Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii

Okładka książki Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii
Urszula Jachimczak
życie śmierć pacjent OIOM medycyna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka "Oznaki życia" jest zdecydowanie lepsza niż "Komplikacje" Atula Gawande i nie mam zielonego pojęcia dlaczego jej średnia ocena na LC jest niższa. "Oznaki życia" to opis doświadczeń praktykującego lekarza na oddziale intensywnej terapii. Na taki oddział trafiają ludzie w stanie zagrożenia życia, a zadaniem lekarzy tam pracujących jest podtrzymanie czynności życiowych organizmu. Niestety, w wielu przypadkach jest to walka z wiatrakami i tylko sztuczne przedłużanie życia osoby skazanej na śmierć. Ken Hillman dyskutuje ten problem bardzo obszernie. W takich sytuacjach pojawia się wiele dylematów moralnych, z którymi musi uporać się lekarz. Nic tu nie jest zero jedynkowe. Żyjemy w świecie, w którym życie uważane jest za świętość, podtrzymuje się je na siłę, bo to wymusza system, bo tak zwykle chce rodzina. A gdzie w tym wszystkim jest umierający chory? Czy chciałby cierpieć przez najbliższe dni, tygodnie, wiedząc, że i tak czeka go śmierć? Lekarz ma niełatwe zadanie, bo każdy patrzy mu na ręce. Często, tylko po to by uniknąć np. oskarżeń o eutanazję, decyduje się na bardzo kosztowne i czasochłonne podtrzymywanie życia, pomimo tego, że w tym czasie i za te pieniądze można byłoby uratować kogoś lepiej rokującego. Naprawdę dobra książka pozwalająca spojrzeć takie problemy z wielu perspektyw. Polecam.

2041

To nie jest sensacyjna książka o medycynie. Nie znajdziecie też w niej historii rodem z doktora House'a.
To jest książka pragmatyczna, przyziemna, dla większości Czytelników chyba wręcz nudna.
Dawno nie czytałam tak dobrej, rzetelnej, prawdziwej książki o medycynie i lekarzach.

Jestem wielbicielką medycyny, dlatego książka do mnie przemawia w stu procentach. Uwielbiam w niej ten aspekt wewnętrznych przeżyć lekarza. Hermetyczny świat pokazany od środka i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ od samego postrzegania przez leczącego. Lekki styl pisania wciąga, a dla takich fanów lekarzy, jak ja, ta książka jest ciekawą pozycją na półce. Lubię do niej wracać i czytać ją kolejny raz.

Z wielką ciekawością podeszłam do tej książki, gdyż z przyczyn osobistych intensywna terapia jest mi bliska. Leżał na niej bliski członek mojej rodziny, młody chłopak. Książka pozwala zajrzeć od kuchni jak wygląda OIOM, jakie rozterki czyhają na rodzinę i lekarzy. Jak niedoskonała jest jeszcze medycyna. Odziera trochę ze złudzeń pokazując jednocześnie, że są przypadki w których wszystko się udaje i że na oddziale "dzieją się cuda". Autor bardzo często podkreśla, że podłączenie kogoś do respiratora nie jest lekarstwem i w mojej opinii jest to podejście bardzo w porządku wobec czytelnika, który może stać się pacjentem tegoż oddziału lub może być rodziną pacjenta, o której cierpieniu rzadko kiedy się mówi. Uważam że ta książka jest bardzo ważnym głosem w dyskusji na temat sztucznego podtrzymywania życia. Myślę że warto się z nią zapoznać i przemyśleć pewne "ostateczne" kwestie związane z naszym życiem i śmiercią.

Dla "niemedyków" z pewnością ciekawa pozycja. Autor w dostępny sposób opisuje historię i realia OIOMów. Co ważne nie ogranicza się tylko do typowych treści dla książek popularno-naukowych, ale zawiera szereg pytań (niestety zbyt często z sugestią odpowiedzi), fundamentalnych i kontrowersyjnych.

W doskonały sposób opisane trudne problemy, przed którymi stajemy kiedyś w życiu wszyscy, jako lekarze lub pacjenci, jako krewni i przyjaciele umierających. Porusza problemy etyczne, społeczne, ekonomiczne, ludzkie, daje do myślenia. Nie udziela prostych odpowiedzi. Pozostawia czytelnika w rozterce.

Intensywna terapia od kuchni, jednak z poszanowaniem ludzkiej godności.
Bałem się, że to kolejna książka napisana dla pieniędzy, ale mile się rozczarowałem.

Intensywna terapia od kuchni, jednak z poszanowaniem ludzkiej godności.

Ta książka faktycznie podnosi ciśnienie, ale warto przeczytać - napisana zrozumiałym, przystępnym językiem i poruszająca bardzo ważne problemy natury etycznej i moralnej.

Nie przypominam sobie tak dobrej książki o medycynie i lekrzach, o tym czym jest życie. Polecam każdemu. Nie znajdziesz tutaj żadnych ciekawostek medycznych, tylko chłodne podejście do całości.

Ciekawa, dużo opisów różnych przypadków oraz postępowań. Zwrócenie uwagi na uczucia pacjenta/ rodziny jak i również lekarza który sam nierzadko przeżywa los pacjentów. Warta przeczytania

Dodaj cytat z książki Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii