rozwińzwiń

Syberyjskie diamenty

Okładka książki Syberyjskie diamenty Walery Osipow
Okładka książki Syberyjskie diamenty
Walery Osipow Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Naokoło Świata
Tytuł oryginału:
Tajna sibirskoj platformy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1961-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1961-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Witold Nowicki
Tagi:
Syberia diamenty literatura faktu
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
813
802

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Książka ukazała się drukiem w Związku Radzieckim lat 50-tych. Byłem oczywiście świadomy ograniczeń, jakim poddany był autor tworzący w tamtych czasach w tym konkretnym kraju. I rzeczywiście: pierwsze rozdzialy „Syberyjskich diamentów” to patetyczny, ojczyźniany „produkcyjniak” o heroiźmie pracy człowieka socjalistycznego w jakuckich „ okolicznościach przyrody”. Poza ciekawą historią wykorzystywania diamentów w przemyśle i metod poszukiwania diamentonośnego kimberlitu oraz scenkami rodzajowymi z życia na dalekiej północy niewiele można tutaj „wyciągnąć”.

Sytuacja zmienia się jednak mniej więcej w połowie książki, gdy Osipow rozpoczyna opowieści o niezwykle zaangażowanych, idealistycznie nastawionych geologach i lotnikach, którzy opłacili realizację własnych marzeń i celów życiowych ceną najwyższą - własnym życiem. Wstrząsający odpis listów Konstantego Sabinina do żony Wiery, listów, których nigdy nie zdołał wysłać, dobitnie pokazuje, że Syberia to miejsce, które nie wybacza żadnego błędu. Jeśli musiałbym porównywać te teksty do innych prawdziwych historii, to przychodzą mi do głowy relacje z nieudanej wyprawy Scotta na Biegun Południowy oraz zaginionej ekspedycji „Erebusa” i „Terroru” w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego.

Książka jest zatem bardzo nierówna: z jednej strony odstręcza socjalistyczną retoryką podboju przyrody – z drugiej strony opisuje niezwykle dramatyczne, a obecnie pewnie mało znane, wydarzenia z wypraw geologicznych na Płaskowyż Syberyjski. Amatorzy historii ze „śniegu i lodu”, na przykład tych małżeństwa Centkiewiczów, powinni przeczytać „Syberyjskie diamenty” przynajmniej w celach porównawczych.

Książka ukazała się drukiem w Związku Radzieckim lat 50-tych. Byłem oczywiście świadomy ograniczeń, jakim poddany był autor tworzący w tamtych czasach w tym konkretnym kraju. I rzeczywiście: pierwsze rozdzialy „Syberyjskich diamentów” to patetyczny, ojczyźniany „produkcyjniak” o heroiźmie pracy człowieka socjalistycznego w jakuckich „ okolicznościach przyrody”. Poza ciekawą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
612
206

Na półkach: ,

Książka napisana ponad pół wieku temu, w innych geopolitycznych i kulturowych okolicznościach, (ZSRR, socjalizm, pionierstwo),która jednak zachowuje swoje podstawowe piękno - ideę walki z przyrodą, odkrywanie jej tajemnic, eksplorację i zdobywanie niczym w najlepszych podróżniczych epopejach.
Tym bardziej ciekawa, że opowieść osnuta jest wokół wydarzeń powojennych. Na dalekim syberyjskim wschodzie. W epoce co tu ukrywać jeszcze głębokiego technicznego zacofania i takiego prawdziwego ludzkiego pionierstwa.
Nie ma też zbyt dużo naburmuszonej sowieckiej propagandy. Przeciwnie człowiek i przyroda są tu głównymi - powiedziałbym niemal równorzędnymi bohaterami. I to jest kolejny dowód na to, że książki z serii Naokoło świata potrafią być świetną lekturą w każdej chwili (oczywiście jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką).
Warto, z ciekawości, obejrzeć stary radziecki film pt. "Niewysłany list", który jest po części oparty na jednej z wplecionych w tekst opowieści.
Ogólnie polecam.

Książka napisana ponad pół wieku temu, w innych geopolitycznych i kulturowych okolicznościach, (ZSRR, socjalizm, pionierstwo),która jednak zachowuje swoje podstawowe piękno - ideę walki z przyrodą, odkrywanie jej tajemnic, eksplorację i zdobywanie niczym w najlepszych podróżniczych epopejach.
Tym bardziej ciekawa, że opowieść osnuta jest wokół wydarzeń powojennych. Na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Syberia | Rosja | Ukraina
    1
  • Historia
    1
  • Podróżnicze
    1
  • Reportaż
    1
  • Reportaże
    1
  • Reportaż/felieton/lit. faktu
    1
  • W śniegu i lodzie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Syberyjskie diamenty


Podobne książki

Przeczytaj także