniej strony. To także emocje wyrażane przez bohaterów i nadzieja, która obudziła się w nich dzięki wizycie Karola Dickensa. Pięknie napisana, chwytająca za serce opowieść. A okładka daje przedsmak tego co nas czeka w środku.

Fascynująca opowieść o miłości i potędze marzeń, o okrucieństwie i krzywdzie zadanej drugiemu człowiekowi. O Wyspie Blackwella, leżącej na East River , pomiędzy Manhattanem od zachodu a dzielnicą Queens od wschodu, która w XIX wieku jawiła się jako piekło na ziemi, z którego nie ma powrotu.
W 1826 roku miasto Nowy Jork odkupiło wyspę od prawnuka Roberta Blackwella aby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    263
  • Przeczytane
    172
  • Posiadam
    60
  • Ulubione
    8
  • 2018
    6
  • Teraz czytam
    4
  • 2019
    4
  • 2020
    3
  • E-book
    3
  • Pożyczone
    3

Cytaty

Więcej
Vanessa Montfort Legenda niemej wyspy Zobacz więcej
Vanessa Montfort Legenda niemej wyspy Zobacz więcej
Vanessa Montfort Legenda niemej wyspy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także