Ekspres Berlin-Bagdad. Kajzer, islam i imperium osmańskie. 1898-1918

Okładka książki Ekspres Berlin-Bagdad. Kajzer, islam i imperium osmańskie. 1898-1918
Sean McMeekin Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
The Berlin-Baghdad Express: The Ottoman Empire and Germany's Bid for World Power
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2012-11-25
2012-11-25
Aleksandra Czwojdrak
historia I wojna światowa Wielka Wojna Bliski Wschód Imperium Brytyjskie imperialne Niemcy

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Wypada mi zgodzić się z opinią użytkowniczki ewka1201: "Ekspres Berlin-Bagdad" to naprawdę świetna książka, która naświetla bardzo rzadko omawiany aspekt polityki wielkich mocarstw przed i w trakcie pierwszej wojny światowej. Co więcej, problemy światowego islamu i dżihadu są dziś szczególnie dobrze widoczne, a McMeekin pokazuje, jak rodziła się idea wykorzystania tych sił w walce między europejskimi potęgami. Punktem wyjścia jest stosunkowo niewinna kwestia zaangażowania politycznego i gospodarczego wilhelmińskich Niemiec w osmańskiej Turcji, którego symbolem była słynna - nieukończona zresztą - kolej bagdadzka. Autor pokazuje, jak w związku z tym projektem rozwijały się na przełomie wieków niemieckie koncepcje uderzenia w Anglików, a w mniejszym stopniu także Francuzów i Rosjan, przy pomocy ich zbuntowanych, muzułmańskich poddanych.

McMeekin, Brytyjczyk mieszkający w Turcji, ukazuje niemiecką aktywność na Bliskim Wschodzie na szerokim tle ówczesnych niepokojów w państwie osmańskim. Przedstawia rewolucję młodoturecką, osłabienie państwa przez separatystyczne tendencje różnych grup ludności, a także dyplomatyczną grę mającą czy to podzielić, czy to zachować Turcję w dotychczasowych granicach. Opisuje też działalność niemieckich szpiegów, czy może raczej agentów mających rozbudzić ideę dżihadu na całym Bliskim Wschodzie. Cóż, rzeczywistość okazała się dla kajzera i jego otoczenia okrutna, bo nie dość, że nie udało się wywołać masowego antybrytyjskiego powstania w koloniach, to jeszcze siła sułtana jako muzułmańskiego kalifa okazała się zbyt mała i to Brytyjczycy zagrali kartą arabską przeciwko Osmanom doprowadzając do zniszczenia imperium rządzonego z Konstantynopola. Autor zresztą nie tylko opowiada o sułtańskiej Turcji: sporo miejsca poświęca też innym obszarom konfrontacji w okresie I wojny światowej, np. Kaukazowi, Persji, czy Afganistanowi. Może nie był to najważniejszy front wielkiej wojny, ale nie sposób zaprzeczyć, że w wielkiej układance tego globalnego konfliktu i on odegrał pewną rolę.

Jako minus tej książki mogę wskazać charakteryzujące wszystkich chyba historyków brytyjskich przekonanie o głupocie wilhelmińskich elit oraz o ogólnej niższości Niemców wobec Anglików. Cóż, Wilhelm II rzeczywiście był idiotą, ale nie można tego samego powiedzieć o innych ludziach kreujących politykę II Rzeszy. Jest prawdą, że źle ocenili oni sytuację na Bliskim Wschodzie pokładając zbyt wielkie nadzieje w sułtanie jako kalifie, niemniej ogólny zamysł tego projektu był naprawdę śmiertelnie niebezpieczny dla Wielkiej Brytanii. Poza tym Niemcy, mimo iż dysponujące słabymi sojusznikami i walczące na dwa fronty, świetnie radziły sobie w tej wojnie. Tymczasem McMeekin czasem pisze wręcz prześmiewczo, jakby chciał powiedzieć "ach, ci głupi Niemcy, co oni chcieli zrobić...". Poza tym widać u Autor nadmierną fascynację książkami "Seven Pillars of Wisdom "Lawrence'a oraz "Greenmantle" Johna Buchana - odwołuje się do nich tak często, że mam ochotę zgodzić się z Saidem krytykującym autorów zachodnich za patrzenia na Bliski Wschód poprzez literaturę piękną.

Ale żeby moja opinia nie została uznana za negatywną, muszę w zakończeniu raz jeszcze podkreślić, że "Ekspres Berlin-Bagdad" to jedna z lepszych książek o przełomie XIX i XX wieku, jakie czytałem. Opisuje zapomniane pole gry europejskich mocarstw, ich rywalizację polityczną i militarną o supremację na Bliskim Wschodzie. Poza tym porusza problem dżihadu i jedności świata muzułmańskiego, jakże dziś aktualnych i dyskutowanych. Wielkie brawa dla Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego za przybliżenie polskiemu czytelnikowi tej cennej monografii i to jeszcze w bardzo dobrym przekładzie.

Tomasz Babnis

Książka otrzymała nagrodę w jakim plebiscycie historycznym. Słusznie - historia mało u nas znana, dopisany i popularna, ale wciągająca i świetnie napisana. Jedyny minus to cena...

Dodaj cytat z książki Ekspres Berlin-Bagdad. Kajzer, islam i imperium osmańskie. 1898-1918

Ciekawostki historyczne