W pogoni za cieniem

Okładka książki W pogoni za cieniem Robert Kurson
Okładka książki W pogoni za cieniem
Robert Kurson Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Shadow divers
Świat Książki
2006-01-01
2006-01-01
83-7391772-1
Jakub Urbański
literatura amerykańska okręty podwodne archeologia

Całkiem niezła książka, która zachęca, by sięgnąć po kolejne tomy.

Całkiem niezła książka, która zachęca, by sięgnąć po kolejne tomy.

Książka ta wpadło w moje ręce przez przypadek ... i porwała mnie od samego początku. To zupełnie nie moja bajka, gdyż nie interesuję się ani nurkowaniem, ani tematyką u-bootów , a pomimo tego nie mogłem się od tej książki oderwać. Napisana bardzo rzetelnie i z polotem, polecam każdemu kto chciałby spróbować czegoś innego

Książka, od której odrywa się z niechęcią, czekając w niecierpliwości na kolejną chwilę z nią spędzoną. Ma co najmniej trzy aspekty. Pierwszy to aspekt historyczny. Wspaniale opisany przebieg wydarzeń związany z odnalezieniem i identyfikacją tajemniczego obiektu spoczywającego na dnie oceanu. Wydarzenia te przeplatają się z opisem głównych bohaterów z czasów ich dzieciństwa, co pozwala na lepsze wyobrażenie drogi, jaką pokonali, by moć stać się tym kim są "obecnie". Zaliczyć tu można również fakt chwalebnego "poprawienia historii", gdyby nie ich determinacja, nikt nie dowiedziałby się o prawdzie. Drugi to aspekt techniczny. Książka jest zbiorem potężnej wiedzy na temat wszystkich praw, jakimi rządzi się, a dokładniej rządziło nurkowanie w latach 90. Można od podstaw poznać, z czym musieli zmagać się nurkowie głębinowi, jak pokonywali przeszkody, które dziś są już znacznie łatwiej omijane dzięki ewolucji sprzętu i technologii. Trzeci to aspekt ludzki. Pokazuje, że warto jest być "człowiekiem" a nie chodzącą kupą mięśni. Daje do myślenia, że z każego zakątka ludzkiej, tej gorszej natury można wyjść, jeśli się tylko chce, a prawdziwym szczęściarzem jest się wtedy, jeśli ma się dodatkowe wsparcie przyjaciół. Eksponuje dobrą przemianę człowieka i to, co może dać od siebie innym, gdy sam ze sobą pozostaje w harmonii. Daje wskazówki i uświadamia, że w każdej chwili można zmienić swoje życie.
Jedyną wadą książki, jest to, że za szybko się ją kończy ;) Szczerze polecam lekturę, każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Książka przedstawia historię odkrycia U-Boota z czasów II wojny światowej u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych i próbuję jego identyfikacji.
Książka ta nie była nudną relacją z kolejnych podwodnych wypraw do wraku.
Przedstawiono w niej w zajmujący sposób specyfikę nurkowania głębinowego z jej wszelkimi aspektami fizjologiczni i psychologicznymi.
Książka ta pokazała mi też bardzo ciekawą rzecz, jak identyfikacja wraku z jej ofiarmi może wpłynąć na sposób postrzegania, wcześniej anonimowego wroga. Kiedy podczas konfliktu zbrojnego stają na przeciw siebie dwie wrogie sobie armie, nikt nie widzi w przeciwniku człowieka z krwi i kości. Przeciwnika postrzega się anonimowo, którego należy wcześniej wyeliminować, unieszkodliwić. Nie patrzy się na niego jak na człowieka, którego się zabija i dramat najbliższych z jego utraty.
Ta książka pokazuje też bezsens i okrucieństwo wojny, do udziału której zmuszani są często wbrew sobie wielu młodych ludzi.

Książka ta nie była nudną relacją z kolejnych podwodnych wypraw do wraku.
Książka ta pokazała...

Historia o nurkach wrakowych. To specjalna dziedzina tego zajęcia (sportu?). Tu jednak opisano czasy przełomowe, gdy jeszcze na samym powietrzu nurkowano na głębokość ponad 70 metrów (obecnie za bezpieczne uznaje się chyba 40 metrów). Jak inni (himalaiści, speleolodzy) nurkowie idą w niebezpieczne miejsca, gdzie tylko najlepsze przygotowanie daje szansę na przeżycie (ale nie zawsze, 3 osoby zginęły). W tym wypadku ludzie nietuzinkowi, ale dodatkowo ogarnięci pasją, uznali za swe zadanie rozwiązanie tajemnicy. Szperają po archiwach, wypytują ekspertów i "ekspertów", a kiedy mają możliwość - nurkują, żeby znaleźć na wraku jakiś dowód lub wskazówkę. Pasji tej na kilka lat poświęcili wszystko (2 rozwody dwóch głównych bohaterów).

Ciekawa jest też duża delikatność: Mimo, że przeszukanie kieszeni mogło być bardzo owocne, starają się nie dotykać szczątków załogi, która zginęła wraz z okrętem.

Mimo, iż autor próbuje przybliżyć problemy związane z głębokowodnym nurkowaniem, użyciem powietrza i trymixu, dobrze jest znać tą tematykę z osobnego źródła (kurs nurkowy?).

NIe ustrzeżono się też poważnych błędów przy redakcji lub tłumaczeniu (torpeda zawierająca 700 ton materiału wybuchowego i parę innych miejsc). Ale nie jest bardzo źle ani tragicznie.

Fascynująca książka! Po pierwsze dlatego, że pozwala poznać świat, który dla przeciętnego czytelnika jest niedostępny. Nurkowanie głębinowe, odkrywanie i penetrowanie wraków na dnie oceanu, pasja - radości i porażki z nią związane. Po drugie dlatego, że pokazuje fragment historii II wojny światowej - świat marynarzy łodzi podwodnych U-BOOT. Po trzecie - świetnie i rzetelnie napisana. Literatura faktu na najwyższym poziomie.

Doskonała! Wciąga od pierwszej strony!

Doskonała! Wciąga od pierwszej strony!

Niesamowita historia!
Sama nurkuję i to dosyć głęboko- 75m, więc zagadnienia odnośnie fizjologii nurkowania, gazów (trymix) i stresowych sytuacji pod wodą nie są mi obce. Dlatego też, ale nie tylko dlatego książkę dodaję do folderu ulubione.
Sama tematyka zafascynowała mnie do tego stopnia, że historię U-X opowiadam każdemu, kto chociaż w małym stopniu zainteresowany jest literaturą, historią lub nurkowaniem :)

Niesamowita historia!

Książka jest niesamowita. Zanurzyłem się na pierwszej stronie, na powierzchnię wypłynąłem dopiero po ostatniej. Polecam wszystkim lubiącym historię II wojny światowej, nurkowanie, golf, frisby itd. Książka absolutnie dla wszystkich.

Moja dawna, ukrywana gdzieś w głębin miłość do głębin, po tej książce, powróciła ze zdwojoną siłą! Świetnie napisana prawdziwa historia!!

• Przeczytane 2014
  • Literatura faktu