Dziewczyny z Gross Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła

Okładka książki Dziewczyny z Gross Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła
Agnieszka Dobkiewicz Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2022-08-23
Data 1. wyd. pol.:
2022-08-23
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324079667
Tagi:
litetatura polska wspomnienia wojna
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
365
275

Na półkach: ,

Ogromny szacunek i podziękowania dla Pani Agnieszki Dobkiewicz za trud i chęci przybliżenia nam raczej mało znanego obozu Gross-Rosen. Jest to bardzo trudne zadanie, gdyż nie zachowała się dokumentacja z tego obozu koncentracyjnego. Autorka opisuje sześć wstrząsających historii młodych kobiet, które spotkał jeden los piekła Gross-Rosen oraz przerażających i niewyobrażalnych Marszów Śmierci. Takie książki traktuję również jako oddanie szacunku wszystkim tym, którzy nie mogli podzielić się swoimi przeżyciami.

Do jakiego stanu trzeba doprowadzić człowieka, żeby myślał o śmierci jak o wybawieniu i nagrodzie? Poniższe cytaty pochodzące z książki powinni wystarczyć za opinię i w jakimś stopniu przybliżyć nam piekło Holokaustu. Bardzo mocna i ważna książka, która ratuje od zapomnienia kolejne historie i obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Obowiązkowa dla wszystkich interesujących się podobną tematyką.

„Zginęli nie tylko ludzie, lecz także konie. Skrajnie wygłodzone kobiety rzuciły się na ich ciała i rękami rozdzierały je, i wkładały sobie do ust kawałki zakrwawionego, surowego mięsa. Dziś trudno o tym myśleć bez odrazy, ale wtedy wielu z nich ten barbarzyński posiłek uratował życie”.

„Kiedy wszedłem do szopy, pomyślałem, że mamy tu grupę starych mężczyzn… - mówił 7 maja 1945 roku major Aaron S. Cahan, oficer medyczny wyznaczony do zbadania stanu kobiet. – W tamtym czasie dałbym im od 50 do 60 lat. Byłem zaskoczony i zszokowany, gdy zapytałem jedną z tych dziewczyn, ile ma lat, i powiedziała, że ma 17. Byłem pewien, że ma nie mniej niż 50…”.

„Żołnierzami wstrząsnęła zwłaszcza śmierć dwudziestosiedmioletniej Feli Szeps z Dąbrowy Górniczej. Po śmierci dziewczyna ważyła… 29 kilogramów. Według jej dokumentacji medycznej wyglądała jak 75-letnia kobieta.

„Niezwykle szczegółowo opisała izolację i zamknięcie w getcie łódzkim, mówiła o życiu codziennym, o tym, jak można było funkcjonować w tym totalnym poczuciu zagrożenia, o miłości w getcie, o swoim pierwszym mężu, o tym, jak się ludzie wspierali podczas likwidacji getta i wywózki do Oświęcimia, o ostatnim spotkaniu z mamą. Powiedziała, że to był najtragiczniejszy moment w jej życiu, gdy zostały już ogolone i zapędzone do łaźni, i jakaś kobieta zaczęła do niej mówić. Ona jej nie poznała, a to była jej matka. Bo pierwszy raz widziała matkę nago i bez włosów”.

Ogromny szacunek i podziękowania dla Pani Agnieszki Dobkiewicz za trud i chęci przybliżenia nam raczej mało znanego obozu Gross-Rosen. Jest to bardzo trudne zadanie, gdyż nie zachowała się dokumentacja z tego obozu koncentracyjnego. Autorka opisuje sześć wstrząsających historii młodych kobiet, które spotkał jeden los piekła Gross-Rosen oraz przerażających i niewyobrażalnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    216
  • Przeczytane
    86
  • Posiadam
    15
  • 2022
    7
  • 2021
    6
  • Teraz czytam
    3
  • Historia
    2
  • Ulubione
    2
  • Współpraca z Wydawnictwem
    1
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziewczyny z Gross Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła


Podobne książki

Przeczytaj także