Dolomity. Korona trzytysięczników

Okładka książki Dolomity. Korona trzytysięczników Alberto Bernardi, Roberto Ciri
Okładka książki Dolomity. Korona trzytysięczników
Alberto BernardiRoberto Ciri Wydawnictwo: Bezdroża literatura podróżnicza
2023-12-12
9788383220031
Piotr Wawrowski
przewodnik Dolomity

Moja ostatnia książka jaką “studiowałam” przez ostatnie dni to💚 "Dolomity. Korona trzytysięczników." wydawnictwa @bezdroza.pl autorstwa Roberto Ciri, Alberto Bernardi.

Co prawda Dolomity są dla mnie zarówno marzeniem i wyzwaniem, ale zagłębienie się w tej lekturze było dla mnie samą przyjemnością.

Z treści dowiedziałam się bardzo ciekawych informacji, przede wszystkim, że w tych górach jest sporo szczytów, których wysokość przekracza 3000 metrów. Między innymi można tu wymienić: Marmolada, masyw Tofane, Antelao, Pelmo, Sassolungo, Cristallo, Sorapis, Civetta, Tosa czy Cima Brenta. Do dyspozycji są drogi na 86 głównych szczytów. Wybór zawsze można dopasować do swoich możliwości fizycznych.

Dolomickie trzytysięczniki są podzielone, patrząc od zachodu na wschód, na 16 grup górskich: Dolomiti Brenta, Catinaccio, Sassolungo, Odle-Puez, Sella, Tofane, Sasso Croce – Lavarella – Fanes, Dolomiti di Braies, Dolomity Seksteńskie i Auronzo, Cristallo, Sorapis, Antelao, Pelmo, Marmolada i Pale di San Martino. Najwyższe wzniesienie to Punta Penia w masywie Marmolada. Grupy z największą liczbą trzytysięczników to Marmolada i Dolomiti Brenta, na ostatnim miejscu natomiast plasuje się masyw Catinaccio z jednym wzniesieniem przekraczającym wysokość 3000 metrów, szczytem Catinaccio d’Antermoia.

Czy wiedzieliście, że pionierami tych gór byli: John Ball, Paul Grohmann czy Michael Onnerkofler? Albo, że sporo dolomickich szczytów zdobyto między 1860-1890 rokiem? Ten przewodnik otwiera przed nami historię, budowę geologiczną jak i opis szczytów.

Ja go polecam głównie dla tych osób jakie miały już pewne doświadczenie ze wspinaczką, wiedzą jak się fachowo do niej przygotować pod względem sprzętu jak i formy fizycznej. Książkę wzbogacono licznymi fotografiami szczytów, ujęć ze wspinaczki i mapami.

Z treści dowiedziałam się bardzo ciekawych informacji, przede wszystkim, że...

W Dolomitach byłam po raz pierwszy rok temu i jestem w nich zakochana! Jednak podczas swojej pierwszej wizyty nie udało mi się zdobyć żadnych znaczących szczytów – planuję to jednak zmienić właśnie dzięki tej książce!
W przewodniku tym znajdziemy m.in. mnóstwo dobrze opisanych tras, informacje dotyczące pierwszego wejścia, stopnia trudności, sprzętu który będzie potrzebny, czasu przejścia i wiele innych, bardzo potrzebnych danych. Każdemu szczytowi poświęcony jest rozdział, więc to naprawdę duża i kompleksowa dawka wiedzy. Przewodnik urozmaicony zdjęciami, które przedstawiają przebieg trasy, newralgiczne momenty oraz bajkowe widoki ze szczytów. Jeśli ktoś jest fanem Dolomitów i planuje je zdobywać, to ta książka będzie do tego idealna! :)

Dodaj cytat z książki Dolomity. Korona trzytysięczników