Historia I wojny światowej 5. Gallipoli i Bliski Wschód 1914-1918

Okładka książki Historia I wojny światowej 5. Gallipoli i Bliski Wschód 1914-1918 Edward J. Erickson
Edward J. Erickson Wydawnictwo: Rebis historia
2011-04-01
978-83-7510-479-0
Jerzy Kozłowski
historia I wojna światowa

Książka jest częścią sześciotomowego cyklu poświęconego pierwszej wojnie światowej, wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Rebis. Tematyka niezwykle ciekawa, w Polsce raczej mało znana, kojarzona chyba tylko z Gallipoli i słynnym Lawrencem z Arabii. A i tam działy się przecież istotne rzeczy w kontekście Wielkiej Wojny. Duże słowa uznania należą się autorowi, Edwardowi Ericksonowi, który jest amerykańskim oficerem oraz znawcą armii osmańskiej tamtego okresu. Dzięki temu książka nie przedstawia tylko anglocentrycznego poglądu na sprawę, lecz czytelnik może się również sporo dowiedzieć o osmańskim spojrzeniu na działania wojenne w tamtym rejonie świata. Przy okazji Erickson zmierza się z tezą lansowaną przez Brytyjczyków jakoby armia osmańska była zbieraniną w łachmanach, przedstawiając ją jako zdyscyplinowane wojsko potrafiące walczyć. W książce przewija się również sporo wątków niemieckich dotyczących reorganizacji osmańskiej armii. Książka zaczyna się od wprowadzenia w którym autor opisał również armie walczących stron. Kolejne rozdziały dotyczą już działań wojennych - w rejonie Kanału Sueskiego, Kaukazu, Dardaneli, Mezopotamii. Nie brakło również części poświęconej rewolcie arabskiej i rokowaniom pokojowym. Ze względu na swoją objętość pozycja oczywiście nie wyczerpuje zagadnienia, ale trzeba pochwalić "albumowe" wydanie pełne ilustracji oraz map. Dodając do tego fakt, że swój egzemplarz zakupiłem w jednej z tanich książek, zakup uznaje za trafiony.

• I wojna światowa
  • historia
  • Papier
  • Monografie i opracowania historyczne
  • Katastrofy, tragedie
  • Bliski Wschód

Dodaj cytat z książki Historia I wojny światowej 5. Gallipoli i Bliski Wschód 1914-1918