Ryk tygrysa

1974-01-01
1974-01-01
Zofia Sroczyńska
reportaż podróże

Książka fenomenalna, tego właśnie szukałem. Jestem tylko zdziwiony, że do tej pory nie powstało nowe wydanie. Więcej książek Kennetha Andersona na Polskim rynku prosimy

Podprowadziłem ojcu z pułki jak miałem 11 czy 12 lat. Czytałem po nocy jak każdy spał. Niesamowita pozycja. Można zachwycić się pięknem i prostotą przyrody. Osobiście uważam, że główny bohater musiał być pozbawiony układu nerwowego że dawał rade w takich sytuacjach...

O tej samej tematyce polecam Jima Corbett który w Indiach działał bardziej na północ u podnóża Himalajów.
Ryk tygrysa to tak naprawdę kompilacja dwóch książek. Ciekawe i emocjonujące przygody.

Przerażająco wspaniała. Po raz pierwszy czytałem jako nastolatek, wywarła na mnie niesamowite wrażenie.Do dziś widząc tygrysa w tv zastanawiam się czy starczyło by mi odwagi do zapolowania na niego w jego naturalnym środowisku.Czytając tę książkę dosłownie czuje się atmosferę dżungli, wszystkie zapachy, dżwięki i to tajemnicze uczucie że jest się obserwowanym.Polecam gorąco wszystkim, którzy chcą przeczytać naprawdę coś niesamowitego.

Teraz posiadam wersję w jez. angielskim, ale pamiętam kiedy ukazała się w Polsce po raz pierwszy bodajże w roku 1973, sprzedałem łyżwy hokeje, aby kupić tę pozycję. Nie była wcale tania. Czytała się jednym tchem. Uwielbiam Azję, jej przyrodę, dżunglę i wszystkie stwory które w niej mieszkają, zatem Anderson dostarczył mi wszystko to, czego nie byłem w stanie posmakować osobiście, przeżyć, zobaczyć na własne oczy. Fenomenalny "Ryk tygrysa" sprawił że dzisiaj mam na półce wszystkie pozycje jakie wyszły spod pióra Kennetha Andersona. Chociaż w wersji angielskiej, dostarczają równie ekscytujących przeżyć.

Jedyny w swoim rodzaju zbiór opowiadań o polowaniach na zwierzęta które weszły "w kolizję" z człowiekiem. Przede wszystkim eliminowanie tygrysów ludojadów, panter i tzw słoni zabójców. Autor jest Szkotem zamieszkałym od 6 pokoleń w Indiach i opisuje swoje najciekawsze przygody z lat 1939-66. Analizuje lokalne zachowania i zwyczaje tygrysów, celem wyeliminowania ich ataków na członków plemion. Poznaje i przestrzega zwyczaje lokalnych czarowników, szereg obrzędów zapewniających udane polowanie, czasem przechodzi sporo kilometrów, czasem w bezruchu tkwi 8 godzin. Tropiąc zwierzynę odkrywa zarośnięte świątynie, jego przyjaciel zabiera stamtąd ozdobna lampę , mimo ostrzeżeń.. Jak przesądy zaczynają się materializować.. skóra cierpnie... Kolejna przygoda z czatowaniem na tygrysa obok świątyni poza wsią, gdzie ze studni wydobywały się dziwne odgłosy jakby skrzydeł nietoperza i gwizdy, siejąc panikę wśród tubylców.
Przekazywana od lat opowieść, mówiła o ok. 100 kapłanach wciągniętych przez duchy do studni. Autor przełamał się i zajrzał do niej w nocy, dwukrotnie w odstępie kilku dni. Po ostrzeżeniach aby 3 raz nie kusił złych duchów zrezygnował. Opis jest przejmujący. Warto, to przeczytać, takich Indii już prawie nie ma. Z uwagi na bogactwo wrażeń, opisów 10/10.

Czytałem jeszcze jako nastolatek. Wspaniałe opowieści człowieka, który zawodowo zajmował się polowaniem na drapieżne zwierzęta zagrażające ludziom.

• Naokoło Świata
  • Podróżnicze
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • POSIADAM
  • Leśnictwo i łowiectwo
  • HISTORIA I PODRÓŻE

Dodaj cytat z książki Ryk tygrysa