rozwiń zwiń

Dwa traktaty o rządzie

Okładka książki Dwa traktaty o rządzie
John Locke Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
353 str. 5 godz. 53 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
353
Czas czytania
5 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
8301108363
Tłumacz:
Zbigniew Rau
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
382
198

Na półkach: ,

Dwa traktaty o rządzie to jedna z najważniejszych pozycji jakie kiedykolwiek powstały. Ciężko nie dostrzec wpływu Locke'a na idee demokracji, republikanizmu, tolerancji religijnej czy liberalizmu. Między treścią pierwszego i drugiego traktatu są pewne różnice (choć są to pokrywające się częściowo zbiory), więc chciałbym podzielić tą recenzję na dwie części.

Traktat pierwszy jest krytyczną analizą i polemiką z poglądami Roberta Filmera z jego pracy "Patriarcha".
Locke krytykuje paternalizm i ujęcie materialne samo posiadania. Szczególnie dobra jest krytyka biblijnego ujęcia monarchy i władzy oraz ostrej, patriarchalnej instytucji rodziny. Jest to krótka praca i bardzo ważna z perspektywy historycznej, jednak z obecnie może wydawać się odbiorcy błaha.

Drugi traktat przedstawia czytelnikom poglądy polityczno-filozoficzne Locke'a. Wychodząc z perspektywy Boga jako właściciela człowieka przedstawia koncepcję praw naturalnych i stanu natury. Tym samym człowiek może jako jedyny na ziemi samo stanowić o sobie. Nie można naruszać bez dobrego powodu jego cielesności czy majątku. Stąd wyłania się też koncepcja własności prywatnej, będącej "złączeniem" pracy danego człowieka i własności wspólnej (własności stanu natury, wszystkich ludzi). Tym samym Locke może być określony jako laborysta (zwolennik laborystycznej teorii wartości). Ta koncepcja sprawia co prawda wiele problemów które poruszał Robert Nozick w swojej pracy "Anarchia, państwo i utopia". Można to wyrazić tak: Ile pracy należy włożyć
w grunt, aby ten stał się własnością człowieka? Czy kosmonauta lądujący na pewnej planecie zawłaszcza całą tą planetę, gdy uprzątnie część gruntu, znajdującego się na niej? Czy może staje się właścicielem tylko tej części
uprzątniętego gruntu, a może jest już właścicielem całego kosmosu? Trudno na te pytania przekonująco odpowiedzieć, zwłaszcza, że wspólne zasoby nie są nieograniczone.
Koncepcja ta generuje również ogromne nierówności, nie uwzględnia społecznych relacji modułu produkcji czy wpływu wspólnoty na jednostkę w istotniejszym sensie (tą krytykę podejmą komunitaryści w sporze z Nozickiem i Rawlsem). Ja natomiast skłaniałbym się do ujęcia społecznego własności i ciężko mi nie odrzucić optymizmu definicji Locke'a. Generuje również ogromne nierówności, które przedstawiona w tekście "klauzula" ledwie porusza (Nozick poprawił to wersją "mocniejszą" i "słabszą" klauzuli, choć nadal widzę w nich spore problemy).
Wynikająca z tego ideasamoistnej obrony koniecznej też wydaje mi się absurdalna, wyklucza jakąkolwiek proporcjonalność i racjonalność działania broniącego się.
Na pochwałę natomiast zasługuje podział władzy, demokratyczne rządy czy tolerancja religijna (choć nie wobec wszystkich, gdyż Locke postrzegał nietolerowanie ateistów i w pewnym ograniczonym stopniu katolików za dobre). Te elementy stały się filarem współczesnych państw, oczywiście uwzględniając wpływ innych myśli politycznych aby zneutralizować (na ile się da) sprzeczności w myśli.
Więc jakkolwiek jestem bardzo krytyczny do tej pozycji i w wielu kwestiach jest dla mnie absurdalna, to zasługuje mimo to na tak wysoką ocenę. Nie ważne kto co o niej sądzi, jest to obowiązkowa lektura dla osoby chcącej być obeznaną w teorii politycznej.

Co do samego wydania - jest ono bardzo dobre.
Na pochwałę zasługuje przedmowa Zbigniewa Rau, bardzo obszerna i szczegółowo poruszająca każdy aspekt obu traktatów. Tłumaczenie i podział na paragrafy też super wychodzą w lekturze. Ogólnie w tej kwestii same plusy.

Dwa traktaty o rządzie to jedna z najważniejszych pozycji jakie kiedykolwiek powstały. Ciężko nie dostrzec wpływu Locke'a na idee demokracji, republikanizmu, tolerancji religijnej czy liberalizmu. Między treścią pierwszego i drugiego traktatu są pewne różnice (choć są to pokrywające się częściowo zbiory), więc chciałbym podzielić tą recenzję na dwie części.

Traktat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    92
  • Przeczytane
    56
  • Posiadam
    12
  • Ulubione
    3
  • Filozofia
    3
  • Klasyki
    2
  • Filozofia i Polityka
    1
  • Filozofia polityczna
    1
  • Posiadam (e-book lub ksero)
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwa traktaty o rządzie


Podobne książki

Przeczytaj także