Elżbieta Wielka

Okładka książki Elżbieta Wielka
Stanisław Grzybowski Wydawnictwo: Ossolineum historia
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788304050075
Tagi:
Elżbieta I Anglia historia Anglii XVI wiek
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wędrówka i etnogeneza w starożytności i w średniowieczu Jan Chochorowski, Ilona Czamańska, Małgorzata Dąbrowska, Władysław Duczko, Krzysztof Fokt, Stanisław Grzybowski, Jerzy Hauziński, Grzegorz Jawor, Jerzy Kolendo, Zofia Kurnatowska, Christian LÜBKE, Wojciech Mruk, Vincent Múcska, Michał Parczewski, Jan M. Piskorski, Jan Prostko-Prostyński, Andrzej Sakson, Maciej Salamon, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Krzysztof Stopka, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Turlej, Lech A. Tyszkiewicz, Marek Wilczyński, Ewa Wipszycka, Marcin Wołoszyn, Zenon Woźniak, Piotr Wróbel, Hanna Zaremska, Stefan Zawadzki, Adam Ziółkowski
Ocena 6,9
Wędrówka i etn... Jan Chochorowski, I...
Okładka książki Król a prawo stanów do oporu Zbigniew Anusik, Krzysztof Baczkowski, Anna Filipczak-Kocur, Stanisław Grzybowski, Mirosław Nagielski, Adam Perłakowski, Andrzej Rachuba, Jerzy Sperka, Henryk Wisner
Ocena 8,0
Król a prawo s... Zbigniew Anusik, Kr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
172 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
295
295

Na półkach: , ,

Elżbieta Tudor należy do najbardziej znanych (i najczęściej branych na swój warsztat przez historyków) panujących Anglii. Okres jej rządów był długi i obfitował w wiele niezmiernie istotnych wydarzeń dla tego kraju. Wzrost znaczenia państwa na arenie międzynarodowej, ugruntowanie się reformacji religijnej, podniesienie się poziomu bogactwa sporej części społeczeństwa, które było w znacznej mierze pokłosiem zainwestowania w rozbudowę floty i zorganizowania na dużą skalę przedsięwzięć kolonialnych i korsarskich, to tylko kilka ze znamion czasów Elżbiety.
Stanisław Grzybowski, chyba najlepszy nasz specjalista od drugiej połowy XVI wieku, posiada podstawową zaletę jako historyk: jest znakomitym pisarzem. Jego pióro jest lekkie, w doskonałym stylu operuje słowem, a przede wszystkim umie i chce zaciekawić czytelnika. Bohaterka książki ukazana została na szerokim tle ówczesnych stosunków międzynarodowych, nie zabrakło też oczywiście sprawnego zreferowania wydarzeń z angielskiego podwórka. Wprawdzie praca jest skromnych rozmiarów, a rozdziały zwięzłe, lecz wszystko zebrane zostało w odpowiednich proporcjach, bez przeładowania zbędnym balastem. W porównaniu z biografią siostry Elżbiety, jej poprzedniczki na tronie - „krwawej” Marii (autorstwa Anny Whitelock), dzieło Grzybowskiego jawi się jako niemal doskonałe.
W książce nie zabrakło także poloniców. Autor poświęcił rozdział misji dyplomatycznej do królowej Anglii, odbytej w 1597 r. przez polskiego emisariusza Pawła Działyńskiego. Warto na ten fakt zwrócić szczególną uwagę, gdyż doskonale pokazuje on jak wiele zmieniło się w pozycji i randze obu państw w epoce nowożytnej, biorąc pod uwagę czasy pierwszych naszych królów elekcyjnych i późniejsze.
„Elżbieta Wielka” to książka, którą śmiało mogę polecić każdemu kto ma ochotę zapoznać się zajmującą historyczną literaturą. Stanowi ona doskonałe wprowadzenie w bardziej pogłębione studia nad tym fragmentem dziejów.

Elżbieta Tudor należy do najbardziej znanych (i najczęściej branych na swój warsztat przez historyków) panujących Anglii. Okres jej rządów był długi i obfitował w wiele niezmiernie istotnych wydarzeń dla tego kraju. Wzrost znaczenia państwa na arenie międzynarodowej, ugruntowanie się reformacji religijnej, podniesienie się poziomu bogactwa sporej części społeczeństwa, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    249
  • Chcę przeczytać
    163
  • Posiadam
    105
  • Historia
    19
  • Teraz czytam
    9
  • Ulubione
    7
  • Historyczne
    7
  • Biografie
    6
  • Nowożytność
    5
  • Biografie
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Elżbieta Wielka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne