Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii

Ken Hillman Wydawnictwo: Znak literatura faktu
978-83-240-1587-0
Urszula Jachimczak
życie śmierć pacjent OIOM medycyna

2041

To nie jest sensacyjna książka o medycynie. Nie znajdziecie też w niej historii rodem z doktora House'a.
To jest książka pragmatyczna, przyziemna, dla większości Czytelników chyba wręcz nudna.
Dawno nie czytałam tak dobrej, rzetelnej, prawdziwej książki o medycynie i lekarzach.

Jestem wielbicielką medycyny, dlatego książka do mnie przemawia w stu procentach. Uwielbiam w niej ten aspekt wewnętrznych przeżyć lekarza. Hermetyczny świat pokazany od środka i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ od samego postrzegania przez leczącego. Lekki styl pisania wciąga, a dla takich fanów lekarzy, jak ja, ta książka jest ciekawą pozycją na półce. Lubię...

Z wielką ciekawością podeszłam do tej książki, gdyż z przyczyn osobistych intensywna terapia jest mi bliska. Leżał na niej bliski członek mojej rodziny, młody chłopak. Książka pozwala zajrzeć od kuchni jak wygląda OIOM, jakie rozterki czyhają na rodzinę i lekarzy. Jak niedoskonała jest jeszcze medycyna. Odziera trochę ze złudzeń pokazując jednocześnie, że są przypadki w...

Ta książka faktycznie podnosi ciśnienie, ale warto przeczytać - napisana zrozumiałym, przystępnym językiem i poruszająca bardzo ważne problemy natury etycznej i moralnej.

Intensywna terapia od kuchni, jednak z poszanowaniem ludzkiej godności.
Bałem się, że to kolejna książka napisana dla pieniędzy, ale mile się rozczarowałem.

Dla "niemedyków" z pewnością ciekawa pozycja. Autor w dostępny sposób opisuje historię i realia OIOMów. Co ważne nie ogranicza się tylko do typowych treści dla książek popularno-naukowych, ale zawiera szereg pytań (niestety zbyt często z sugestią odpowiedzi), fundamentalnych i kontrowersyjnych.

W doskonały sposób opisane trudne problemy, przed którymi stajemy kiedyś w życiu wszyscy, jako lekarze lub pacjenci, jako krewni i przyjaciele umierających. Porusza problemy etyczne, społeczne, ekonomiczne, ludzkie, daje do myślenia. Nie udziela prostych odpowiedzi. Pozostawia czytelnika w rozterce.

mimo iż z medycyną nie mam nic wspólnego, sięgnęłam po nią. trochę się obawiałam, że tekst będzie pisany językiem trudnym dla zrozumienia dla kogoś kto nie studiował medycyny ale czytało się ją bardzo przyjemnie. rzuca nam troche światła na to co tak naprawdę dzieję się ze murami szpitali, z ludźmi leżącymi pod respiratorem. momentami nudna, autor zbyt często rozważał te...

nie miałam pojęcia, że tak wygląda "dylemat podtrzymywania życia".po przeczytaniu tej książki, muszę zrobić zmiany w testamencie ustnym i nie pozwolić moim bliskim na podłączenie mnie do aparatury, gdy nie ma nadziei, że wrócę do zdrowia.autor książki wyraźnie podkreśla, że często decyzja rodziny przedłuża bolesną agonię.ci, którzy powinni nas kochać i o nas dbać, zupełnie...

Mimo, że jestem maniaczką książek medycznych to była to dla mnie ciężka lektura. Bez polotu i tej akcji, którą znajdujemy chociażby w książce "Lepiej" autorstwa Atul Gawande'go czy w Cieniu Hipokratesa Newman'a. Nie polecam.

• Chcę w prezencie
  • Medycyna