Nigdy nie zapomnieć

Świat Książki
2016-06-15
2016-06-15
Maria Braunstein
Francja kryminał literatura francuska oszustwo powieść kryminalna śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna

Oficjalne recenzje i

Uwaga na klify!

1446 108 75

Co do tej pozycji mam mieszane uczucia, ponieważ zrobiła ze mnie debila.
Była na tyle nieprzewidywalna, że w ogóle nie miałam pojęcia co tam się odwala. Czy fakty przedstawione na jej stronach są prawdziwe, czy też są wymysłem chorego umysłu...
Może to przemawiać na korzyść, ale też i na niekorzyść.
Sam początkowy opis wprowadził tajemnicę. Dalej było tylko gorzej. A najstraszniejsze było zakończenie....kiedy myślisz, że to koniec historii, że już się naczytałeś i już wszystko wiesz, okazuje się, że nie wiesz niczego....
Pisarz używa języka dość lekkiego, jednak fabuła poprowadzona jest w ten sposób, że wymaga od czytelnika myślenia i układania faktów, które są podane w sposób dość losowy, w jakąś układankę z brakującymi częściami i kiedy wydaje się, że już już prawie, to okazuje się, że czytelnik układał puzzle tył na przód.

Co do tej pozycji mam mieszane uczucia, ponieważ zrobiła ze mnie debila.
Może to przemawiać na korzyść, ale też i na niekorzyść.
Sam początkowy opis wprowadził tajemnicę. Dalej było tylko gorzej. A...

Z początku książka "Nigdy nie zapomnieć" bardzo mi przypominała stylem, formą i klimatem powieści G. Musso, którego uwielbiam.
Nieprawdopodobna zagmatwana historia, misternie utkany plan, rzucająca się z klifu dziewczyna, o której tak naprawdę nikt nie wiedział i jeszcze na dodatek szkielety trzech mężczyzn - to atuty tej książki.
Historia, mimo że miejscami się dłuży, wciąga i powoduje w czytelniku narastającą chęć poznania prawdy.
Zakończenie po prostu powala, aczkolwiek po głębszej analizie, wydaje się jak najbardziej realne. Polecam!

Historia, mimo że miejscami się dłuży,...

Główny bohater to Jamal, który na pewno się wyróżnia w tłumie. Już nawet nie chodzi o jego kolor skóry, chodzi o protezę nogi. Nie da się go nie zauważyć czy nie rozpoznać. Jest on również bardzo pracowity w swoim życiu. Ma pięć celów do zrealizowania i ze swoją listą idzie, a wręcz biegnie przez świat. Do Yport pojechał jedynie trenować na najwyższej skale w Europie. To tam najpierw zauważył czerwony szalik. Później zakochał się w niewiarygodnie pięknej brunetce, która stała tyłem do przepaści i patrzyła mu prosto w oczy.

Nie miał chwili do stracenia, jako jedyny człowiek mogący uratować jej życie rzucił jej czerwony szalik na pomoc. Następna część do tej historii to leżące cało dziewczyny u podnóża klifu. Martwe ciało. Z obwiązanym szalikiem dookoła szyi. Przynajmniej taka jest wersja, którą przedstawia Jamal. Pytanie, czy mu uwierzycie?

"Nigdy nie zapomnieć" to świetny tytuł dla takiego kryminału ponieważ ta sentencja powtarza się bardzo często w zeznaniach świadków. Tylko świadków innej zbrodni. W takim razie, jaki mają związek z teraźniejszością?

Książka "Nigdy nie zapomnieć" jest podzielona na V części, z której każda jest lepsza od poprzedniej. Rozdziały nie są długie, dzięki czemu mamy czas na przemyślenia i skupienie. Części wnoszą bardzo dużo do całej historii i gdy myślicie, że zostaliście zaskoczeni i to była dobra historia, dzieje się coś nieprawdopodobnego. Książka trwa dalej i nadchodzi część ostatnia, która jeszcze bardziej zmienia no cóż dosłownie wszystko, a Wy okazuje się, że nie jesteście takimi dobrymi detektywami i nie trafiliście.

Tak jak opadła mi szczęka po pierwszym wyjaśnieniu i zdążyłam ją pozbierać, tak za drugim razem, kilka stron dalej już nie mogłam wyjść z zachwytu. Myślę, że fani kryminałów byliby tak samo zachwyceni jak ja. Lubię, gdy cała historia trzyma się tzw. kupy, a każdy szczegół, nawet ten najdrobniejszy, o który mogłabym się przyczepić jest wyjaśniony. To naprawdę się chwali, a dzięki takim autorom jak Michel Bussi aż chce się wrócić do tego, co zapomniane.

Cała recenzja dostępna jest na mojej stronie: http://thediize.pl/recenzje/nigdy-nie-zapomniec-michel-bussi/

Ta książka to było moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora i sprawiła, że od razu mnie oczarował.
Historia nieprzewidywalna, skłaniająca do refleksji.
Przyjemna pozycja na chłodne wieczory.
Niestety koniec bardzo mocno mnie przygnębił.

Historia nieprzewidywalna, skłaniająca do refleksji.
Przyjemna pozycja na chłodne wieczory.
Niestety koniec bardzo mocno mnie przygnębił.

Świetna historia trzymająca w napięciu z wieloma zwrotami akcji.
Naprawdę nietuzinkowa historia z jakże pięknym zakończeniem.
Polecam

Świetna historia trzymająca w napięciu z wieloma zwrotami akcji.
Naprawdę nietuzinkowa historia z jakże pięknym zakończeniem.
Polecam

Z początku myślałam, że nie doczytam tej książki. Wydawało mi się, że nic mnie w niej nie zaskoczy. Dość nieprawdopodobna fabuła ale zakończenia nie da się przewidzieć. A to jest dla mnie w kryminałach niezwykle ważne. Jeszcze czegoś takiego nie czytałam. Misternie to wszystko stworzone. W życiu by nie przeszło ale to też plus czytania książek. W nich wszystko jest możliwe.

Rewelacja jak wszystkie powieści tego autora.

Rewelacja jak wszystkie powieści tego autora.

Bardzo dobra fabuła, trzymająca do samego końca w napięciu, zaskakujące zakończenie.

Dobra lektura z ciekawym wątkiem o kobiecie, która chciała się zabić. Treść bywa nudna, ale ciekawa byłam wyjaśnienia tej historii. Było ono trochę chaotyczne i raczej zapomnę, co tu się wydarzyło.

Zwarta fabuła, która wciąga.

Zwarta fabuła, która wciąga.