Jan Kazimierz Waza

historia
Ossolineum
2004-01-01
1997-01-01
Historia Polski Wazowie Nowożytność XVII wiek Czasy Wazów Jan Kazimierz Biografie władców Polski Potop szwedzki Powstanie Chmielnickiego

świetnie napisana lektura, obejmuje wszystkie najważniejsze aspekty życia i panowania Jana Kazimierza.

Książka jest przyjemnie napisana i właściwie zawiera to, co popularna pozycja o historii zawierać powinna. Na plus sięgnięcie po cytaty z ówczesnej prasy europejskiej. Jednak do udanej biografii trochę brakuje. Narracja za często zamienia się w ogólny wykład o epoce Jana Kazimierza w historii Polski, a w niej gdzieś ginie ludzka postać króla. Przyznam, że oczekiwałem większej szczegółowości, w końcu napisał ją specjalista. Raziły mnie drobnostki, jak np. brak podania dat narodzin drugiego, zmarłego w niemowlęctwie dziecka królewskiej pary. Myślę, że wiele sądów autora, jak np. uznanie Jana Kazimierza i Wiśniowieckiego za wybitnych wodzów, czy jednoznaczna charakterystyka Janusza Radziwiłła w czarnych barwach to po prostu powtarzanie klisz z leciwych opracowań. Do tego drażniły mnie ciągłe wstawki autora, tłumaczącego że "nie ma tu miejsca, by bliżej omawiać" albo "wkrótce powiemy o tym więcej". Gdyby usunąć te przejawy wodolejstwa, znalazłoby się pewnie miejsce na kolejny rozdział, np. analizę zdolności militarnych króla, której tu niestety brak. Mimo całego szacunku do dorobku Wójcika, uważam że przydałaby się nowsza biografia tego króla.

Bardzo dobra biografia. Momentami aż za szczegółowa. Sporo cytatów z tekstów źródłowych zręcznie wplecionych w wywody autora. Dużym plusem jest sporo informacji sprzed koronacji. Autor trafnie wyważył między militarno-politycznymi zajęciami króla a intrygami i zajęciami "prywatnymi".

Z. Wójcik przyjął w swojej książce o Janie Kazimierzu nieco inny schemat niż H. Wisner w biografiach dwóch pierwszych Wazów. Praca oparta jest bowiem nie o schemat problemowy, ale chronologiczny, a poza tym nie zawiera przypisów (szkoda) oraz cytatów ze źródeł XVII-wiecznych (również szkoda). Odniosłem wrażenie, że istotnie skierowana jest do nieco słabiej obznajomionego z historią Polski czytelnika, co skądinąd wcale nie odbiera jej walorów poznawczych. Z. Wójcik wyraźnie stara się o historyczny obiektywizm i istotnie udaje mu się sine ira et studio przedstawić tak zalety, jak i wady Jana Kazimierza. Mocno akcentuje i jedne i drugie, przez co czytelnik może w oparciu o przedstawione fakty wyrobić sobie własną opinię o tym królu. Biografia napisana jest dość łatwym i przystępnym językiem, nie ma w niej językowych zagadek w stylu H. Wisnera. Wydaje mi się, że Autor w niektórych miejscach trochę za bardzo oparł się na innych opracowaniach. Niedawno przeczytałem książkę B. Fabiani o dworze Ludwiki Marii i w pracy Wójcika znalazłem zaskakująco podobne przedstawienie problematyki dworskiej... W kilku miejscach zresztą Autor zdaje się trochę zbyt mocno opierać na innych badaczach. Tak czy owak jest to dobra książka, która pozwala wyrobić sobie opinię o ostatnim z Wazów na tronie polskim. Spodoba się na pewno zwłaszcza osobom, które nie roszczą sobie pretensji do bycia ekspertami w sprawach tej epoki.

Tomasz Babnis

Dobra i rzeczowa biografia. Napisana lżejszym językiem niż biografie pozostałych dwóch Wazów, autorstwa Prof. Wisnera. Szeroko omówione są zagadnienia z zakresu dyplomacji, polityki i wojskowości, a także kwestie społeczne.

Autorowi udało utrzymać się neutralny ton wypowiedzi i sądów o Królu, co dla mnie, osoby zafascynowanej Sienkiewiczowską Trylogią jest szczególnie ważne. Profesor Wójcik, docenia, krytykuje i wyjaśnia motywy działań i zamierzeń Jana Kazimierza. Nie traktuje monarchy jako winnego zguby i upadku Rzeczypospolitej, ale też nie wybiela jego wizerunku. Umiejętnie wskazuje które elementy są fikcją literacką Noblisty, a które faktycznie miały i/lub mogły mieć miejsce.

Pozycja godna polecenia, w szczególności dla Tych, którzy chcą wyrobić sobie własne zdanie na temat ostatniego Wazy na Tronie Polskim.

• Biografie
  • Nowożytność