Dziecko niczyje

Okładka książki Dziecko niczyje
Marie BalterRichard Katz Wydawnictwo: BIS biografia, autobiografia, pamiętnik
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Nobody's child
Wydawnictwo:
BIS
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8388461478
Tłumacz:
Wojciech Stańczak
Tagi:
pamiętnik autobiografia choroba psychiczna
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1561
298

Na półkach: , , ,

Autobiograficzna powieść, napisana przez jej psychiatrę o Marie Balter - kobiecie, która, dzięki sile woli i ciężkiej pracy, wsparciu przyjaciół i oparciu w wierze w Boga, pokonała chorobę psychiczną i z "beznadziejnego przypadku" szpitala psychiatrycznego przeobraziła się pracownika na rzecz walki o godność osób chorych psychicznie. Marie spędziła 20 lat w szpitalu. Urodziła się w Ameryce w 1930 roku. Porzucona przez matkę, alkoholiczkę, została adoptowana przez włoską rodzinę o bardzo surowym modelu wychowania. Dziś powiedzielibyśmy, że patologicznej, bo stosującej przemoc i "zimny chów", wówczas jednak uznawanej z wzorową. Marie nie potrafiła odnaleźć się w rodzinie, w której brakowało ciepła i już jako nastolatka cierpiała na ciężką depresję. Podejmowała na zmianę leczenie w szpitalu i próby życia w "świecie na zewnątrz", ale jej krucha psychika uniemożliwiała samodzielne funkcjonowanie. Choroba się rozwijała. Obok depresji pojawiły się lęki paniczne a później również psychozy i ostatecznie pacjentka z diagnozą schizofrenii pozostała stałym mieszkańcem szpitala stanowego w Sutton.
Na przykładzie historii Marie możemy się przyjrzeć funkcjonowaniu lecznictwa psychiatrycznego w Stanach Zjednoczonych od lat 40 do prawie 70-tych. Początki to takie "kuracje" jak elektrowstrząsy, gorące kąpiele, czy zawijanie w zimne, mokre prześcieradła a także pogarda i przemoc wobec pacjentów chorych psychicznie: bicie, wrzaski, zamykanie w izolatce i inne kary, potem wielki boom farmaceutyczny i najrozmaitsze kuracje eksperymentalne gigantycznymi dawkami leków psychotropowych (od których Marie prawie zmarła), aż po pierwsze próby przywracania godności pacjentom i budowania programów społecznych dla osób opuszczających szpital.
Marie udało się krok po kroku odzyskać sprawność i pokonać dręczące ją demony. Opuściła szpital, podjęła pracę, wyszła za mąż za mężczyznę, którego pokochała z wzajemnością i wreszcie ukończyła wszystkie etapy edukacji: college a potem studia na Harvardzie. Swoje doświadczenia przekuła w misję życiową, by pomagać osobom dorosłym, chorym, ale na tyle silnym, by funkcjonować w społeczeństwie. Stworzyła program mieszkaniowy dla takich osób, organizując domy przejściowe, w których ludzie opuszczający szpital mieszkali wspólnie i powoli uczyli się funkcjonować w społeczeństwie.
Jej działalność została uhonorowana nagrodami, stała się osobą o której pisały media i nakręcono film.
Zmarła w 1999 roku.
Książka literacko nie jest wybitna, ale służy jako ważny dokument rozwoju psychiatrii w USA a przede wszystkim pokazuje że siłą determinacji i ciężką pracą można pokonać nawet najtrudniejszą chorobę.
Dla mnie była to lektura ciekawa i bardzo wzruszająca, choć momentami irytująca. Napisana w latach 80-tych a w Polsce wydana prawie 20 lat temu, jest ewidentnie niedzisiejsza. To znaczy mam wrażenie, że gdyby wziąć tę historię na tapetę dziś, to można by napisać naprawdę fascynującą powieść biograficzno-dokumentalną, a tak napisana książka raczej nie znajdzie dziś odbiorców poza gronem specjalistów zainteresowanych tematem.

Autobiograficzna powieść, napisana przez jej psychiatrę o Marie Balter - kobiecie, która, dzięki sile woli i ciężkiej pracy, wsparciu przyjaciół i oparciu w wierze w Boga, pokonała chorobę psychiczną i z "beznadziejnego przypadku" szpitala psychiatrycznego przeobraziła się pracownika na rzecz walki o godność osób chorych psychicznie. Marie spędziła 20 lat w szpitalu....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    130
  • Przeczytane
    70
  • Posiadam
    14
  • Ulubione
    3
  • Literatura faktu
    3
  • Z biblioteki
    3
  • Powieść psychologiczna
    2
  • Poszukuję
    2
  • Reportaże/z życia/l.faktu
    1
  • Przeczytane przed 2012
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziecko niczyje


Podobne książki

Przeczytaj także