Słynny niebieski prochowiec

1990-01-01
1990-01-01
Maciej Zembaty
poezja kanadyjska

Poznałam piosenki Cohena, gdy byłam nastolatką. Nie znałam angielskiego, ale pociągał mnie głos pieśniarza i nastrój jego utworów.
Ostatnio wpadł w moje ręce tomik tłumaczeń śpiewanych przez Cohena tekstów. Ale i utworów poetyckich. Zaskakuje bogactwo tematów, przemyśleń, refleksji, ale i prawdy życiowej.
Książkę trzeba czytać powoli, dawkować sobie strony i nosić w sobie myśli autora.
Nadal nie znam na tyle języka angielskiego, by samodzielnie tłumaczyć tekst, ale myślę, że praca Maciejów Karpińskiego i Zembatego jest bardzo dobra.
Polecam.

Książkę trzeba czytać powoli, dawkować sobie strony i nosić w sobie...

Cohen to jest piosenkarz, którego słuchałam od skrzata. Nie wiem jak rodzice we wczesnych osiemdziesiątych zapyziałych latach wytrzepali, skombinowali, zdobyli te nagrania. Nawet nie pamiętam czy to było na płycie czy już kasecie. "Suzzanne', "You Know Who I Am", "Sister's of Mercy", "Diamonds in the Mine" i "Hallelujah", a potem jeszcze rewelacyjny album "I'm Your Man". A potem już kasety można było kupować i zarzynać do bólu.
I tak jednak sobie myślę, że poszperam i znajdę wydanie wierszy Cohena po angielsku, bo jednak w tym języku go czuje lepiej. Może nie wszytko zrozumiem, ale melodia wiersza zostanie.

przeczytane - po raz któryś i któryś i któryś. I jest czwarta nad ranem - a ja czytam znów i znów i znów.

• Poezja
  • Biografie/wiersze
  • 1996 by Bastet
  • Z wyprzedaży
  • KSPL4

Dodaj cytat z książki Słynny niebieski prochowiec