Bushcraft, czyli sztuka przetrwania

Okładka książki Bushcraft, czyli sztuka przetrwania Ray Mears
Okładka książki Bushcraft, czyli sztuka przetrwania
Ray Mears Wydawnictwo: Bezdroża Seria: Szlaki ludzi ciekawych hobby
2011-11-01
2011-11-01
Marcin Piekoszewski
survival przetrwanie bushcraft

R. Mears "Bushcraft czyli sztuka przetrwania"

Książka opisuje podstawowe kwestie związane z przetrwaniem w dziczy. Mears daję Nam praktyczne wskazówki na każdym kroku związane czy to z pozyskiwaniem jedzenia czy zbudowaniem schronienia. Radzi też w kwestiach odpowiedniego ubioru czy ekwipunku w zależności od terenu, który chcemy eksplorować.

Na plus książki zasługuje wiele fotografii opisujących przedstawione metody, jednak nie zawsze te opisy były moim zdaniem zrozumiałe. Druga kwestia to oczywiście praktyka, nie da się tego nauczyć bez ćwiczeń i czasami wielu prób.

Zainteresował mnie ten temat - obcowanie z naturą w sposób jak najbardziej naturalny, bez zbędnych gadżetów. W trudnym terenie jesteśmy zdani tylko na siebie. Na pewno uczy to pokory i szacunku do otaczającej nas natury.

R. Mears "Bushcraft czyli sztuka przetrwania"

Na plus książki zasługuje...

Jednak z najlepszych pozycji na polskim rynku jeżeli chodzi o podstawy bushcraftu czy survivalu. Ray Mears to ekspert w dziedzinie survivalu, więc informacje zawarte w książce są niewątpliwie rzetelne i wartościowe.

Dużo zdjęć, porad. Jedna z najlepszych, jakie miałem okazje przeczytać. owszem niniejsza zawiera zbiór porad ogólnych, a nie tylko dostosowanych do europejskich realów ale - to ta książka, a nie Bear'a szybciej nauczy cię bushcraftu, a może i nawet przetrwania w lesie.

Książka pokazuje czytelnikom sposoby na przetrwanie w różnych miejscach na ziemi i przygotowanie się na wyprawy w nieznane . Polecam :)

Praktyczne porady bez wodolejstwa.

Praktyczne porady bez wodolejstwa.

Bardzo przydatna książka. Autor opisał podstawowy ekwipunek, narzędzia do cięcia i techniki cięć, jak zdobywać wodę i oczyszczać, sposoby rozpalania ognia i typy ognisk do odpowiednich warunków, jak budować schronienia różnego typu, wykonywanie olinowania i sposoby wiązań, zachowanie w różnych sytuacjach na szlaku, pożywienie jakie oferuje nam natura. Wszystko jest poparte zdjęciami dzięki czemu łatwo możemy się nauczyć wykonywać to czego uczy Mears. Jedyna wada jest taka, że mogłaby być dłuższa (więcej wiedzy) :)

Jak rozpalić ogień, wystrugać łyżkę oraz zbudować schronienie. Te oraz wiele innych, pozornie niepotrzebnych nam współcześnie rad, mamy okazję poznać czytając książkę "Bushcraft". Czy jednak naprawdę są one całkowicie bezużyteczne?

"Bushcraft" to nazwa pod którą zawierają się wszystkie umiejętności związane z survivalem, czyli sztuką przetrwania. Ray Mears jest człowiekiem lasu, pisarzem, prezenterem telewizyjnym oraz instruktorem technik bushcraftu. Podręcznik wydany w Polsce przez Bezdroża, jest już na rynku angielskim od roku 2003, jednak przez te 9 lat jego przekaz nie stracił na wartości.

Książka podzielona została na kilka głównych rozdziałów nazwanych od tematyki, w nich poruszanej. I tak mamy po kolei: Ekwipunek/ Narzędzia do cięcia/ Woda/ Ogień/ Schronienie/ Olinowanie/ Na szlaku/ Dary ziemi. Każdy z nich rozpoczyna się zajmującym 2 strony zdjęciem z krótkim opisem od autorskim, który delikatnie wprowadza nas w dane zagadnienie. Później następuje cała seria różnorodnych wskazówek, dzięki którym przyswajamy nie tylko sporo wiedzy teoretycznej, lecz również jesteśmy w stanie nauczyć się praktycznych umiejętności. Każdy z poruszanych przez Mearsa tematów jest bardzo dogłębnie analizowany. Dobrym przykładem na to jest fragment, gdy mówi o wyborze noża. Opisuje on go wtedy przez pryzmat kilku istotnych części składowych: rozmiar, rękojeść, kształt ostrza, jelec, stal, technika cięcia itd. Wszystkie z nich opatrzone są dodatkowo rysunkami poglądowymi.

W stylu w jakim autor opowiada nam bushcrafcie widać od razu, że jest on pasjonatem i specem w tejże dziedzinie. Jego porady są konkretne i bezpośrednie. Nie mydli on nam oczy, że zawsze wszystko się udaje, tylko stara się przygotować na każdy wariant zdarzeń, które mogą się nam w trakcie takiej survivalowej wyprawy przytrafić.

Sposób w jaki książka została wydana jest dodatkową pomocą w przyswojeniu nauk bushcraftu. Podręcznik zawiera bowiem bardzo dużo zdjęć, które wspierają tekst pisany zobrazowaniem czynności, obiektów oraz rzeczy. Oprócz tego jak już wspomniałam wiele jest tutaj również schematów i rysunków poglądowych.

Bushcraft z założenia ma nam pomóc przetrwać w trakcie wypraw na dzikie obszary, jednak według mnie wiele z jego elementów można wykorzystać jadąc również na zwykły biwak do lasu. Węzły, rozróżnianie jadalnych roślin (w tym grzybów- z czego szczególnie mocno się ucieszyłam),rozpalanie ogniska, to umiejętności uniwersalne i przydatne w normalnym życiu. Poradnik p. Mears'a jest dobrze skonstruowanym zestawem rad, które zrozumie nawet największy laik.

• Survival
  • Podróżnicze
  • A1) -- ULUBIONE

Dodaj cytat z książki Bushcraft, czyli sztuka przetrwania