Kurs rysowania postaci

2008-09-01
2008-09-01
978-83-7243-668-9
Małgorzata Malczyk
rysowanie postacie szkic rysunek sztuka

Rysunek to forma ekspresji artystycznej, która pozwala na tworzenie wizualnych kompozycji za pomocą różnych narzędzi na wybranej powierzchni. Rysowanie postaci to jedno z najbardziej fascynujących i wymagających aspektów sztuki rysunku. Wymaga zrozumienia anatomicznych detali, umiejętności przekazania ruchu i ekspresji, a także zdolności do tworzenia realistycznych proporcji i perspektywy. Książki edukacyjne na temat rysunku oferują wgląd w techniki i metody rysowania, udzielają porad na temat organizacji przestrzeni do pracy, wyboru odpowiednich materiałów oraz prezentują techniki, które pomagają w rozwijaniu umiejętności rysowania. Te publikacje są nieocenionym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce doskonalić swoje umiejętności rysowania.

Na rynku dostępne są różne książki na ten temat, które mogą pomóc zarówno początkującym, jak i doświadczonym artystom. My skupiliśmy się na książce autorstwa Christophera Harta, Kurs rysowania postaci, która jest doskonałym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce nauczyć się rysować postacie. To nie tylko książka, ale przewodnik, który prowadzi czytelnika przez różne etapy nauki rysowania postaci. Hart, jako doświadczony artysta i nauczyciel, ma unikalne podejście do nauczania, które jest zarówno praktyczne, jak i inspirujące.

Książka ta jest nie tylko skierowana do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rysowaniem. Nawet doświadczeni artyści mogą znaleźć w niej coś dla siebie, dzięki różnorodności tematów i technik omówionych przez Harta. Od zrozumienia podstawowych zasad anatomicznych, przez naukę rysowania postaci w różnych pozach i z różnymi ekspresjami, po tworzenie bardziej skomplikowanych kompozycji z wieloma postaciami.

Co więcej, Hart nie tylko uczy, jak rysować, ale także jak myśleć jak artysta. Pokazuje, jak obserwować świat i ludzi wokół nas, aby lepiej zrozumieć, jak rysować postacie w sposób realistyczny i przekonujący. Jego rady dotyczące obserwacji detali, takich jak cienie i światło, perspektywa, a nawet emocje i gesty, są nieocenione dla każdego, kto chce poprawić swoje umiejętności rysowania.

Hart dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami, ucząc czytelników, jak sprawnie i z przyjemnością rysować naturalnie wyglądające ludzkie sylwetki. Jego podejście do nauczania anatomicznych detali jest unikalne – zamiast skupiać się na każdym szczególe, Hart podpowiada, jak skoncentrować się na rysowaniu tylko tych kości i mięśni, które mają wpływ na zewnętrzną budowę ciała człowieka.

Książka odpowiada na wiele pytań dotyczących rysowania postaci, takich jak zachowanie odpowiedniej perspektywy ciała, tworzenie skrótów perspektywicznych, pomniejszanie postaci, a także nadawanie sylwetkom trójwymiarowości za pomocą cieniowania. Hart przedstawia także metody zachowania proporcji, co jest kluczowe dla realistycznego rysowania.

Podsumowując, “Kurs rysowania postaci” to pouczająca lektura dla osób, które dopiero uczą się rysować, a dla doświadczonych rysowników stanowi źródło inspiracji. To książka, która zasługuje na miejsce na półce każdego artysty. Ta książka zasługuje na uwagę każdego, kto jest zainteresowany rysowaniem postaci, niezależnie od poziomu doświadczenia. To prawdziwy skarb wiedzy i inspiracji dla każdego artysty.

Wyniosłam z tej książki dużo wartościowych wskazówek, ogarnęłam wreszcie swój sposób na ćwiczenie i naukę anatomii człowieka w rysunku.
Ale przeszkadza mi jedna rzecz - ciało człowieka jest narysowane w tym podręczniku zbyt schematycznie, na wielu ilustracjach praktycznie bez cieniowania. W wielu miejscach forma trójwymiarowa jest zaznaczona jedynie przez subtelne kreski - dla wprawnego oka doświadczonego artysty to wystarczy, żeby dostrzec wszystkie mięśnie, ale mi jako początkującej stwarzało problem. Żeby jeszcze chociaż były dodane zdjęcia modeli jako uzupełnienie - niestety musiałam takich zdjęć szukać sama w internecie, żeby obejrzeć i zanalizować ułożenie mięśni.
Spoko książka jako uzupełnienie, ale nie jako jedyna pomoc - nie jest wystarczająca. Choć doceniam niektóre praktyczne wskazówki i porady.

Sprawia wrażenie poradnika od podstaw, ale dla mnie to raczej "udoskonalacz" dla kogoś kto wie więcej od rysowaniu ludzi niż przeciętny zjadacz chleba.
Poza tym, wielce w porządku.

Poza tym, wielce w porządku.

• Rysunek
  • ~~~~📚Posiadane📚~~~~
  • Grafika
  • 2 - Posiadam
  • 🖍️ARTYSTYCZNE🖍️
  • Czytane wielokrotnie

Dodaj cytat z książki Kurs rysowania postaci