Inkwizycja i bracia św. Dominika. Słuszne prześladowanie

Okładka książki Inkwizycja i bracia św. Dominika. Słuszne prześladowanie
Christine Caldwell Ames Wydawnictwo: W drodze historia
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Righteous Persecution Inquisition, Dominicans, and Christianity in the Middle Ages
Wydawnictwo:
W drodze
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370338688
Tłumacz:
Aleksander Gomola, Paweł Kras
Tagi:
Inkwizycja
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
550
339

Na półkach: , , ,

Bardzo ciekawa książka (aczkolwiek napisana w taki sposób, że jej czytanie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy), która bierze się za bary z tematem inkwizycji w XIII-XIV wieku, a więc w jej początkach, kiedy została powołana przez papieża Grzegorza IX. Autorka porusza kwestię powierzenia tego zadania zakonowi św. Dominika, a więc kaznodziejom będącym symbolem ubogiego, religijnego życia spędzonego na nauczaniu i nawracaniu błądzących oraz studiowaniu pism. Książka ta burzy obraz inkwizycji jaki został przez lata stworzony w zbiorowej świadomości. Autorka pokazuje, że głównym zadaniem procesu inkwizycyjnego było nawrócenie heretyka, a nie jego spalenie, najczęściej zasądzaną karą więzienie, a jeżeli heretyk był bardzo oporny na ten proces, albo wracał do herezji, to inkwizytor wykluczał go ze wspólnoty kościelnej i przekazywał sądom świeckim. To one zasądzały i wykonywały później karę śmierci. Ważne jest to, że jak podkreśla Autorka, na podstawie zbadanych akt procesowych tylko niewielki odsetek procesów kończył się ekskomuniką i śmiercią na stosie (ok. 1%-2%, nawet najbardziej "krwawy" Bernard Gui kończył tylko ok. 6% spraw w ten sposób). Autorka wnika w życie duchowe w średniowieczu, w źródło określonych postaw względem heretyków. Bardzo ciekawy wstęp i druga część, ma trochę słabszy środek, który chyba najbardziej męczy czytelnika. Autorka podkreśla, że choć inkwizytor nie wydawał kary śmierci, to jednak Kościół ją akceptował. Autorka dokonała w jednym z rozdziałów bardzo ciekawych analiz związanych z umotywowaniem takiej a nie innej postawy Kościoła w tej materii, biorąc pod uwagę pisma Moneta z Cremony, który nieco inaczej niż my dzisiaj odczytywał wydarzenia ze Starego, czy też Nowego Testamentu. Ciekawe jest także zwrócenie uwagi na to, że niektórzy inkwizytorzy zostali ogłoszeni świętymi, niektórzy ginęli z rąk heretyków. Akcja książki koncentruje się na Włoszech i południu Francji (Langwedocji) gdzie w tamtym czasie aktywna była grupa heretyków zwanych katarami i odbyła się słynna krucjata przeciw albigensom na początku XIII wieku. Lektura niełatwa, ale ciekawa. Pokazująca nam, że nie można z dzisiejszej perspektywy i wyznawanych wartości analizować tak odległych czasów i wydarzeń. Problemu inkwizycji w historii kościoła nie należy "chować pod łóżko", ale próbując go ocenić i opisać bazujmy na faktach, a nie na mitach całkiem dobrze funkcjonujących w dzisiejszej lewackiej i antykościelnej Europie.

Bardzo ciekawa książka (aczkolwiek napisana w taki sposób, że jej czytanie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy), która bierze się za bary z tematem inkwizycji w XIII-XIV wieku, a więc w jej początkach, kiedy została powołana przez papieża Grzegorza IX. Autorka porusza kwestię powierzenia tego zadania zakonowi św. Dominika, a więc kaznodziejom będącym symbolem ubogiego,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    52
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    7
  • Historia
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Zakupy
    1
  • Średniowiecze
    1
  • Polityka, publicystyka i ekonomia
    1
  • Religijne
    1
  • Zielony
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Inkwizycja i bracia św. Dominika. Słuszne prześladowanie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne